את יואב גלנט, שר הביטחון, אני מכיר כבר שנים, והתפתח בינינו אמון הדדי זה לזה. כאשר פרסמתי את הדוּח הראשון שלי שעסק באי־מוכנות צה״ל למלחמה בשנת 2018, כיהן גלנט באותה עת בתפקיד שר השיכון והבינוי. הוא השר היחיד שיזם פגישה אישית איתי כדי שאציג לו את הדוח בפירוט.

סופג מימין ומשמאל: מאות אחוזי זינוק בשיח סביב גלנט | סודות הרשת נחשפים
שאלת "היום שאחרי": גלנט חשף את מערכת הביטחון במערומיה | גנור

גלנט דאג לקיים את הפגישה לא במשרדו אלא במשרד חברו כדי שלא ייודע דבר פגישתנו לחבריו בליכוד. לאחר ששמע את פרטי הדוּח שכתבתי, הוא אמר לי שהוא מסכים עם הכול, אך בשלב זה הוא לא יכול לתמוך בו בקול רם היות שזה עלול לפגוע בקידומו. הוא הוסיף ואמר לי: "כאשר אהיה ראש ממשלה או שר ביטחון, אוכל לצאת לציבור ולדבר על אי־מוכנות הצבא למלחמה".
 
בדצמבר 2022 מוּנה גלנט לשר הביטחון. בתחילת תפקידו, כשמונה חדשים לפני פרוץ המלחמה, התקיימה פגישה ביוזמתי בין חמישה ראשי צוותי מומחים שהקמתי, ופרופסור גנור (מכהן היום כנשיא אוניברסיטת רייכמן) ואנוכי. הצגנו במשך שעתיים לגלנט ולבכירי משרד הביטחון והצבא דוח של 80 עמודים שעליו עבדנו כשנה וחצי. הדוח מפרט את בעיות הצבא ואת הפתרונות למצבו הרעוע. בסוף ההצגה סיכם גלנט שהוא מקבל עליו את תוכן הדוח כלשונו, והדוח הזה יהא חלק מתוכנית העבודה של משרד הביטחון והצבא. שמחתי מאוד שסוף סוף נתפקחו עיניהם של משרד הביטחון וצה"ל, והם מכירים בבעיותיהם ומקבלים עליהם את הפתרונות שהמלצנו להם.
 
באותם הימים התחולל בישראל מאבק איתנים בין ימין לשמאל, דתיים וחילוניים, בעניין הסירוב להתגייס לצבא על רקע הרפורמה המשפטית שיזם הליכוד. גלנט והרצי הלוי הרמטכ״ל לא מצאו את הזמן המתאים כדי להתחיל ליישם את המלצותינו ובחרו במקום זה לעסוק בכיבוי שריפות.
  ב־7 באוקטובר 2023 פרצה מלחמת "חרבות ברזל" כשתקף החמאס את יישובי עוטף עזה. המלחמה נמשכת עד עצם היום הזה כבר יותר מחצי שנה, ובה גם משולב ארגון החיזבאללה בצפון. המלחמה לא השיגה את שתי מטרותיה העיקריות: "מיטוט החמאס ושחרור החטופים".
 
במהלך המלחמה עסוקים גלנט והרצי הלוי בניהולה, ואין שעתם פנויה כלל לשיקום הצבא ע״פ המלצותינו ולהכינו למלחמה האזורית הכוללת שהיא איום קיומי על מדינת ישראל. אף חמור מזה, לגלנט, שר הביטחון, ולהרצי הלוי יש אשמה ישירה במחדל הקשה ביותר שהתרחש ב־7 באוקטובר 2023 במדינת ישראל מאז היווסדה.

האסוּנה (קטסטרופה) גרמה לאלפי הרוגים ופצועים קשה ולמאות חטופים; למעלה ממאה אלף נעקרו מביתם בצפון הארץ ובדרומה, ויישוביהם הפכו לעיי חורבות. התרסקו הכלכלה, החברה, היחסים הבין-לאומיים של ישראל עם רוב מדינות העולם ונשחקו קשה מאוד לוחמי הצבא מבחינה נפשית ופיזית.

הרמטכ''ל הרצי הלוי (צילום: דובר צה''ל)
הרמטכ''ל הרצי הלוי (צילום: דובר צה''ל)

 
גם בשמונת חודשי המלחמה לא התפנו לא גלנט ולא הרצי הלוי לעסוק בשיקום הצבא ע״פ המלצותינו ולהכינו למלחמה האזורית הרב־זירתית, מלחמה שתהא איום קיומי על מדינת ישראל. ההפך הוא הנכון, גלנט לוחץ בכל כוחו על הממשלה ועל שר האוצר לקנות עוד מטוסי אֵף־35 במיליארדי דולרים, וזה בניגוד מוחלט ללקחי המלחמה, שלפיהם יש להגדיל את צבא היבשה בכמה אוגדות לאחר הקיצוץ הדרסטי של שש אוגדות בעשרים השנים האחרונות.

גודלו של צבא היבשה היום אינו מאפשר לצה״ל להישאר בשטחים שכבש ברצועת עזה כי הוא נאלץ לפנות את כוחותיו למשימות אחרות. במקומות שנטש צה"ל את השטח שכבש, נכנסים שוב לוחמי החמאס ונוצר מצב שצה״ל לא יכול להכריעם אפילו בזירת מלחמה אחת. במלחמה האזורית יהיו לצה״ל שש זירות במקביל. בתפיסת עולמו של גלנט הוא נשאר בעבר, והוא מנסה לקדם את תוכניות העבר, שהביאונו למחדל הנורא ב־7 באוקטובר.
 
לא זו אף זו, גלנט והרצי הלוי נושאים על כתפיהם אשמה נוראה על מה שקרה לנו ב־7 באוקטובר 2023. אין ספק שאשמה זו פוגעת בנפשם וביכולתם לקבל החלטות רציונליות, וחלק מהחלטותיהם הוא הימור על גורל המדינה. למשל:

1. בתחילת המלחמה לחצו גלנט והרצי הלוי על ביבי לתקוף בו־זמנית את חמאס ואת חיזבאללה. לו הייתה התקפה זו מתרחשת, היינו היום במלחמה אזורית כוללת שהייתה מחריבה את המדינה.

2. גלנט והרצי הלוי הובילו לתקיפת צה״ל את הקונסוליה האיראנית בסוריה, התקפה שהכניסה מיד למלחמה מולנו את איראן, דבר שהיה עלול להביא לידי מלחמה אזורית כוללת ואפילו למלחמת עולם שלישית.
 
3. גלנט והרצי הלוי הם אדריכלי ההתקפה על רפיח לאחר שאיבדו את ההזדמנות ולא תקפו אותה בתחילת המלחמה כשעדיין היה העולם איתנו, וברפיח היו רק 250 אלף תושבים. התקפה כעת ברפיח תהא המסמר האחרון בארון הקבורה של יכולתנו למוטט את החמאס: היא תזיק לנו נזק בל ישוער עם המדינות הידידות איתנו בעולם ועם מדינות ערב שעשו שלום איתנו, גם אם נצליח לחסל ברפיח את ארבעת גדודי החמאס, ונפנה את כל מיליון הפליטים בשקט יחסי, עדיין אנו חייבים לזכור שבסוף ההתקפה נפנה את כוחותינו מרפיח במוקדם או במאוחר כפי שעשינו זאת בכל השטחים ברצועת עזה שכבשנו עד כה, והחמאס יחזור בחזרה וישקם הכל מחדש.

תוצאות ההתקפה לא רק שלא יקרבונו לניצחון על החמאס, אלא ההפך הוא הנכון: הן יגרמו באופן מוחלט לאובדן הסיכוי לנצחו, ומשבר קשה עם המצרים שעלול להביא לסופו של השלום בין ישראל למצריים , שזו תהיה המכה הקשה ביותר לביטחון ישראל. גם עם השלום לא יבוטל הרי השלום יהפוך לכותרת בלי תוכן. מפה ועד הצטרפות המצרים למלחמה אזורית נגדנו המרחק קצר מאוד. החבורה הזו מהמרת בכל מה שהשגנו ב-75 שנה .
 
ראו את הצעת התובע של בית הדין בהאג – להוציא צווי מעצר לביבי ולגלנט. מתוך 124 ארצות שחתמו על אמנת בית הדין בהאג, 120 מדינות מתכוונות לבצע את צו המעצר, דבר שלא יאפשר לגלנט להמשיך להיות שר הביטחון. אני כבר התרעתי על כך כאשר עלו הסימנים הראשונים לפני חודשיים לערך שיש בכוונת התובע של בית הדין בהאג לדרוש צווי מעצר נגד ביבי ונגד גלנט, והכניסה לרפיח כפי שהתרעתי תחזק את כוונת התובע להוציא את צווי מעצר, ואכן זה קרה.

הצעת התובע היא כתם נורא על הצבא ועל המדינה בכלל, כתם שלא יימחה לעולם ויגרום לנו נזקים קשים מאוד בכל התחומים. המדינה תבודד בעולם, מדינות כמו ספרד , אירלנד ונורבגיה החליטו להכיר במדינה פלסטינית , ויהיו עליה חרמות כלכליות, חרמות על האקדמיה, אמברגו נשק, אי הזמנה לאירועים עולמיים, ותגבר אנטישמיות נוראה. נהפוך למדינה מצורעת בעיני העולם ומוקצה מחמת מיאוס. כל זה לא מגיע לנו, אבל זו התוצאה להתנהלותם הרשלנית הגובלת ברשלנות פושעת של ביבי וגלנט. התנהלותם גורמת לאובדן תקוה של רבים מאזרחי ישראל.
 
בהבנות שבין ישראל לארה״ב, צה״ל יתקוף את רפיח, ימוטט את ארבעת גדודי החמאס ברפיח ויחסום את המנהרות העוברות מסיני בעומק של 50 מטר מתחת לציר פילדלפי. צה״ל התחייב לארה״ב שלאחר שיסיים את משימותיו – יפַנה את השטח, אך גם ללא התחייבות זו לארה״ב, צה״ל היה מפנה את הכוחות מרפיח כפי שהוא פעל בכל שטחי רצועת עזה שהוא כבש וזה כתוצאה מחוסר משווע של כוחות יבשה. המשמעות של הבנות אלה- לאחר זמן קצר יחזור החמאס לרפיח, הכל יחזור לקדמותו ברפיח, כולל שיקום המנהרות. אי-אפשר לכבוש שטח בלי להישאר בו לזמן מה, שבו יהיה אפשר להקים ממשל אזרחי חלופי לחמאס ולרדד את כוחות החמאס.

רפיח (צילום: רויטרס)
רפיח (צילום: רויטרס)

 
יתר על כן, כולנו זוכרים שרק בחצי השנה האחרונה לא הפסיק גלנט מלשבח את יכולות הצבא ואמר שצה״ל כבש שמונים אחוז מרצועת עזה, וצה"ל שולט ביד רמה גם במנהרות, וזה רק עניין של זמן קצר שהחמאס ייכנע. הוא גם איים על מחבלי החיזבאללה שבתוך זמן קצר נצא עליהם למלחמה ונרחיקם מעבר לליטני.
 
התברר לגלנט שכל הצהרותיו הן עורבא פרח, ואי אפשר עוד להעלים מהציבור את אי יכולתו של צה״ל למוטט את החמאס. סוד גלוי הוא שחמאס חידש את שיגור הרקטות לעבר יישובי העוטף, לאחר שחזר לשטחים שכבש ונטש צה״ל, וכך חזרה מדינתנו לאחר שבעה חודשי לחימה למצב של לפני המלחמה.
 
גלנט ראה להאשים את ביבי שלא הקים את השלטון החליפי האזרחי לשלטון החמאס. ברור לכול שאי אפשר להקים שלטון חליפי לחמאס בהיעדר צבא בשטח הכבוש לאורך זמן המגן על השלטון החדש. במצב שנוצר החליט גלנט להעלים את האמת מהעם שלצבא יש אשמה אף גדולה מזו: הכאוס הנורא של חוסר יכולת למוטט את החמאס נובע מקיצוץ הצבא ומהפיכתו לצבא קטנטן ללא שום יתירות כוחות, ושלא נשארו לצה"ל כוחות אפילו לשהייה של זמן קצר בשטחים שכבש.

גלנט וביבי וחבריהם הנוספים בקבינט המלחמה, בני גנץ, גדי אייזנקוט והרצי הלוי המוזמן לעיתים, ירשמו בדפי ההיסטוריה לדיראון עולם , בגלל סיבות רבות מאוד, העיקרית שבהם היא הפקרת החטופים פעמיים - בפעם הראשונה ב-7.10.23 בהתקפת החמאס על יישובי עוטף עזה שבה נחטפו מאות אזרחים ובפעם שנייה בהפקרת החטופים הנמקים ומתים במנהרות החמאס בעזה. רבים מאזרחי ישראל רואים בכך פשע מלחמה .
 
לסיום, גלנט גורם למדינת ישראל נזק נורא. אסור לתת לו את הזכות להמליץ על הרמטכ״ל הבא, אם זכות זו תישאר בידיו, הוא ימליץ על רמטכ״ל המחויב לו. רמטכ״ל כזה לא יוכל לשקם את הצבא עם התפיסות הישנות שגלנט מוביל העוסקות בתוכניות העבר בלי ליישם את לקחי המלחמה ואת הצורך הדחוף להתכונן למלחמה אזורית. והחמור ביותר עוד לפנינו, גלנט וביבי מכריזים השכם והערב שהם יתקפו את חיזבאללה בכל העוצמה במידה וחיזבאללה לא תיסוג מעבר לנהר הליטני, התקפה שעלולה להביא למלחמה אזורית כוללת שתחריב לנו את המדינה.

צה״ל והעורף לא הוכנו להתמודד עם מלחמה אזורית באופן מוחלט. שוב מדובר בהימור על המדינה ואזרחיה, של חברי קבינט המלחמה שאליו נמנים ביבי , גלנט , בני גנץ, גדי אייזנקוט ורוחו המרחפת מעל של הרצי הלוי  שאיבדו את דרכם ומוכנים ללכת עד הסוף בידיעה שאין להם כבר לאן לחזור, במובן ״תמות נפשי עם פלישתים״. את גלנט צריך לפטר באופן מיידי מתפקידו, אי אפשר לאמין לו אפילו למילה אחת. כל יום שהוא אוחז במוסרות השלטון הוא יום נוסף של התדרדרות הצבא  סכנה להתפרצות מלחמה אזורית והרחקת שיקומו של הצבא .

לאחר פיטוריו של גלנט אפשר יהיה לפטר את הרצי הלוי ולבחור רמטכ״ל חדש, שיתחיל לשקם את הצבא ולהגדיל את צבא היבשה ולהכינו למלחמה האזורית הכוללת הבאה. את ביבי רק העם יכול לפטר בבחירות הבאות.