המרחק והעיסוק בצרות מבית מונעים מאיתנו לתפוס עד תום את עומק הטרגדיה האמריקאית ואת היקף הסכנות הניצבות בימים אלה בפני ארצות הברית ובפני החברה האמריקאית.

סירובו העקבי של הנשיא היוצא דונלד טראמפ לקבל את תוצאות הבחירות, מאות המסרים השקריים והמסיתים שהפיץ מדי יום ברשתות החברתיות, ובעיקר מסע ההסתה שהוביל את ההמונים לגבעת הקפיטול - כל אלה ימשיכו להשפיע על החברה האמריקאית, גם בימים שאחרי השבעת הנשיא ג'ו ביידן.

ג'ו ביידן מושבע לתפקיד נשיא ארה"ב (צילום: רויטרס)

מקורות אמינים בארצות הברית מספרים שקיימת מחתרת מאורגנת היטב שממשיכה לפעול מתחת לפני השטח ולתכנן את מהלכיה הבאים. האלימות הזו מאיימת על עצם הדמוקרטיה בארצות הברית. נראה שיש מי שחושש בימים אלה לחיי הנשיא הנבחר, לחיי צוותו ולחיי חברי הקונגרס, אשר נותנים את ידם לניסיונות הדחתו של הנשיא היוצא טראמפ.

לגלי האלימות הפוקדים את ארצות הברית, לאוזלת ידה עד כה בטיפול במגיפת הקורונה ולמשבר הכלכלי העמוק יש כבר עתה, ובוודאי שיהיו גם בעתיד, השלכות על העולם כולו. המצב הזה חייב להדאיג גם את הציבור הישראלי, שאל לו להתמקד אך ורק בשאלה המועלה ללא הרף על ידי הפרשנים: האם ביידן יהיה טוב או רע לישראל?

כל מי שעקב אחר הקריירה ארוכת השנים של ביידן, מאז ימיו כסנאטור צעיר ועד לימים אלה, יודע שהוא ידיד אמת של ישראל. כך או אחרת, כל ממשלה שתורכב בישראל אחרי הבחירות תצטרך לעמול קשה לתיקון היחסים עם המפלגה הדמוקרטית. העובדה שביידן הוא ידיד אין פירושה שעליו למלא אחר כל מאוויינו ולהגשים את כל חלומותינו.

בעיות רבות וקשות נערמות על שולחן הנשיאות, ואלו מצפות לטיפול דחוף והוגן. בראש ובראשונה נדרש לאחות, עד כמה שאפשר, את הקרע העמוק בעם האמריקאי. הרי הטראמפיזם יימשך גם אחרי טראמפ. נושאי חוץ, כגון משבר האקלים, היחסים עם רוסיה וסין, הגרעין האיראני ובעיות המזרח התיכון - כל אלה יצטרכו להמתין לימים טובים יותר. אלה מאיתנו שמאמינים שפתרון צודק לסכסוך בינינו לבין הפלסטינים הוא חיוני ואף קודם להרחבת קשרינו עם העולם הערבי - יצטרכו לחכות בסבלנות.

לבו של ביידן במקום הנכון. הצוות המוביל, שמופקד על תחומי פעולה שונים, נמנה עם מיטב ידידי ישראל, ובבוא העת ניתן להסיק שישראל תחזור לשולחן הדיונים, כחלק ממדיניות חוץ אמריקאית שפויה והוגנת יותר, שעולה בקנה אחד עם הנורמות הבינלאומיות. עד אז נקווה כי הקונצנזוס העולמי ביחס לפתרון שתי המדינות יביא גם לחיזוק תומכי השלום בקרב הישראלים והפלסטינים. ובינתיים הבה ונתפלל לשלום אמריקה. 

הכותבת היא חברת כנסת ודיפלומטית בכירה לשעבר, חברת ועדת ההיגוי של יוזמת ז'נבה.