לאחרונה פורסם דוח מיוחד של הפאנל הבין־ממשלתי לשינויי האקלים של האו"ם, שחובר על ידי מאות מדענים מ־66 מדינות. הדוח, שראה אור במקביל לקיומם של משבר אקלים, גל חום עולמי חסר תקדים ושריפות ענק בטורקיה, ביוון ועוד, מעלה ממצאים מדאיגים בנוגע להתחממות הגלובלית והשלכותיה.

במקביל, אצלנו בישראל, מקדמים שרי האוצר והחקלאות רפורמה שתוביל לפתיחת השוק החקלאי ליבוא מסיבי של תוצרת חקלאית מחו"ל, תוך פגיעה אנושה בחקלאות ובחקלאים המקומיים, ולמרות שניסיון העבר - כמו למשל היבוא לארץ של תפוחים, אגסים, בקר או דגים - כבר הוכיח כי יבוא תוצרת חקלאית לישראל אינו מוריד את המחיר לצרכנים.

על פניו, נדמה כי הדברים אינם קשורים זה לזה. אך בפועל מתקיים ביניהם קשר הדוק. כפי שהוכח במשבר הקורונה ובסיטואציות אחרות בעבר, בשעת משבר - בריאותי, כלכלי או מכל סוג אחר - כל מדינה מתכנסת בתוך עצמה ודואגת לאזרחיה, ורק להם. זה טבעי והגיוני. והנה, מתפרסם דוח חמור שממנו עולה תרחיש סביר שלפיו זמינות המזון תיפגע, העולם ייקלע למצוקת מזון חריפה ולעימותים על אמצעי מחיה, וכל מדינה תשמור לעצמה את המזון שהיא מייצרת ואת הרזרבות שלה. אם מדינת ישראל הולכת להתבסס על יבוא, מה נעשה במצב כזה?

נדמה כי שרי האוצר והחקלאות לא לוקחים בחשבון תרחיש כזה. כנראה שגם חשיבות הביטחון התזונתי העתידי של כולנו אינה נמצאת בראש מעייניהם. הרפורמה המתוכננת בחקלאות תביא בהכרח להקטנה משמעותית של התוצרת החקלאית המיוצרת בישראל. בעלי הלולים בצפון הארץ, מגדלי הירקות בעוטף עזה ואלפי חקלאים נוספים בכל רחבי הארץ, שמעסיקים ומפרנסים כמובן גם עובדים, לא יוכלו לעמוד בהוצאות וייאלצו לנטוש את ענפי החקלאות ולחפש את פרנסתם במקצועות אחרים.

כאשר האסון העולמי יתרגש עלינו, ישראל לא תהיה ערוכה להאכיל את תושביה. מרגע שמדינת ישראל תתבסס על יבוא חקלאי, כפי שרוצים שיקרה שרי האוצר והחקלאות, נהפוך כולנו, אזרחי מדינת ישראל, ל"שבויים" של המדינות שמהן יגיע היבוא החקלאי, בהן טורקיה, מצרים וירדן. אגב, לא רק כמויות המזון החקלאי הטרי ייפגעו כתוצאה מהרפורמה; לנוכח צמצום הכמויות של הגידולים הישראליים, גם כמות שימורי הפירות והירקות בארץ עתידה לרדת פלאים, וגם כאן במשבר צפויים חוסרים עצומים.

עדיין לא מאוחר לחשב מסלול מחדש. במתווה הנוכחי שלה, הרפורמה לא תוריד מחירים לצרכנים, כן תחסל את החקלאות בישראל, תפגע בביטחון התזונתי של כולנו, תגדיל את התלות ההרסנית של מדינת ישראל במדינות זרות, תכניס לארץ מזיקים ומחלות שיפגעו בגידולים המקומיים, תפגע בביטחון המדינה (אם החקלאים לא ישבו לאורך הגבולות, מי יעשה זאת במקומם?), ורק תעשיר עוד יותר את כיסי הקמעונאים והיבואנים.

אנחנו, החקלאים, לא נגד שינויים, אך חשוב שהדברים ייעשו בהיגיון ותוך הידברות. במקום הרפורמה הקיימת, ניתן ליצור תוכנית טובה לאין שיעור שגם תסייע בהורדת המחירים, גם לא תפגע בקיום העתידי של מדינתנו, וגם תאפשר קיום בכבוד לחקלאים הישראלים. 

הכותב הוא מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל.