אירועי חודש הגאווה יוצאים השבוע לדרך, והם צפויים להיות מגוונים, שמחים וצבעוניים מתמיד, בעיקר לאחר המגבלות שהוטלו עליהם בשנתיים האחרונות בשל הקורונה. מאות אלפי אנשים צפויים לצעוד במצעד הגאווה התל־אביבי, ועוד עשרות אלפים במצעדים נוספים ברחבי הארץ. עשרות אירועי גאווה צפויים להתקיים ברחבי המדינה, שיא של כל הזמנים.

בשנה האחרונה ניכרת התקדמות משמעותית בתמיכתם של רשויות מקומיות וראשי ערים ברחבי הארץ בקהילה. תמיכה זו באה לידי ביטוי במספר אירועי הגאווה הצפויים ובפיזורם ברחבי הארץ. ויש גם עוד התפתחויות משמחות: השרה לשוויון חברתי מירב כהן תעניק השנה אות ממשלתי מיוחד לגופים או ליחידים שפעלו לקידום אוכלוסיות הלהט"ב במדינת ישראל, מוזיאון הילדים בחולון השיק מחווה מיוחדת לקהילת הלהט"ב, וזוג גאה אפילו מככב לראשונה בתוכנית "חתונה ממבט ראשון".

אולם אסור לקהילה להתבלבל משינויים משמחים, אך קוסמטיים בעיקרם. המלחמה האמיתית אינה מתנהלת בתל אביב, ברמת גן, בבאר שבע או בחדרי הישיבות של העיריות. את המאבק הנחוש ואת מרב האנרגיות צריכה הקהילה להפנות לירושלים: למשכן הכנסת ולבית המשפט העליון.

גם בשנת 2022 להט"בים אינם יכולים להירשם במשרד הפנים בארץ כנשואים. גם ב־2022 רבים מאיתנו נאלצים להשתמש בשירותי פונדקאות בחו"ל בעלות של כחצי מיליון שקםל לפחות. למרות הייצוג המתרחב של להט"בים בכנסת ישראל, גם בקדנציה האחרונה של הכנסת טרם נרשמו לזכות הקהילה הישגים מרשימים בחקיקה.

המאבק האמיתי הוא המאבק לשינוי החוקים המפלים את הקהילה: עדיין לא ניתן לאמץ ולא ניתן להינשא בארץ, ואין כאן שוויון זכויות אמיתי, והגיע הזמן להיאבק על הזכויות החסרות. כל חבר כנסת נוסף, באופוזיציה אבל בעיקר בקואליציה, המייצג את הקהילה, מקדם את זכויותינו. מצעדים בעפולה, במצפה רמון, בנהריה ובחריש זה חשוב, אבל המקום הכי חשוב הוא ירושלים, שם נמצאת כנסת ישראל שעליה מוטלת האחריות בעניין החקיקה המפלה, ושם גם ליבת השמרנות הישראלית לצד בית המשפט העליון, שבעבר יצא בפסקי דין בולטים למען הקהילה, אך כיום הוא שמרני יותר. אז צדק צדק נרדוף, ובמצעד הגאווה נצעד, אך הדרך לגאווה עוד ארוכה. 

הכותב עומד בראש משרד "ארתור שני ושות'" המתמחה בדיני משפחה, לשעבר מנהל הלשכה המשפטית באגודת הלהט"ב