הופעה של פיגמנט כהה - "מלנין" על פני העור, יוצרת כתמים כהים בצורות שונות ונקראת פיגמנטציה. לא כל אדם סובל מכתמים אלה - למרות שהמלנין הוא חומר שמיוצר בתאים של כולנו הנקראים מלנוציטים (למעט לבקנים) ודווקא כהי העור ובעיקר אנשי המזרח הרחוק, עשויים לפתח כתמי פיגמנטציה ביתר קלות.

למה זה קורה לנו?

הפיגמנטציה עשויה להתרחש כנטייה גנטית, כתגובה לחשיפה לקרני ה-UV של השמש, כגירוי הורמונלי כמו הריון או לאחר חשיפה ממושכת או אירוע טראומטי שעבר העור.

לכולנו יש פיגמנטים בעור. כשמתרחש גירוי, כמו חשיפה לשמש, חומצת האמינו טירוזין הנמצאת בתא הופכות למלנין ש"צובע" את העור. רדיקלים חופשיים מסייעים להאצת יצירת המלנין, מה שאומר שכדי להאט את התהליך ולהגן על העור רצוי לחיות בסביבה פחות מחמצנת, פחות חשופה לשמש ויותר נקייה ובריאה.

באוכלוסיות מבוגרות ניתן לראות לעתים כתמי שמש רבים באזורים בגוף אשר נחשפו לשמש לאורך שנים: על הזרועות, הפנים, המחשוף וכפות הידיים. המודעות לנזקי החשיפה המוגזמת לשמש עשו את שלהם וכיום, ניתן לראות עלייה בתשומת הלב ובמודעות וכן שימוש גובר בקרמים עם מסנני קרינה וטיפול באותם כתמים.

הסיבות להיווצרות כתמי פיגמנטציה

- חשיפה לשמש - עודף חשיפה מעודד יצירת מלנין, והיתר ידוע.

- גנטיקה - יש אנשים ואוכלוסיות שלמות עם נטייה מוגברת להיווצרות הפיגמנטים כאשר הסיבה לכך לא תמיד ידועה. דווקא באוכלוסיות כהות עור- דוגמת תושבי המזרח הרחוק - יש נטייה מוגברת לכך. כמו-כן, נטייה זו מוגברת ככל שהם נחשפים לשמש.

- הריון - יוצר גירוי הורמונלי הבא לידי ביטוי בכתמים שעוברים בדרך כלל לאחר הלידה. בהריונות יש לפיגמנטציה פיזור אופייני והיא מכונה "מלזמה". גם נטילת גלולות נגד הריון עשויה לעורר פיגמנטציה בשל ההורמונים שהן מכילות.

- טיפול בחומרים פעילים/פילינג - טיפול בחומרים פעילים או קילוף של העור, כמו פילינג כימי, עשויים להשאיר אדמומיות שמבטאת תהליך דלקתי. לעתים, דווקא לאחר שאותה אדמומיות נעלמת, היא מותירה אחריה כתם של פיגמנטציה. על כן, בקרב אוכלוסיות שנוטות לפתח פיגמנטציה, מורחים המטופלים לפני הפעולה עצמה קרמים שמדכאים את פעולת היווצרות המלנין - הרחבה על כך בהמשך.

- חבלה - חבורות שנוצרות בעור בעקבות מכה, כוויה וכדומה, עלולות לגרור הופעת כתמים כתגובה לטראומה, ממש כמו שטפי דם. אלא שבניגוד לשטפי דם שעוברים אחרי כמה ימים, אלה עלולים להישאר.

- אקנה - לעתים לאחר חלוף התהליך הדלקתי באקנה תופיע פיגמנטציה כהה באזור.

- תרופות וקרמים - פיגמנטציה על העור יכולה להופיע כתופעת לוואי לאחר לקיחת תרופות מסוימות ואף כתוצאה מגירוי או רגישות שיכולים לגרום חומרים הנמרחים על פני העור לדוגמה -בשמים מסוימים.

מי סובל יותר - נשים או גברים?

בדרך כלל נשים סובלות יותר מהיווצרות כתמים - ולא רק בהריונות אלא כפי הנראה בשל המרכיב ההורמונלי שלהן המעודד פיגמנטציה מוגברת. גברים פחות מוטרדים מהיווצרות כתם זה או אחר, ועל כן רואים אותם פחות במרפאות לצורך קבלת טיפול להבהרת הכתמים. עיקר המגיעות לטיפולי הבהרת כתמים הן נשים.

האם זה מסוכן?

בדרך כלל, פיגמנטציה כשלעצמה אינה מסוכנת ומדובר רק בבעיה אסתטית.

מתי צריך לשים לב ולגשת לאבחון? כשנקודת חן קיימת משנה את צבעה או גודלה או כשמופיעה על העור נקודה כהה חדשה שמתפתחת וגדלה בצורה בולטת ולא שווה (לא עגולה). במקרים כאלה, מומלץ לגשת לרופא מומחה ולאבחן את נקודת החן כדי למנוע אפשרות למלנומה, גם פיגמנט כהה שהופיע לפתע בציפורניים - כדאי לבדוק.

איך מטפלים?

- אבחון: ראשית יש לאבחן את המקור לכתם: האם אלה כתמי ילדות, הריון, חשיפה לשמש, כתמי זקנה או נגע אחר. לאחר האבחון הרופא מעניק למטופל את הקרמים המתאימים לו בהתאם למצב העור.

- קרמים: הקרמים לטיפול בתופעה עוצרים את ייצור והתפשטות המלנין ומבהירים את העור. קרמים המבוססים על ויטמין E או ויטמין C, רטין A, הידרוקינון, חומצה קוג'ית וכדומה, עוצרים את ההתפשטות וייצור המלנין. קרמים המכילים אנטי אוקסידנטים נלחמים ברדיקלים החופשיים וגורמים להבהרה של העור.

- מלייזר או קרן אור - מכשירים ששולחים גלים באורכים שונים אל התא. הגל נקלט במלנין עצמו, והאנרגיה התרמית המחממת את הפיגמנט, גורמת לקילופו, להבהרה ולעתים אף להעלמה מוחלטת של הכתם. בדרך כלל מדובר ביותר מאשר טיפול אחד. זכרו: לא כל הכתמים ייעלמו לחלוטין. בחלק מהמקרים, הם יובהרו עד 80%.

- פילינג קל ובינוני - מטפל בפנים, בכפות הידיים, באזור החזה וכדומה. מדובר בחומרים הגורמים לקילוף והסרה עדינה של תאי העור ובכלל זה גם את הכתמים, בעזרת חומצה אלפא ובטא הידרוקסי, טריכלורואצטיק אסיד בריכוזים נמוכים או ערבוב של כמה חומציות בריכוזים נמוכים. אם נותרו שאריות כתמים - הפעולה מבהירה אותן.

- הימנעות - הכי פשוט וקל להימנע מחשיפה מוגברת לשמש. יוצאים החוצה? מרחו מדי שעתיים קרם עם מקדם הגנה בגובה 30 SPF לפחות. זכרו - גם ביום מעונן הקרינה רבה וכך גם ימים חורפיים בהם נדמה כי קרינת השמש אינה חזקה. לנשים הרות מומלץ להיוועץ ברופא המטפל, לגבי הקרמים שאפשר למרוח לפני ההיריון או במהלכו.

דברים שכדאי לדעת

- בעור כהה קשה יותר לטפל - עור כהה נוטה ליתר ייצור מלנין ועל כן הקפידו להגן על עצמכם בשמש ולפני טיפולים שונים. היוועצו ברופא כדי לוודא שאין בחומרים שאתם נוטלים מרכיב המעודד היווצרות מלנין.

- חושבים לעבור פילינג או הסרת שיער? אם אתם כהי עור או רגישים לאדמומיות מניסיון קודם כדאי להיוועץ ברופא עור. סביר להניח שהוא יטפל בכם מספר שבועות לפני הטיפול בקרם שידכא את המלנוציטים היוצרים את המלנין, כדי שהטיפול יהיה מוצלח.

- זה עלול לחזור - הבשורה הפחות נעימה היא שגם אם טיפלנו, הפיגמנטציה עשויה לחזור באותו מקום או במקומות אחרים בגוף. הבשורה הטובה היא שאפשר לשוב ולטפל ושהטיפול אינו מסובך ואינו פולשני.

הכותב הוא רופא עור ממרפאת לוינגר אסתטיקה מקבוצת דנאל