נכון שהתסמינים שחלקכם חווים עכשיו מזכירים שפעת ואולי אפילו את הקורונה, אבל בואו נרגע. בתקופה הזו של השנה, לדברי ד”ר קובי שדה, מומחה לאלרגיה ואסטמה, מאות אלפי אנשים בארץ ומיליונים בעולם פשוט סובלים מתסמיני אלרגיה. הימים ההולכים והמתארכים והטמפרטורה העולה גורמים לצמחים שנמנמו כל החורף לפרוח ולהפיץ את אבקניהם לכל עבר. כ־20% מהאוכלוסייה בישראל לוקה במחלות נשימתיות על רקע אלרגני.

אז איך נדע להבדיל? “כל עוד אנו ממשיכים להיחשף לאבקנים או לשאר גורמי האלרגיה, נמשיך לסבול מהתסמינים, ולכן התגובה האלרגית לא תימשך רק כמה ימים (כמו שקורה למשל במחלות וירליות) אלא כמה שבועות עד חודשים", אומר ד"ר שדה. "זה אחד הסימנים העיקריים המבדילים בין וירוס לבן אלרגיה. האלרגיה גורמת לחולשה ועייפות וסימנים דמויי שפעת, אך עליית חום ל־38 מעלות אינה אופיינית כלל לאלרגיה. במידה ויש חום של ממש, סביר יותר שהסתבכנו עם וירוס או חיידק. זהו תהליך מסתורי הקשור כנראה גם בגורמים גנטיים וסביבתיים ובקשר שבין הצמח המסוים לאוכלוסיית בני האדם שסביבו. הצמח האלרגני ביותר בישראל הוא ככל הנראה עץ הזית הוותיק אך גם הברוש הפקאן והאקליפטוס הם מחוללי אלרגיה ידועים. מבין השיחים והעשבים הרי שהדשא הוא אחד מגורמי אלרגיה העיקריים, אך גם צמחים פחות מוכרים הם מחוללי אלרגיה בעיתיים, כמו לענה, כתלית יהודה וצמח פולש חדש הקרוי אמברוזיה”.

ד''ר קובי שדה (צילום: יח''צ)ד''ר קובי שדה (צילום: יח''צ)

טיפים להתמודדות נכונה עם אלרגיה

אבחון – בקשו מרופא המשפחה בדיקות אלרגיה. אלו מבוצעות על פני העור באמצעות תמציות המכילות את אבקני הצמחים החשודים. האבחון הוא קל ומהיר ועשוי ללמד אותנו מהם הצמחים שאליהם אנו אלרגיים ומה עוצמת האלרגיה.

הימנעות – הצעד הראשון להתמודדות הוא הימנעות ככל הניתן מהגורם האלרגני: הרחקת הצמח הבעייתי מסביבת המגורים, אם ניתן, הפחתת השהייה בסמוך למוקדי הפריחה, וסגירת חלונות החדרים כדי להפחית את חדירת האלרגנים לבית.

מיגון – מסיכות האף והפה מספקות הגנה מצוינת מפני אבקנים החודרים לאף. כמו כן, שטיפת האף עם מי מלח פיזיולוגיים, כדוגמת סטרימר, מאפשרת שטיפה של רירית האף מחומרים שגורמים לאלרגיה וגם עוזרת להקלה בגודש האף.

טיפול מנע וטיפול תרופתי – אם אין מנוס מטיפול תרופתי נשתמש בתרופות אנטיהיסטמיניות שהשפעתן מיידית, ומנטרלות את החומר שגורם לתגובות האלרגיות. כטיפול מניעתי ארוך טווח משתמשים בעיקר בתרסיסים נוגדי דלקת ואילו חולים אסטמה גם יזדקקו למשאפים שונים. למרות שתרופות לאלרגיה ונזלת נמכרות גם ללא מרשם רופא, מומלץ להיוועץ עם רופא, כיוון שחלק מתרופות הדור הישן עלולות להשרות תחושת עייפות או לפגוע בריריות האף.

אימנותרפיה – זהו תהליך אבחון הדרגתי, החושף את המערכת החיסונית לגורמי האלרגיה במטרה ליצור סבילות ולהקטין את התגובות האלרגיות. נערך על ידי רופא אלרגיות מומחה באמצעות כדורים, טיפות או זריקות. 

סטרימר לאף אלרגי. 54.90 שקלים (צילום: יח''צ)סטרימר לאף אלרגי. 54.90 שקלים (צילום: יח''צ)

ביופור קלמינג, מסיכת הרגעה לעור מגורה. 140 שקלים (צילום: יח''צ)ביופור קלמינג, מסיכת הרגעה לעור מגורה. 140 שקלים (צילום: יח''צ)

N - אלרגיה, תרופה ללא מרשם לנזלת ותופעות אלרגיות בעור. 35.90 שקלים (צילום: יח''צ סופרפארם)N - אלרגיה, תרופה ללא מרשם לנזלת ותופעות אלרגיות בעור. 35.90 שקלים (צילום: יח''צ סופרפארם)

לה רוש פוזה, סבון רחצה גוף מסדרת לילפיקאר לעור רגיש. 155 שקלים (צילום: מוטי פישביין)לה רוש פוזה, סבון רחצה גוף מסדרת לילפיקאר לעור רגיש. 155 שקלים (צילום: מוטי פישביין)

HL קוסמטיקס תחליב קאלם דרם להקלה על עור רגיש ומגורה. 220 שקלים (צילום: יח''צ)HL קוסמטיקס תחליב קאלם דרם להקלה על עור רגיש ומגורה. 220 שקלים (צילום: יח''צ)

קרם הרבאטופיק של מורז צמחי מרפא. 89.90 שקלים (צילום: יח''צ)קרם הרבאטופיק של מורז צמחי מרפא. 89.90 שקלים (צילום: יח''צ)

דוקטור פישר אפקטיב קר אינטנסיב רליס קרם גוף. 22.90 שקלים (צילום: יעל האן)דוקטור פישר אפקטיב קר אינטנסיב רליס קרם גוף. 22.90 שקלים (צילום: יעל האן)

הרבלייף ג'ל אלוורה להרגעת העור. 64 שקלים (צילום: דן פרץ)הרבלייף ג'ל אלוורה להרגעת העור. 64 שקלים (צילום: דן פרץ)

אסטמה: גם בעור

בתקופה של חילופי העונות רבים מתלוננים על רגישות בעור, בפרט הסובלים מאלרגיה של העור (אטופיק דרמטיטיס). הדבר בא לידי ביטוי באדמומיות, עקצוצים, תחושת גרד מציקה, עור סדוק וקילופים. אצל חלק מהאנשים העור מראה תגובה אלרגית למרכיבים שהם לכאורה תמימים ולא מגרים, כמו תכשיטים, שעונים, כפפות לטקס, איפור, סבוני רחצה, קרמים, תכשירי ניקוי ואפילו מוצרים נגד יתושים וגירודים.

“אלרגיה עורית תתבטא בין השאר באודם וגירוד. כאשר אנו מגרדים, אנו רק מחמירים את המצב, כיוון שכך אנו פוצעים את העור ומפריעים לריפוי תקין”, אומרת רונית שגב, חוקרת עור ובעלת חברת הקוסמטיקה המדעית ביופור. “תגובת אלרגיה אומרת שבגופנו (או בעור) יש נוגדנים לאותו מרכיב ושהגוף מזהה את אותו מרכיב כ’אויב’ ומפעיל כנגדו את מערכת החיסון. הטיפול באלרגיה עורית הוא רפואי, אבל אפשר לעזור לו עם תכשירים קוסמטיים. משחת ההרגעה קאלמינג, למשל, היא גם מרגיעה ומחטאת את העור וגם מהווה מעטה הגנה שמחקה את השכבה החיצונית והמגנה של העור, ובכך מסייעת להחלמה מהירה יותר של העור, זאת לצד שימוש בתכשיר הרפואי שמטפל בתגובה האלרגית”.

רונית שגב (צילום: אמיר יהל)רונית שגב (צילום: אמיר יהל)