"הקורונה שינתה את החשיבה אצל הציבור בכל הנוגע להגנה על המרחב הפרטי בפרט, והמרחבים הציבוריים בכלל”, אומר דולב פרנקל, מנכ”ל חברת ARIA UVC. “בתקופה האחרונה יש עניין למזער את סיכון ההידבקות בנגיף ולמנוע מעבר של חיידקים מאדם לאדם. מערכות ניקוי והשבחת אוויר מותקנות זה שנים, עוד לפני עידן הקורונה, במרחבים ציבוריים כגון מוסדות להשכלה גבוהה, בתי חולים, מטוסים, מלונות ועוד".

"המערכות הללו, המשלבות מנורות UVC שמחסלות 99.9% מהחיידקים והמזהמים באוויר, ניתנות היום להתקנה על מערכת מיזוג אוויר בבית הפרטי של כל אחד מאיתנו, בקלילות ובנוחות רבה. בכלל, עולם תכנון ועיצוב הבית עובר גם הוא שינוי בשילוב טכנולוגיות ומוצרי חשמל לבית המשלבים חומרים אנטי־בקטריאליים שלא היו טרום הקורונה במוצרי צריכה ביתיים”.

על רקע התקופה הנוכחית, ביצעה חברת יוניליוור בספטמבר האחרון סקר המשקף את השינויים בהרגלי הניקיון של הישראלים, בהשוואה לתקופה שלפני הקורונה. לפי הסקר, 49% מהנסקרים מנקים אתכ-50 המטבח יותר בעקבות הקורונה, 40% מנקים את הרצפה יותר, 46% מנקים את חדר האמבטיה/ שירותים יותר ו־38% ציינו כי החליפו את חומרי הניקוי שלהם לכאלה המבטיחים חיטוי טוב יותר.

חברת Canario הישראלית, למשל, פיתחה מכשיר אישי וקטן, שניתן לשאת על גבי מחזיק המפתחות או לתלות על כיס הבגד, בעל חיישנים המתריעים במקרה של חשיפה לזיהום אוויר על שלל סוגיו: קרינת UV מוגברת, איכות אוויר נמוכה ואפילו רסס טיפתי העשוי להכיל את נגיף קורונה. המכשיר מתחבר לאפליקציה, וחיישניו תוכנתו לזהות סביבה שאינה מוגנת.

“הרעיון נולד בשנת 2015, כאשר הבת של מנהל הפיתוח בחברה אובחנה כחולה באסתמה”, מספר איציק בעבור, סמנכ”ל השיווק. “ניסינו לספק פתרון שיסייע לה בזיהוי סביבה שעלולה לסכן אותה. כאשר פרץ משבר הקורונה חישבנו מסלול מחדש ופיתחנו את האופציה לזיהוי רסס טיפתי. אנו מגדירים את המכשיר כ’ווייז סביבתי’ כיוון שמדובר במכשיר חברתי, שקולט ומסתנכרן עם המידע שמעבדים המכשירים של משתמשים אחרים, ובכך ניתן לרשת אזורים שלמים במדדי איכות האוויר”.

עם הוראות משרד הבריאות והדרישות לחטא חנויות ומרכזים מסחריים, יצאה חברת בלפור העולמית, שטיהרה את ספינת הקורונה היפנית, עם ערכת חיטוי וטיהור בשיטת “עשה זאת בעצמך”, הכוללת ציוד, חומרים והדרכה מקיפה. הערכה מיועדת בעיקר לעסקים, אך מתאימה גם לשימוש ביתי, והיא כוללת מכשיר חיטוי חשמלי וחומר חיטוי ביולוגי על בסיס צמחי, ידידותי לסביבה, הנחשב לבטוח בעולם וקוטל את נגיף קורונה בתוך ארבע דקות.

“זו בשורה משמחת למרכזי הקניות, לבתי המלון ואף לחברות התעופה והתחבורה הציבורית”, אומר אלון רוזן, לשעבר מנכ”ל המשרד להגנת העורף וכיום יועץ אסטרטגי בחברת בלפור. "אנו עדים לתופעה של בעלי עסקים שמבקשים לעמוד בהוראות משרד הבריאות, אך הזמנת שירותי חיטוי מהווה עבורם מעמסה כלכלית כבדה, בייחוד עבור הגופים שבהם קיימת תנועת אנשים ערה על בסיס יומיומי. האפשרות שיטפלו בעצמם בנושא החיטוי תחסוך להם כסף רב, במקביל לשמירה קפדנית על בריאות הציבור”. 

מסנן אוויר Dyson PURE COOL. החל מ- 2,790 שקלים (צילום: יח''צ דייסון)מסנן אוויר Dyson PURE COOL. החל מ- 2,790 שקלים (צילום: יח''צ דייסון)

מזגן משולב מטהר אוויר תדיראן SUPREME 2020. החל מ-2,190 שקלים (צילום: תדיראן סטודיו)מזגן משולב מטהר אוויר תדיראן SUPREME 2020. החל מ-2,190 שקלים (צילום: תדיראן סטודיו)

מוצרי חשמל BEKO מסדרת HygieneShield בטכנולוגיות תאורת UV (צילום: יח''צ)מוצרי חשמל BEKO מסדרת HygieneShield בטכנולוגיות תאורת UV (צילום: יח''צ)

גלאי זיהום אוויר Canaria. 350 שקלים (צילום: יח''צ)גלאי זיהום אוויר Canaria. 350 שקלים (צילום: יח''צ)

ג'ל לניקוי כללי סיף בתוספת אקונומיקה מרוכזת. 7.90 שקלים (צילום: יח''צ יוניליוור)ג'ל לניקוי כללי סיף בתוספת אקונומיקה מרוכזת. 7.90 שקלים (צילום: יח''צ יוניליוור)

טאצ' מגבוני חיטוי 99.9%. כ-10 שקלים (צילום: סטודיו שניב)טאצ' מגבוני חיטוי 99.9%. כ-10 שקלים (צילום: סטודיו שניב)

סדרת מוצרי ניקוי וחיטוי 99.9% טאצ'. 7.90-24.90 שקלים (צילום: סטודיו שניב)סדרת מוצרי ניקוי וחיטוי 99.9% טאצ'. 7.90-24.90 שקלים (צילום: סטודיו שניב)

מטהר האוויר ProtectAir. 79 שקלים (צילום: הילה פארמה)מטהר האוויר ProtectAir. 79 שקלים (צילום: הילה פארמה)