בחורף כך נראה, אנחנו מגלים לפתע את התה. בין אם אנחנו חולים ומצוננים ובין אם סתם בא לנו לפרק חבילות ופלים וביסקוויטים לספל חם – התה הופך לשחקן חיזוק בחורף. אז נכון, למרות יחסי הציבור המשומנים נראה שהמשקה החורפי סובל מתדמית שבמסגרתה שותים אותו רק כשאנחנו לא מרגישים טוב. זאת אולי הסיבה שהוא קיבל יום חג בינלאומי משלו.

מארז מתנה winter celebration. להשיג בחנות הקונספט LAB-T של ויסוצקי. מחיר: 249 שקלים (צילום: אפרת אשל)מארז מתנה winter celebration. להשיג בחנות הקונספט LAB-T של ויסוצקי. מחיר: 249 שקלים (צילום: אפרת אשל)

יום התה הבינלאומי חל בכל שנה ב-15 בדצמבר. האירוע החגיגי נחגג לראשונה בשנת 2005 בבנגלדש, נפאל, סרי לנקה טנזניה, קניה, הודו, אוגנדה ואינדונזיה. המטרה: להעלות את המודעות לתעשיית התה, הסוחרים, המגדלים והעובדים בה. כמו כל דבר בעולם הקפיטליסטי, עד מהרה הפך יום התה הבינלאומי לתירוץ לרכישות של כלי הגשה, קומקומים ואיך לא – חליטות תה ושלל תיונים במגוון טעמים שזוכים לשמות מונפצים מעוררי חשק לכוס תה.

מסננת לתיון בצורת צוללת צהובה. להשיג באתר אנימי www.animi.co.il. מחיר: 49.90 שקלים (צילום: יח''צ)מסננת לתיון בצורת צוללת צהובה. להשיג באתר אנימי www.animi.co.il. מחיר: 49.90 שקלים (צילום: יח''צ)

אצלנו מציינים את היום הזה והוא בא בדיוק בזמן. החורף כבר פה ואנחנו לגמרי מרגישים מוכנים לגשמים וברקים. בניגוד למשפחת המלוכה בארמון בקינגהאם, לנו אין באמת כללי טקס ולא תמצאו בבתים בארץ את הסקונס המפורסמים, שהם חלק בלתי נפרד מטקס שתיית התה של חמש אחר הצהריים. 

כלי הגשה לתה, הרמס ל-RENBY. החל מ-753 שקלים (צילום: יח''צ)כלי הגשה לתה, הרמס ל-RENBY. החל מ-753 שקלים (צילום: יח''צ)

ולמרות שבלבנט עוד אין ממש טקס ומסורת סביב שתיית התה, נראה שאנחנו אוהבים לגוון בטעמים, באביזרים ובכלים שבהם נשתה את התה. את המשקה החורפי נקבל בשלל טעמים, תוספות ופירות. בארץ ניתן למצוא גם שלל חנויות המוקדשות כולן לחליטות התה. 

פה לה דה תה (Palais des Thés) הוא מותג צרפתי המציע חליטות מכל רחבי העולם ובחנויות תהנו מחוויית תה אמיתית עם כלים ואביזרים להעצמת החוויה. ויסוצקי, מותג התה המוכר ואהוב מציע גם הוא בחנות הקונספט  T LABחליטות ייחודיות, תערובות, כלים ומארזי מתנה לחובבי הז'אנר.

קנקן וכוסות לתה, הביטאט. מחיר לספל: 62 שקלים. מחיר לקנקן: 245 שקלים (צילום: יח''צ)קנקן וכוסות לתה, הביטאט. מחיר לספל: 62 שקלים. מחיר לקנקן: 245 שקלים (צילום: יח''צ)

עולם התה הוא עשיר וכולל הרבה יותר מהתה הירוק שכולנו רגילים לשתות מתחת לשמיכה. התה הירוק עשוי מעלי תה שעוברים ייבוש עדין, וכך משמרים גם את הצבע הירוק וגם את מקסימום הבריאות הטבעית שבצמח התה. בתפריט נגלה גם את התה השחור שקיים במספר גרסאות. ניתן למצוא תה שחור בתוספת טעמים ותבלינים כגון ארל גריי - תה שחור עם תמצית ברגמוט, צ'אי מסאלה שמבוסס על תה שחור בתוספת תבלינים הודיים הידועים ברפואה ההודית כמחממים ומסייעים לגוף להתמודד עם מחלות החורף. התה השחור מסייע לחיוניות ולהגברת הצלילות המחשבתית.

משקה המאטה מגיע מדרום אמריקה ופופולרי דווקא בקרב ספורטאים בדרום אמריקה. בשתיית כוס תה ירוק מאטה הרווח הוא כפול: מחזירים לגוף את הנוזלים שאבדו כתוצאה מהפעילות הגופנית ואת נוגדי החימצון שנוצלו בגוף במהלך האימון. חליטות הצמחים הן כבר עולם שלם של טעמים וניחוחות מכל רחבי העולם. בתוך התיונים נגלה חליטות הכוללות פירות יער, תפוחים, פירות הדר ועלי צמחים כמו לימונית, מנטה, מרווה ולואיזה.