מאביזרי נוי ועד רהיטים מלאי נוכחות, נדמה שגם העונה רהיטי הקש והראטן ממשיכים לתפוס נפח בעיצוב הבית. אם אתם בעניין של עיצוב טרנדי שתחליפו מדי שנה, אתם לא חייבים להשקיע ולהתאמץ לבחור מוצר סופר איכותי, ויכולים למצוא בהמון רשתות וחנויות עממיות מגוון רחב של אביזרים לעיצוב. אך אם חשקה נפשכם לעצב במחשבה על העתיד הקצת יותר רחוק, כדאי שתדעו איך לבדוק אם מדובר בפריט איכותי שיחזיק מעמד או בפריט שיוצר בייצור המוני שלא נועד לשרוד לאורך שנים.

יחידת מדפים של ביתילי | שטיח חבל פטאיה של רשת צמר שטיחים יפים (צילום: מנחם עוז, סטודיו צמר)יחידת מדפים של ביתילי | שטיח חבל פטאיה של רשת צמר שטיחים יפים (צילום: מנחם עוז, סטודיו צמר)

איך מוודאים שמדובר במוצר איכותי?

1.   בדקו מקרוב את האריגה

כאשר רהיטי הקש הם איכותיים ובנויים במומחיות, לא תוכלו להפריד או לפרק בקלות את החוטים. אם אתם יכולים במשיכה רכה לגרום לקש לזוז מהבסיס או המסגרת – כנראה שמדובר במוצר לא איכותי.

כורסא של ביתילי | לב קש של INDO (צילום: מנחם עוז, הראל גלבוע)כורסא של ביתילי | לב קש של INDO (צילום: מנחם עוז, הראל גלבוע)

2. בדקו את המתח של הראטן

רהיטי ראטן איכותיים צריכים להרגיש קופצניים וחזקים. לחצו על הראטן עם היד, או אם מדובר בכורסא או כסא- שבו עליו ובדקו את חוזקו. אם הוא מאבד את הצורה- ותרו עליו. אל תחששו מכיוון שתרצו להשתמש ברהיט בביטחון ולא כחרסינה עדינה במוזיאון שצריכים להרחיק ממנה כל בן אנוש. זכרו שבכל זאת מדובר באחד מהחומרים החזקים ביותר בטבע כך שהוא אמור להיות חזק ועמיד.

מראת קיר של FOX HOME | כורסא של TWO M (צילום: טל טרי, יח''צ)מראת קיר של FOX HOME | כורסא של TWO M (צילום: טל טרי, יח''צ)

3. בדוק את החספוס

חפשו אם יש קצוות חדים ואם הוא מרגיש יציב ומוצק. נכון שתמיד אפשר להסתיר ראיות של שחרור / פרימה עם כריות או טקסטיל, אבל כשקונים רהיט כדאי לבחור מראש איכותי ונוח, שלא יאלץ אותנו 'להלביש' אותו כדי לטשטש פגמים. 

ואחרי שבחרתם את הרהיט שלכם, זכרו את המרכיב הכי חשוב בעיצוב- אל תגזימו. תשלבו. פריט או שניים מקש או ראטן בחלל- זה מספיק. אין צורך להעמיס את כל החדר באותו חומר- זה גם יוצר מראה עמוס וכבד, וגם מאוד מיושן.