אלו ירקות עדיף לאכול מבושלים מאשר טריים? ד"ר מאיה רוזמן החליטה לעשות סדר בסוגי הירקות ומנתה את הירקות שעדיף ונכון יותר לאכול אחרי בישול מאשר בצורה הטרייה שלהם: "המיתוס גורס שירקות טריים יותר בריאים מירקות מבושלים, כי בזמן הבישול מתפרקים הוויטמינים", אמרה תחילה, והסבירה: "אז נכון שוויטמין C נהרס בחימום, ויטמין A פחות. אבל במקרים מסוימים יש יתרון לירקות החמים".

כמה פירות וירקות צריך לאכול כדי לשפר את הבריאות?
האם באמת בריא יותר לאכול ירקות קפואים?

1. עגבנייה מבושלת עדיפה על טרייה
"העגבניה עשירה מאוד בליקופן, שהוא נוגד חמצון שחשוב נגד קטרקט, סרטן הערמונית, ועוד מחלות רבות אחרות. ליקופן זה נספג לגופנו בצורה טובה יותר מעגבניות מבושלות, בהשוואה לטריות. כמות הליקופן הסופית שתיספג מרסק, קטשופ, שקשוקה ואנטי-פסטי שרי, גבוהה יותר מאשר זו שתיספג מסלט טרי".

2 מגזר מבושל, נספג יותר ויטמין A
"גזר טרי קשה מאוד ללעיסה, וגם לקיבה קשה מאוד ללוש אותו, מה שגורם לכך שבסופו של דבר חלק גדול ממנו מופרש החוצה כמו שנכנס. אחרי בישול, הגזר מתרכך, ואז כל מרכיביו נספגים בקלות יותר. נכון שחלק מויטמין A נהרס בחימום, אך ויטמין זה עמיד יחסית לחום, והכמות הסופית הנספגת אל הגוף מגזר מבושל/דלעת בתנור/מרק כתום גבוהה יותר, מאשר מגזר טרי".

3. ברוקולי מאודה קלות
"ברוקולי מכיל יותר נוגדי חמצון שזמינים לגוף מאשר ברוקולי טרי. מכירות את השלב הזה שכמה דקות אחרי תחילת ההקפצה של הברוקולי או האידוי הוא מתחיל להיות הרבה יותר ירוק? זה השלב שיש בו הכי הרבה נוגדי חמצון. אם מחממים יותר מדי הוא מאבד את הצבע וגם חלק גדול מנוגדי החמצון. נשארים בו ויטמין K, חומצה פולית, מינרלים כמו סידן, ברזל ומגנזיום, אבל פחות נוגדי חמצון שבזכותם הברוקולי נמצא תמיד ברשימת עשרת המזונות הכי בריאים".