אחד מפירות הקיץ הכיפים ביותר שהכי כיף לנשנש עם ערך בריאותי גבוה במיוחד הם הענבים. הנה כמה דברים שבוודאי לא ידעתם: הענבים מכילים כ-15% סוכר שזה אמנם קצת יותר מרוב הפירות, אבל יש בהם רק 65 קלוריות ב-100 גרם. אז האם צריך לספור 13 ענבים כמנת פרי ממש לא.

מנת פרי היא 150 גרם ענבים, אפשר לשקול, ותגלו שזה בערך 25 ענבים, לפעמים אפילו יותר, תלוי בגודל כמובן. הענבים עשירים בסיבים תזונתיים שחשובים לתחושת שובע ולבריאות המעיים, במינרלים כמו ברזל ואשלגן שדרוש לוויסות לחץ הדם.

ענבים (צילום: אינג'אימג')
ענבים (צילום: אינג'אימג')

נוגדי חמצון ייחודיים

בענבים כמות גבוהה במיוחד של נוגדי חמצון מדהימים שנקראים פוליפנולים והם אלו שמקנים ליינות את היתרונות הבריאותיים שלהם. הם מפחיתים בצורה משמעותית את הסיכון להסתיידות עורקים באופן משמעותי ביותר.

יתרון ליין אדום

נוגדי חמצון אלו נמצאים בכמות גדולה יותר בענבים אדומים/סגולים, וזה יתרון שלהם לעומת ענבים ירוקים. והנה עוד הפתעה - הכמות שלהם גדלה ככל שיש יותר שמש ישירה – ובגלל זה בענבים הישראלים יש אפילו יותר נוגדי חמצון חשובים מאשר בענבים מספרד או איטליה.

ענבים או יין מה עדיף?

כמובן שנוגדי החמצון בענבים הם אותם נוגדי חמצון כמו שיש ביין. היתרון של הענבים הוא שיש בהם סיבים תזונתיים שתורמים לבריאות שלנו בפני עצמם ומונעים גם מחלות מעיים.

יין (צילום: אינגאימג')
יין (צילום: אינגאימג')

האם זה נכון שיש בהם יותר ריסוס מפירות אחרים? על זה אני רוצה לדבר עם – ראובן ביטון, מגדל ענבים:

לדבריו, אין הבדל בין ענבים לבין פירות וירקות אחרים, ולא רק זה – לא מרססים ענבים כשהם בשלים או לקראת הבשלה אלא בשלב מוקדם יותר ועד שהם מגיעים אלינו רוב החומרים האלו כבר התפרקו.

איך יודעים אם ענבים טריים?

לפי צבע הגבעול עליו נמצאים הענבים, אם זה ירוק אז זה טרי, אם הגבעולים האלו חומים או יבשים – הענבים פחות טריים וערכם התזונתי נמוך יותר, ברוב המקרים זה גם אומר שהם מיובאים ולא ישראלים.

האזינו: