חג החנוכה יחל בסוף השבוע, וכמו תמיד והסופגניות כבר הגיעו בכמויות גדולות אל המאפיות ברחבי הארץ. רגע לפני החג, ד"ר מאיה רוזמן הסבירה בתוכניתה ב-103FM מהם הנזקים הבריאותיים שמסתתרים מאחורי הסופגניות, אך גם ציינה כמה דברים טובים שיש בסופגנייה, וסיפרה כיצד ניתן לשלב סופגניות בתפריט הדיאטה במהלך החג.

"כמעט שאין דברים טובים שניתן לומר על ערכן התזונתי של הסופגניות. מהם החסרונות? הסופגניות מטוגנות בשמן שחומם לפעמים כמה ימים. כבר בדקות הראשונות לחימום השמן, נוצרים בו חומרים שמזיקים לבריאות, והכמות של החומרים האלו הולכת ועולה ככל שמחממים יותר. חומרים אלו נספגים לתוך הבצק של הסופגנייה, ולכן אם אתם עומדים במאפייה ומריחים ריח של שמן שרוף - דעו שהסופגנייה מזיקה לבריאות.

בנוסף, הסופגניות הקלאסיות הוותיקות מכילות כמעט תמיד ריבה אדומה ומתוקה שמכילה רק סוכר וצבעי מאכל שמזיקים לבריאות. צבע המאכל האדום הסינטטי עלול לגרום לבחילות, פריחות, ואף נחשד כחומר מסרטן.

כמות הקלוריות בסופגנייה רגילה מתחילה מ-400 קלוריות לסופגנייה קלאסית, שכוללת 20% שומן לא איכותי. בסופגניות עם מילוי של שוקולד וציפוי של הקצפות, קרמים, סוכריות ושאר המצאות - זה עלול להגיע ל-700 קלוריות לסופגנייה, ערך קלורי שווה ל-18 פרוסות לחם קל. במקרה של מיני סופגניות, מתחילים ב-200 קלוריות ליחידה ויכולים להגיע גם ל-450, תלוי במילוי ובציפוי. את רוב הנזקים הבריאותיים של הסופגנייה אפשר לחסוך אם מכינים לבד בבית וזורקים את השמן לאחר הטיגון".

אלו דברים טובים ניתן בכל זאת לומר על ערכן התזונתי של הסופגניות? "בסופגנייה יש יותר פחמימות מורכבות ופחות סוכרים מאשר ברוב הממתקים. בנוסף, כשאוכלים סופגנייה אחת יודעים שעושים 'חטא', מסתפקים בה וגם שבעים, וזאת בניגוד לחגים אחרים כמו ט"ו בשבט בו מנשנשים אגוזים ופירות יבשים בלי שליטה על הכמות ובלי לדעת לכמה מאות קלוריות הגענו, או כמו פורים עם משלוחי המנות".

כיצד ניתן לשלב את הסופגניות בתפריט הדיאטה במהלך חג החנוכה? "אין צורך להסתפק במיני סופגנייה. לפעמים אחוז השומן בסופגניות האלו גדול יותר, ולפעמים יש יותר מילוי שמוסיף קלוריות. בסופגנייה קטנה יש בממוצע 250 קלוריות. כנשנוש ביניים בדיאטה זה יותר מדי, ובמקום ארוחה זה לא משביע, כך שעדיף להתמקד בסופגנייה גדולה רגילה, שמכילה 400 קלוריות. היא משביעה ויכולה להחליף ארוחת ערב אפילו כל יום במהלך החג גם בזמן דיאטה, אם ממש רוצים".

בהמשך סיפרה ד"ר רוזמן על תפריט שנתנה למטופלת שלה שלא יכולה בלי סופגניות במהלך החג:

  • ארוחת בוקר - כריך מלחם קל עם גבינה, או ביצה, או גבינה צהובה, ועגבניה
  • ארוחת ביניים - פרי
  • ארוחת צהריים - עוף או דג עם ירקות בתנור וסלט ומרק
  • אחר הצהריים - יוגורט עם כמה שקדים או אגוזים
  • במקום ארוחת ערב בכל שבוע חג החנוכה - סופגנייה רגילה פשוטה
  • נשנוש לילה - יוגורט חלבון

התפריט מכיל כ-1200 קלוריות.