נכון שמומחי התזונה והבריאות ממליצים לנו לאכול מזון טבעי, אבל מה לעשות, רובנו חוטאים גם באכילת מזון מתועש, למרות שהוא משמין ובכלל מזיק לבריאות. ד"ר מאיה רוזמן סיפרה בתוכניתה ב-103FM על האחת הסכנות הגדולות של המזון המתועש. 

"כולנו כבר יודעים שחומרים ממכרים כמו סמים גורמים לצריכה כפייתית. מזונות מתועשים, מסתבר, גורמים לתופעות של התמכרות בדיוק כמו סמים. מדובר במאכלים המכילים לרוב כמויות גדולות של פחמימות ריקות ושומן לא איכותי, שגורמים להפעלת המערכת העצבית באופן שונה ממזונות שאינם מעובדים".

כמה פירות מותר לאכול ביום?

"מזונות מתועשים קשורים להתנהגויות של התמכרות: חוסר שליטה על כמויות, תאווה חזקה, המשך צריכת מזונות אלו למרות שידוע מראש שיש להם השפעות שליליות על הבריאות, ולמרות שהם גורמים להשמנה. ובנוסף, בדרך כלל ניסיונות חוזרים ונשנים להפסיק לצרוך את המזונות האלו - נכשלים. התחכום במזונות המתועשים הוא שהם מיוצרים על ידי בני אדם, והמטרה היא הרי לגרום לגירוי חוש הטעם והריח, ולגרום להנאה במידה הגדולה ביותר כאשר צורכים אותם.

"ברמת בריאות הציבור כולו, המזונות המתועשים בעלי השפעה שלילית במידה משמעותית, בעיקר בקרב אנשים שמראים התמכרות. צריך להכיר בעובדה שיש מזונות ממכרים שגורמים להשמנה, על מנת לפתח גישה טיפולית חדשה ושונה, וסביבה תומכת".