ברחבי הארץ יש עשרות של מבנים מתקופת המנדט שמשמשים חברות ציבוריות או עומדים ריקים, ואנשים מעולם לא שמעו עליהם. כעת, החברה הממשלתית לתיירות, החלה בעבודות השיפוץ של פרויקט מבנה ההנהלה המנדטורי בנמל חיפה שבבעלות קבוצת אדאני-גדות. במסגרת הפרויקט יהפוך המבנה ההיסטורי למרכז תיירות. מדובר בפרויקט משותף למשרד התיירות ונמל חיפה בהשקעה של 15 מיליון שקל והעבודות צפויות להסתיים במהלך 2025. 

מרכז התיירות המשודרג יכלול מסעדה על הגג ממנה תוכלו ליהנות מנוף פנורמי, לקו החוף ולעיר חיפה, מרכז חוויתי שיכלול אטרקציות תיירותיות, שוק אוכל ועוד. בנוסף המרכז ישמש כטרמינל ההגעה והיציאה של קו השייט המחבר בין נמל חיפה למרינה בעכו, פרויקט של משרד התיירות שנחנך לפני כשנתיים.

בתום הפרויקט המבנה יחובר בגשר להולכי רגל לרחבת טרמינל הנוסעים של נמל חיפה. הגישה למרכז התיירות תתאפשר גם מרחוב העצמאות בעיר התחתית ומתחנת הרכבת חיפה מרכז-השמונה, ולראשונה יתאפשרו קשר וגישה קבועים בין קו המים בנמל לעיר. 

מרכז התיירות החדש יכלול שלוש קומות. קומת הקרקע תכלול מסעדה וחלל לאירועי תרבות, הופעות ואירועים. הקומה הראשונה תשמש כמרכז חוויתי ובו יוצגו תערוכות אינטראקטיביות. במתחם החוויתי יסופר על ההיסטוריה והעשייה של נמל חיפה כשער הכניסה לישראל וכן על חזית הים העירונית החדשה. בקומה זו יוצגו מיצגים באמצעות טכנולוגיות מתקדמות. בנוסף, הקומה השנייה תכלול חללים לתערוכות מתחלפות ואירוח קבוצות. הכניסה למרכז התיירות החוויתי תהיה פתוחה וללא תשלום. 

בן גוריון בית ההנהלה המנדטורי (צילום: הוגו מנדלסון, מתוך ארכיון נמל חיפה)
בן גוריון בית ההנהלה המנדטורי (צילום: הוגו מנדלסון, מתוך ארכיון נמל חיפה)

מבנה ההנהלה המנדטורי הוא נכס היסטורי משמעותי שהוקם בשנות ה-30 של המאה ה-20 בנמל חיפה ושימש כמקום נחיתה וקליטה למיליוני עולים שהגיעו לארץ בשנות ה -50. המבנה שימש כמקום המפגש הראשוני של עולים חדשים עם ארץ ישראל, מה שהעניק לו ערך סנטימנטלי והיסטורי רב. ב-1948 קיבל בן גוריון את החזקה על הנמל הישראלי הראשון במבנה ההנהלה המנדטורי בנמל חיפה. לאחר שנים רבות המבנה ננטש וכעת מקבל חיים חדשים לטובת הציבור הישראלי והתיירים מרחבי העולם.