בחודשים האחרונים, בעקבות המלחמה הבלתי נגמרת, נאלצנו לזנוח חלק מהמסלולים האהובים עלינו בצפון הארץ. במקום זאת, אנחנו נאלצים להיות יצירתיים ולחפש טיולים קרובים למרכז. האילוץ הזה מגלה לנו פנינות מקסימות שנמצאות לנו ממש מתחת לאף. 

אחת מהן היא פארק נחל רבה (נחל בטון) - יובל הקטן מבין ארבעת יובליו המרכזיים של נחל הירקון המקשר בין המערכות האקולוגיות בשומרון לאלו במישור החוף כחלק ממסדרון אקולוגי לאורכה של ישראל. מקורותיו של הנחל בשומרון ומשם זורם לכיוון דרום מזרח, חוצה את ראש העין כריאה ירוקה מרכזית של האזור לכיוון מערב ונשפך למעיינות הירקון.

עמדת תצפית, נחל רבה (צילום: רשות מקרקעי ישראל)
עמדת תצפית, נחל רבה (צילום: רשות מקרקעי ישראל)

במרכז הנחל, אשר שוקם באמצעות רשות מקרקעי ישראל (הקרן לשמירה על שטחים פתוחים), היה בעבר בטון שפורק. כיום, לאחר שיקום אקולוגי מורכב של אפיק הנחל והסדרת הגדות כך שיתאימו לספיקת המים, המקום הפך לפנינת טבע אורבנית. בטיול רגלי בטיילת לאורך הנחל תיהנו ממופע של צמחיית גדות נחלים ובעלי כנף. 

כחלק מפעולת ההנגשה של האתר באמצעות רשות מקרקעי ישראל, הוקמו שבילי הליכה ואופניים בעלי נגישות מוגבלת, פינות מנוחה מוצלות, בוסתנים, מרפסת תצפית והוצב שילוט במוקדים שונים לאורך הנחל עם מידע על החי, הצומח, ההיסטוריה של נחל רבה והחשיבות בשימור השטחים הפתוחים. 

מה תמצאו שם: מדשאות המקיפות אגם צלילים מלאכותי, גשר צף עם נקודת תצפית על ציפורים נודדות, טיילת מונגשת ומתחמי פנאי ופיקניק.