לפתוח את העיניים, להסיט את הווילון ולחזות בנוף פנורמי מהפנט של האוקיאנוס הרחב. יש דרך טובה יותר מזו להתחיל את החופשה? מעבר לעובדה שהם מספקים נופים שהם באמת עוצרי נשימה, האוקיאנוסים ברחבי העולם תופסים חלק משמעותי בחיינו גם מבחינת החשיבות שיש להם במאזן האקולוגי בגלובוס.

לפי מחקר של Booking.com, רוב גדול מהמטיילים בעולם (81%) ומישראל (70%) מאשרים שטיולים עם אופי ידידותי לסביבה זה משהו שחשוב להם מאוד, כאשר מחצית (50%) מהמטיילים הגלובליים ו-45% מהמטיילים הישראלים מעידים שהחדשות האחרונות בנושא שינויי האקלים ברחבי העולם השפיעו עליהם לבחור לצאת לחופשות וטיולים ידידותיים יותר לסביבה. 

לאור הדברים הללו, ענקית התיירות Booking.com משתפת שישה אתרי אירוח ברחבי העולם המציעים נופים מרהיבים לאוקיינוס, אשר גם נושאים את התג 'תיירות ידידותית לסביבה' שמוענק לאתרי אירוח שנקטו צעדים משמעותיים על מנת לפעול באופן ידידותי יותר לסביבה. אז איך אתם אוהבים את הקפה של הבוקר שלכם – מול האוקיאנוס ההודי או האטלנטי?

SwaSwara Gokarna - CGH Earth, גוקארנה (Gokarna), הודו
מקום מפלט זה, המתמקד בעולמות תוכן של בריאות נפשית וגופנית, ממוקם על החוף לאחר שנבנה בהרמוניה עם הטבע ומתוך מחשבה על כדור הארץ והאוקיינוס. אורחים ואורחות שיבחרו לנפוש באתר הנופש הזה יוכלו לגלות את האני הפנימי שלהם על דק המדיטציה שנמצא על צוק שמשקיף על האוקיינוס, ולהתאחד עם הנוף המהפנט של ההרים מסביב. כחלק מתרומת מקום האירוח לקהילה המקומית, במטבח של SwaSwara מבשלים עם מרכיבים שמקורם בכפרים מקומיים ובחוות של האתר עצמו. בשל מחסור במים מתוקים באזור, מקום האירוח אוסף מי גשמים במהלך חודשי המונסון ומטהר אותם בעזרת מערכת מיוחדת, המורכבת משלושה מאגרים גדולים שיכולים להכיל עד 18 מיליון ליטרים של מים.  

SwaSwara Gokarna - CGH Earth, גוקארנה (Gokarna), הודו (צילום: booking.com)SwaSwara Gokarna - CGH Earth, גוקארנה (Gokarna), הודו (צילום: booking.com)

Hyatt Regency Huntington Beach Resort and Spa, קליפורניה, ארצות הברית
מי אמר שמטיילים צריכים לבחור בין מותרות לבין טיול באופן ידידותי לסביבה? ריזורט Hyatt Regency Huntington Beach Resort and Spa, המשקיף על האוקיינוס השקט, מציע תיירות ידידותית לסביבה עבור מטיילים עם מודעות סביבתית גבוהה. מקום האירוח, הנמצא על שפת האוקיינוס, משתדל לחסוך בחשמל ובמים וממחזר הכול, משמן בישול ועד לנורות. במאמץ להקטין את צריכת החשמל, המלון משתמש בחשמל בחדרים ובחללי המפגשים רק בעת הצורך. 

 Hyatt Regency Huntington Beach Resort and Spa, קליפורניה, ארצות הברית (צילום: booking.com) Hyatt Regency Huntington Beach Resort and Spa, קליפורניה, ארצות הברית (צילום: booking.com)

Le Grand Galle By Asia Leisure, גאלה (Galle), סרי לנקה
כשהוא משקיף לנופי האוקיינוס ההודי ולאתר המורשת האייקונית של אונסק"ו, גאלה פורט (Galle Fort), מקום אירוח זה מהווה מקום מפלט מושלם לאורחים ואורחות שרוצים להירגע בחופשה חלומית שמורכבת משמש, ים ועצי דקל. כחלק מנקיטת מספר צעדים להגנה על הסביבה ועל הקהילה, מקום אירוח זה, משקיע אחוז מרווחיו חזרה בפרויקטים ידידותיים לסביבה של הקהילה. אורחים ואורחות יכולים ליהנות מהאפשרות לצאת לסיור עם מדריכים מקומיים וללמוד על המערכות האקולוגיות, המורשת והתרבות המקומיות, או פשוט לקחת אופניים כדי לגלות את האזור. לאחר יום של טיולים בחופים המוזהבים באיזור וביקור באדריכלות הקולוניאלית של גאלה, תוכלו לרבוץ בבריכה המשקיפה על האוקיינוס עם אחד ממגוון הקוקטיילים הטרופיים שניתן להשיג במקום.

Le Grand Galle By Asia Leisure, גאלה (Galle), סרי לנקה (צילום: booking.com)Le Grand Galle By Asia Leisure, גאלה (Galle), סרי לנקה (צילום: booking.com)

Noah Surf House Portugal, סנטה קרוז, פורטוגל
חופה המערבי של פורטוגל הוא יעד מצוין לגלישה עם אתרי גלישה פופולריים וגלים לכל רמות הקושי. מטיילים באיזור זה יכולים לשלב את אהבתם לגלישה ובאותו זמן לטייל באופן ידידותי יותר לסביבה כדי לשמור על יופיו של האוקיינוס, על ידי שהייה ב-Noah Surf House Portugal - מקום אירוח אשר נקט מספר אמצעים כדי להפחית את טביעת הרגל האקולוגית שלו.

מקום זה אידיאלי עבור 70% מהמטיילים בעולם ו-63% מהישראלים, שאומרים שסביר יותר שהם יבחרו מקום לינה ידידותי לסביבה, בין אם חיפשו כזה מלכתחילה או נתקלו בו במהלך החיפוש. המקום מציע חדרים עם חלונות המשקיפים על המים, שמעוצבים באופן ייחודי ללא מיזוג אוויר, תוך שימוש בבריזת הים הקרירה כתחלופה ראויה. למלון יש לוחות סולריים האחראים על 70% מתצרוכת המים החמים, כמו גם גינה אורגנית עם תרנגולות שעוזרות בתהליך הדישון. 

Noah Surf House Portugal, סנטה קרוז, פורטוגל (צילום: booking.com)Noah Surf House Portugal, סנטה קרוז, פורטוגל (צילום: booking.com)

Romans Villa, גאנסבאי (Gansbaai), דרום אפריקה
בגאנסבאי, במרחק 200 מטרים מחוף רומאנסבאי (Romansbaai Beach) נמצא Romans Villa, בית הארחה בוטיק מקסים על חוף קייפ וייל (Cape Whale Coast). עיר הדייגים בה ממוקם מקום אירוח זה ידועה כיעד בו אפשר לצפות בלווייתנים, אירוע שברי מזל יוכלו אולי גם לקלוט ממרפסות בית ההארחה שמשקיפות על המים. המקום משיג את רוב המזון מהתעשייה המקומית ומעניק לאורחים ולאורחות מידע על מערכות אקולוגיות, כמו גם על מורשת ותרבות מקומית. יעד זה בחופי דרום אפריקה נוקט בפעולות לטיפול בזיהום פלסטיק בשנים האחרונות, על ידי התקנת רשתות ניקוז שתופסות את הפסולת.

Romans Villa, גאנסבאי (Gansbaai), דרום אפריקה (צילום: booking.com)Romans Villa, גאנסבאי (Gansbaai), דרום אפריקה (צילום: booking.com)

Encantada Tulum, טולום (Tulum), מקסיקו
מלון Encantada Tulum , הממוקם על חוף קדמוני בין השמורה הביוספרית סיאן קאאן (Sian Ka’an Biosphere Reserve) והפארק הלאומי של טולום (Tulum National Park), הוא גן עדן טרופי המחויב להגנה ושמירה על האיזור הייחודי בו הוא ממוקם. כל חדר מעוטר ביצירות אומנות ובדים בעבודת יד מקומית, ואורחים ואורחות באתר יכולים ליהנות בו מאוכל אורגני ממרכיבים מקומיים. ניתן ליהנות במקום מרגעי שלווה במהלך טיפול ספא טבעי או שיעור יוגה פרטי המשקיף על האוקיינוס הרחב.

Encantada Tulum, טולום (Tulum), מקסיקו (צילום: booking.com)Encantada Tulum, טולום (Tulum), מקסיקו (צילום: booking.com)