סגן שר הבריאות, חבר הכנסת יעקב ליצמן, נחקר היום (שני) פעם נוספת בלהב 433 בחשד לעבירות בתחום טוהר המידות. מהמשטרה נמסר כי "החקירה מתנהלת בליווי פרקליטות מחוז ירושלים ובאישור פרקליט המדינה. מעבר לאמור ומטבע הדברים לא נוכל להרחיב בפרטים נוספים מחקירות מתנהלות". החקירה הנוכחית עוסקת בחשד שסגן השר פעל לתיקון תוצאות בדיקת תברואה שבוצעו על ידי אנשי משרדו בעסק מסוים.הבעלים פנה ללשכתו של ליצמן, ורק אז התבצעה מעורבותו של ועל פי החשד בין השניים ישנה היכרות מוקדמת. בדיקות תברואה קריטיות מאוד כאשר מדובר באדם המבקש רישיון עסק הקשור למזון. כמו כן, תוצאות לא תקין עלולות להוביל לסגירת העסק. ל"מעריב אונליין" נודע כי ליצמן יידרש להגיע ללפחות חקירה אחת נוספת, שהמועד שלה ייקבע כאמור לאחר הבחירות.

 
ליצמן נחקר במשטרה, כזכור, בין היתר בחשד לכך שסייע למורה החשודה בעבירות מין, מלכה לייפר, לחמוק מאימת הדין באוסטרליה ע"י התערבות בחוות הדעת הפסיכאטרית שלה. המשטרה חשפה בחודש שעבר כי ניהלה חקירה סמויה נגד סגן השר, ועל פי החשד הוא ניסה ללחוץ על גורמים במערכת הבריאות להגיש חוות דעת שתמנע את הסגרת לייפר, נגדה הוגשו כ-70 תלונות, לאוסטרליה. 
 
ליצמן נחקר גם בחשד לכך שהתערב בחוות דעת של פסיכיאטרים נוספים, ופנה לגורמים במשרד הבריאות על מנת להפעיל עליהם לחץ ולהשפיע. כך למשל, ב"כאן חדשות" פורסם כי ליצמן הפעיל לחצים על פסיכאטר בשם ד"ר משה בריגר, ואף דיבר איתו אישית, על מנת שיכלול עבריין מין המקורב לחסידות בקבוצה של 25 עבריינים בכלא שמתחילים סוג של שיקום לעברייני מין. תהליך זה הוא שלב הכרחי בדרך לחופשות מהכלא ואף קבלת שחרור מוקדם לעברייני מין. 

מלכה לייפר. צילום מסך מתוך הבלוג של אורי גולן


מטעם ליצמן עצמו פורסמה הודעה בעקבות החקירה, לפיה הוא "השיב גם היום לכל שאלות חוקרי המשטרה בנושאים הקשורים לסיוע שניתן לפניות ציבור".
 
עוד נמסר, בעקבות הפרסומים השונים באשר לסיוע שהעניק ליצמן לכאורה למקורבים, כי "בניגוד מוחלט לפרסומים השונים, ולמרות מסכת התחקירים והכתבות נגד ליצמן בגין הנהגת מדיניות ‘דלת פתוחה’ לפניות ציבור מכלל האוכלוסיות, אנו בטוחים שאין כל שחר לחשדות, להדלפות ולהכפשות כלפי ליצמן. סגן השר מקפיד בזהירות יתירה שלא להתערב בעמדת גורמי המקצוע, והורה להם לפעול אך ורק לפי החוק, ללא כל הפעלת לחצים או איום".
 
"יושרו הציבורי ועשייתו העצומה של סגן השר ליצמן לקידום מערכת הבריאות, בייחוד בתחום פניות ציבור מכל האוכלוסיות, מוכרות וידועות לכל, תוך הקפדה מדוקדקת לשמירת החוק, וכך יימשך גם בעתיד. יוזכר, במאי 2013 גם נחקר ליצמן בחשד שהורה לגורמי רפואה לפעול בניגוד לעמדתם כביכול, ובתוך זמן קצר הבינו רשויות החוק שלא נפל כל פגם במעשיו והתיק נסגר".

בהמשך ההודעה, נטען כי "יש לדחות ניסיון מצד גורמים אינטרסנטיים, בשיתוף כלי תקשורת מסוימים, להפוך את נוהג פניות הציבור לעזרה ללשכת ליצמן - לעבירה על החוק. ההיפך הוא הנכון. אנו רואים זאת כזכות וכחובה, לסייע חוקית ולפי הנוהל בלבד, לכל מי שפונה ללשכתנו בנושאי רפואה, בדגש על כל מי שפונה, ללא הבדל דת, גזע וקהילה. זאת בניגוד מוחלט לנטען כביכול על העדפות למקורבים ומטופלים חרדים".