יו"ר מפלגת בל"ד וחבר הכנסת מטעם הרשימה המשותפת, מטאנס שחאדה, התראיין הבוקר לאראל סג"ל ב-103FM ופסל את האפשרות שמפלגתו תתמוך בהקמת ממשלת מיעוט בראשות בני גנץ, למעט בתרחיש היפותטי בו כל דרישותיה יתקבלו. לכאורה, משמעות ההצהרה היא שהאפשרות יורדת מהפרק, מכיוון שללא בל"ד יהיו לגנץ רק 54 תומכים לעומת 55 מתנגדים מבלוק הימין-חרדים. עוד התייחס שחאדה לגל האלימות בחברה הערבית.אתם מתכוונים לצאת למיזם מחאה גדול עם ארון מתים שעליו רשומים הנרצחים בחברה הערבית מתחילת השנה. מה עמדתכם בנושא?

"נכון. היום תהיה הפגנה גדולה בנצרת שמארגן הוועד נגד האלימות בעיר. אנחנו מבקשים מהדרג הפוליטי לקבל החלטת ממשלה וליצור תוכנית אסטרטגית למיגור האלימות בקרב האוכלוסייה הערבית. זה דורש בראש ובראשונה טיפול משטרתי, אך דורש גם פיתוח כלכלי, תשתיות, חינוך ודיור. האלימות לא נגמרת בטיפול המשטרה. האחריות העיקרית היא על המשטרה אך בנוסף נדרש גם טיפול מערכתי. זו הדרישה שלנו מהממשלה".

אתה כפסע בפני טיפול בעצמך בנושא. שמעתי את חלק מעמיתך מדברים על משא ומתן עם כחול לבן. מה עמדתכם? בל"ד יהיו חלק הממשלה?
"אנחנו רוצים לסיים את כל תופעות הגזענות והאפליה כלפי האולוסיה הערבית ולבטל את החוקים שפוגעים באוכלוסייה הערבית. בל"ד לא תתמוך בממשלת מיעוט. אך זו העמדה של בל"ד בלבד. הרשימה המשותפת תשב ותדון בנושא ותשקול אותו בהתאם להתפתחויות הפוליטיות. אני בספק אם הכיוון יהיה ממשלת מיעוט ומעריך שפניה של כחול לבן והליכוד לממשלת אחדות".

מכיוון שאתה השחקן שיהיה הכי קשה לשכנע ברשימה המשותפת לתמוך בהקמת ממשלת מיעוט. כשתגיעו להצבעה בל"ד תתמוך בהקמת ממשלת מיעוט?
"בל"ד לא תתמוך בהקמת ממשלת מיעוט".

ההחלטה של הרשימה המשותפת תחייב אתכם מבחינה טכנית לתמוך?
"אנחנו ננסה לשכנע את הרשימה בעמדה שלנו. במקרה הזה מדובר בהמלצה פרסונאלית ולא המלצה לנשיא".

על מה אתה מדבר כשאתה מדבר על ביטול חוקים?
"אנחנו רוצים לפעול למען עתיד טוב יותר. כל חוק שיש בו אפליה וגזענות כלפי האוכלוסייה הערבית – אנחנו שואפים לשנות. ביניהם גם חוק הלאום".

תבקשו גם להלבין בנייה של חמישים אלף בתים בלתי חוקיים?
"אנחנו רוצים לפתור את בעיית הבתים שאין להם רישיונות בנייה באופן יסודי. אנשים צריכים לגור איפשהו".

לא הכל באשמת המדינה, זה הרבה יותר מורכב. אם אתה תקבל את כל דרישותיך. יבטלו את חוק הלאום. מה תעשו במהלך הצבעה בכנסת – תתמכו בהקמת ממשלת מיעוט?
"אתה מתאר מצב היפותטי. אם כל התנאים הרלוונטיים שלנו יתקבלו – נשקול איך להתנהג".

ובאופן מעשי – אתם בבל"ד לא תצביעו בעד הקמת ממשלת מיעוט.
"נכון".


לעומתו, התראיין מוקדם יותר חברו של שחאדה לסיעה, יו"ר רע"ם מנסור עבאס, לאיילה חסון ואמר כי הוא רואה בחיוב את האפשרות שהרשימה המשותפת תנהל מו"מ עם גנץ.


תלכו למשא ומתן עם בני גנץ?
"כבר המלצנו על גנץ מתוך הצהרת כוונות. הרשימה המשותפת נכנסה למגרש ותשחק את המשחק. יכול להיות שנצליח לקבע סטטוס קוו חדש בו כולם יתייחסו לרשימה הערבית כרשימה לגיטימית לניהול משא ומתן".

השיח על תמיכת הרשימה המשותפת בחלקה או במלואה בממשלה מבחוץ קיים אצלכם?
"בוודאי שקיים אך עוד לא התקבלה החלטה סופית בנושא. כנראה שהכיוון יהיה שכן ננהל משא ומתן. גם כשהמלצנו על גנץ היו חילוקי דעות. הכל תלוי בהתאם למה שיציאו לנו במשא ומתן".

מה חשוב לכם? מהם קווי היסוד להם תסכימו?
"אנחנו היום מדממים. נושא קדושת החיים והפשיעה בחברה הערבית יהיה ויישאר הסעיף הראשון שאנו קוראים לטפל בו. לא מדובר רק בהפעלה משטרתית אלא גם בפיתוח כלכלי, תשתיות, חינוך ועוד".

תרצו אישורי בנייה?
"כמובן. יש בישראל חמישים אלף בתים שמצויים לא רישוי. אני מתגורר בכפר מרר, אף אחד לא מתייחס לכפר הזה. משנת 96 אין לכפר הזה תוכנית בנייה".

אם יהיה מחר מבצע בעזה ויצטרכו לתקוף. מה תעשה הרשימה המשותפת? תפיל את הממשלה?
"עמדת כל חבר כנסת היא נגד מלחמות ובעד הנעת לתהליך מדיני. אפשר למנוע כל מבצע וכל הסלמה".

ואם יתקיפו את ישראל בטילים ורקטות מרצועת עזה?
"נתניהו כבר הצליח בעבר להגיע למעין הסדרה שמנעה טילים על ישראל. אפשר למצוא הסדרה מסוימת שתאפשר לכולנו לחיות כאן בביטחון. הכי חשוב זה שכולם יראו שיש אופק לפתרון מדיני בו תוקם מדינה פלסטינית בסמוך מדינת ישראל ושתיהן יחיו בביטחון ובשלום".