פרידה מאי השלום: לאחר עשרות שנים בריבונות ישראלית, ו-25 שנה מאז הסכם השלום בין ישראל לירדן, אז הוסכם כי ישראל תחכור את השטחים החקלאיים בצופר ובנהריים מידי הממלכה ההאשמית, הוחזרו היום (שבת) השטחים לידי ממלכת ירדן באופן רשמית. לאחר סגירת השערים לא יותר עוד מעבר של חקלאים ותיירים לשטחים אלה מכיוון ישראל. 
 
שטחי צופר ונהריים היו בבעלות יהודית לפני קום המדינה, אך נמצאו מעבר לקווי שביתת הנשק בין ישראל וירדן במלחמת העצמאות. חקלאים ישראלים המשיכו לעבד את השטחים ובהסכם השלום בין ישראל לבין ירדן, שנחתם בשנת 1994, הוסכם כי השטחים יוחכרו לישראל ל-25 - והחכרה שהייתה אמורה להתחדש אוטומטית כל 25, אלא אם אחד הצדדים יבטלה. בשל התדרדרות היחסים בין ישראל לירדן בשנים האחרונות, הודיעה ירדן לפני שנה כי בכוונתה לא להמשיך את ההסכם, ולמרות מאמצי ישראל לשנות החלטה זו, ירדן עמדה בסירובה והשטחים הושבו היום באופן רשמי לידי ממלכת ירדן.
 
יושב ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידו גרינבאום, אמר בעת סגירת השערים כי "זה יום עצוב יום שאנחנו מצטערים שהגענו אליו אולי זה נראה אבל לאנשי אשדות יעקב זה כואב מאוד". היום האחרון הסתמן כיום של פרידה מהאזור ההיסטורי, כאשר אלפי ישראלים הגיעו להיפרד מהשטחים שהיו חלק מהמדינה עשרות שנים ואינם עוד.

מובלעת נהריים, ארכיון. צילום: רויטרס


דרמה לילית בכלא: חיפוש בתא של ראש משפחת פשע הוביל להתפרעות
 
פרסום ראשון: כוונה לחפש חיפוש בתא הכלא של אחד מראשי משפחות הפשע הבכירות בישראל הוביל להתפרעות בתאו ולהכרזה על שביתת רעב מצידו ומצד למעלה מ-20 מחייליו בבית הסוהר בו הוחזק. כתוצאה מכך, במהלך הלילה (בין שישי לשבת) תוגברו כוחות שב"ס, ביניהם סוהרים ועובדים שהוזעקו מבתיהם.
מקורות מסרו ל"מעריב" כי סוהרים נכנסו לתאו של ראש משפחת הפשע הלילה כשבכוונתם לבצע חיפוש במקום. החלטת הסוהרים לא הייתה לרוחו של האסיר, שהחל להתפרע בתאו, ניפץ מכשיר טלוויזיה על הרצפה, ואילץ הזעקת תגבור של כוחות שב"ס לתאו על מנת להשתלט עליו. הכרזתו מול סוהרי שב"ס עברה כאש בשדה קוצים בין בני משפחתו וחייליו הנמצאים אף הם במעצר. 

צעדים משמעתיים ננקטו נגד למעלה מ-20 אסירים, כאשר חלק מהם פונו לבתי סוהר אחרים על מנת לבצע פיזור של המעורבים בהתפרעויות. לאחרים הוצאו מכשירי החשמל מתאם על מנת לקדם ענישה.
 
אילוסטרציה, צילום: אינג אימג'

דיווח ערבי: משלחות של ישראל ושל חמאס בקהיר

משלחות בכירות של ישראל ושל החמאס הגיעו לביקור של כמה ימים בקהיר, בניסיון להגיע לפריצת דרך בסוגיית העצירים והגופות אצל שני הצדדים, כך דווח ב"אינדיפנדט ערביה". המוסד המצרי מתווך בין המשלחות ומעביר את ההצעות ביניהם.
 
ישראל דנה בדרישת חמאס לשחרר 50 עצורים ישראלים בתמורה לשני האזרחים הישראלים, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד המוחזקים אצל חמאס. על פי המקור ישנה כוונה ישראלית לשחרר מחצית ממספר העצירים הפלסטינים.
לפחות שלושה הרוגים בשריפות ענק באוסטרליה

שלושה בני אדם נהרגו ועוד ארבעה הוגדרו כנעדרים היום (שבת) בשריפות ענק שמשתוללות ביממות האחרונות במזרח אוסטרליה, כך על פי דיווחים של רשויות הכיבוי וההצלה המקומיות. כמו כן, לפחות 150 בתים נהרסו תחת הלהבות. כבאי מחוז דרום ויילס החדשה דיווחו על מציאת גופת אישה ללא רוח חיים בתוך רכב, לאחר שסבלה מכוויות קשות, כמו כן, גופות נוספות נמצאו בתוך בתים שנספו באש.
כמו כן, ארבעה אנשים נוספים מוגדרים כנעדרים לאחר שאבד איתם הקשר הבוקר. ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מורינסון אמר כי הוא חושש שמספר ההרוגים עלול לעלות ככל שיתקדמו מאמצי החילוץ וכיבוי השריפות. "ככל שאנו מתקדמים לעבר אזורים חדשים שטרם טופלו, אנו מצפים לשמוע חדשות גרועות שוב", אמר מורינסון במסיבת עיתונאים משודרת שנערכה בסידני, אמש.
זוהי עונת השריפות הרשמית ביבשת, שנגרמות על ידי הבערות שיחים באזורים הצחיחים במדינה. חלקים רבים מהמדינה, שכעת נמצאת בעונת הקיץ, נמצאים כבר עכשיו בעיצומו של יובש המלווה בבצורת, דבר הגורם לפוטנציאל נפיץ להתלקחות של עלים יבשים מפאת החום הרב.