רחובות ריקים מאדם: גם היום (שבת) רחובות תל אביב היו ריקים מאדם, לאחר שנכנס הסגר לתוקפו אתמול בשעה 14:00 בצהריים. אלפי שוטרים נפרסו ברחבי הארץ במחסומים שהוקמו בכניסות וביציאות מערים ובתוכן. 

מפגינים בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

בתל אביב נרשמה הפרה חריגה, כאשר עשרות מפגינים ופעילים של תנועת "קריים מיניסטר" הגיעו לחוף פרישמן בתל אביב במחאה על איסור הרחצה בים. שוטרים ניסו לפנות את המפגינים מהמים, אולם המחאה רק גדלה ומפגינים נוספים הצטרפו.

שוטרים מפנים מפגינים שנכנסו למים במחאה על איסור הרחצה בים (צילום: אבשלום ששוני)

מפגינים בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)מפגינים בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

מפגינים נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)מפגינים נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

מפגינים נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)מפגינים נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

מפגינות נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)מפגינות נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

מפגינים נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)מפגינים נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

מפגינים נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)מפגינים נגד איסור הרחצה בחוף הים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

מהמשטרה נמסר כי הם פועלים בכוננות מוגברת וכי הוצבו מחסומים רבים ברחבי הארץ, על מנת לאכוף את התקנות שאושרו על ידי הממשלה. במשימה משתתפים כ-7,000 שוטרים ושוטרות וכן לוחמי מג"ב.
 
לצד המחסומים, הכוחות מפעילים סיורים בכניסה לערים ובתוכן, על מנת לפקח ולמנוע מצבים של התקהלויות אסורות, וכן יציאה של אזרחים למרחב הציבורי בניגוד לתקנות. כמו כן, השוטרים מפקחים אחר פעילות תקינה של בתי עסק שהורשו לפעול במהלך התקופה, לצד שמירה על אי פעילות בבתי העסק שהפעילות בהם נאסרה. 

נתניהו בהצהרה לתקשורת על סגר ראש השנה

מוקדם יותר אתמול פרסם השר לביטחון פנים, ח"כ אמיר אוחנה, פוסט בחשבון הפייסבוק שלו בו הוא מחזק את השוטרים במשימתם המורכבת לאכיפת התקנות בערב החג. "מאות ואלפי שוטרים ברחבי הארץ יפעלו לשמור על שלומנו ובריאותינו. אין דרך אחרת, חוץ מנס, להוריד את החלואה הגואה. אני מודה לכוחות שאני רואה יום יום, שעושים את עבודתם בכל תנאי ובכל מצב. זו אחת העבודות החשובות לביטחון האזרחים, אך גם כפוית טובה". 

בתוך כך, נרשם עימות חריג בין שוטרים ואזרחים על רקע שמירה על תקנות הסגר. אזרח ירושלים בן 49 פרץ מחסום משטרתי ביציאה ממודיעין עילית. הוא הבחין בשוטרים, סירב לעצור במחסום, וניסה להימלט. הוא נעצר כאשר השוטרים שהיו במקום כיוונו אליו את נשקם, אך גם אז נעל את דלתות רכבו וניסע לנסוע אחורנית כדי להמשיך לברוח, כך שפגע בניידת שעמדה מאחוריו. בסופו של דבר, פרצו כוחות המשטרה את הרכב, השתלטו על הגבר, שהחל לתקוף אותם, ועצרו אותו. 

בהמשך הערב, נעצרו שלושה תושבי אבו גוש, במסגרת פעילות אכיפה של המשטרה במקום. שוטרים שסיירו באזור הבחינו בבית עסק שפועל בניגוד לתקנות. כשניסו לברר מי בעלי העסק, החל להתפתח עימות בין השוטרים לבין הנוכחים במקום, החשוד ושני קרובי משפחתו. הכוחות במקום השתלטו על האירוע, עצרו את המעורבים ועיכבו אותם לחקירה. 

הסגר בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)הסגר בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

 "מדובר במשימה לאומית. לא לחינם המבצע נקרא 'אחריות מנצחת', וחשוב שהציבור יבין האחריות היא על המשטרה באכיפה ובהסברה - אך האחריות היא גם על הציבור, כי רק אם יהיה שילוב כוחות וגילוי אחריות נוכל לעמוד במשימה ולהתמודד עם הנגיף", הסבירו גורמים במשטרה.

אכיפת הסגר בחגים (צילום: דוברות המשטרה)אכיפת הסגר בחגים (צילום: דוברות המשטרה)

אכיפת הסגר בחגים (צילום: דוברות המשטרה)אכיפת הסגר בחגים (צילום: דוברות המשטרה)

משטרת התנועה החלה גם היא בהיערכות גם היא למבצע "אחריות מנצחת", ובהתאם לתקנות שיכנסו לתוקפן מחר לקראת ערב החג, תגביר את פעילות הפיקוח והאכיפה ברחבי הארץ. לקראת ערב ראש השנה ועד לאחר שמחת תורה, יפעלו שוטרי התנועה בצירים הבינעירוניים, לאכיפת עבירות תנועה.

מיקוד הפעילות תתבצע בפריסה ארצית של 38 מחסומים בצירים המרכזיים המובילים לערים שיצרו רצף חסימות בין השטח העירוני לבינעירוני, כדי לאכוף את קיום התקנות. לצד המחסומים, יפעלו במהלך כל היממה מאות ניידות ושוטרים, בביצוע סריקות על כלל הצירים ברחבי הארץ, תוך חסימות מדלגות לאיתור אזרחים שלא יפעלו עפ"י התקנות.

אכיפת הסגר בחגים (צילום: דוברות המשטרה)אכיפת הסגר בחגים (צילום: דוברות המשטרה)

אכיפת הסגר בחגים (צילום: דוברות המשטרה)אכיפת הסגר בחגים (צילום: דוברות המשטרה)

מהמשטרה נמסר: "אנחנו לא נגד האזרח, ואין צורך להעמיד אותה בסיטואציה שתיאלץ לרשום קנסות או לפזר התקהלויות. המשטרה מחויבת לבצע משימות כפי שמטילה עליה הממשלה, ומדובר בתקנות הכוללות 20 סייגים והקלות. בתוך האירוע והמכלול המשטרה חייבת לבצע את המוטל עליה באחריות עם גילוי משמעת תוך מתן שיקול דעת מירבי". הגורמים ציינו עוד כי "בארגון שוקדים כעת על פעולות ההסברה לשוטרים, כדי שאלו יגיעו למשימה מוכנים וראויים. המטרה שלנו תחילה לבצע פעולות הסברה לנסות ולמנוע המשך ביצוע העבירה על התקנות במקרים קיצוניים - בהם האזרחים ינסו לפגוע בעבודת המשטרה ניאלץ להסיר את הכפפות הטיל קנסות ולפזר התקהלויות"

.רמ"ח מבצעים במשטרה נצ"מ ישי שלם הסביר כי "בבית תפילה שבו נצטרך להידרש להגיע בשל התקהלות בלתי סבירה, נצטרך לקבל החלטות במקום תוך שילוב הפיקוד הבכיר בכל אזור. במקרה קיצון - נצטרך להטיל קנסות ולפזר את התפילה, וזה בהחלט אפשרי. יחד עם זאת, הדבר יצטרך להוות גורם מרכזי בשיקול דעתו של השוטר".במשטרה מציינים ומדגישים: "אם יש מישהו שרוצה להתנהג במרמה כלפי המגבלות, תוך ניצול ההקלות, הוא בהחלט יוכל למצוא את הדרך. אולם, הוא לא יוכל לרמות את הנגיף ואת הציבור". עוד ציינו הגורמים כי "בפני המשטרה עומד אתגר מורכב גם ברמה המבצעית, וגם ברמה התודעתית. זה הליך אכיפה שבו שיקול הדעת של השוטר הוא קריטי. מדובר במשימה רגישה ואנחנו ערים לכך".

הסגר בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)הסגר בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

איילון בסגר בחגים (צילום: אבשלום שושני)איילון בסגר בחגים (צילום: אבשלום שושני)

הגורמים ציינו עוד כי המשטרה ערה לכך שהצעירים נוטים לצאת בראש השנה לאירועים שונים, דוגמת מסיבות טבע. "לא נאפשר זאת השנה - נעשה שימוש בכל האמצעים ומפרי התקנות ייקנסו בקנסות כבדים", הסבירו, "צריך להבין שפעילות המשטרה היא משימה לא קלה, עם חובת אחריות כבדה, ולכן הציבור חייב להישמע לתקנות. יש לזכור שיש כאן תקנות לסגר עם הקלות רבות, ולכן אנחנו מבקשים את עזרת הציבור לגלות אחריות ולהישמע לתקנות".

הם הדגישו עוד בשיחה שקיימו עם עיתונאים: "שוטרי אגף התנועה, לצד חיילים, יעצרו כלי רכב שינועו בניגוד לתקנות, ואזרח שייתפס - ייקנס. במידה וברכב יהיו מספר אזרחים, אז כל אחד יקבל קנס על כך שעבר את 500 המטרים המותרים. עם זאת, מותר לבצע פעילות ספורטיבית כיחיד או כמשפחה, וניתן להגיע לים במידה ואתם גרים בסמוך לחוף".

הסגר בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)הסגר בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

כאמור, במשטרה סבורים כי גם הציבור הדתי והחרדי, ברובו, מתכוון להישמע להנחיות. גורם במשטרה ציין מוקדם יותר היום: "בשיחות עם ראשי קהילות בציבור החרדי והדתי אנחנו מקבלים תמונה לפיה הם מתכוונים להקפיד על ההנחיות לנוכח העלייה בתחלואה, תוך הצבת שילוט במרכזי תפילה ובתי כנסת, הקובע את מספר האנשים הרשאים לשהות באותם מקומות. גם אם חושבים שהחישוב של מספר המתפללים מסובך, בסופו של דבר הנוסחה מדברת על שמירת מרחק של שני כיסאות בין כל מתפלל בשטח של 160 מטר עם שני פתחים. כלומר, מותר להתפלל בשתי קפסולות, כאשר בסך הכל מתפללים 20 איש על שטח של 160 מטר". 

הוא הסביר כי "אנחנו נעשה אכיפה, נפעל באמצעות הסברה ובמקרים שבהם נקבל דיווחים על התקהלות מוגזמת, צפיפות ועבירה על התקנות - ניאלץ להגיע למרכזי התפילה הללו ולהציב שני תנאים: או עמידה בתקנות או פיזור התפילה באותם מקומות. אנחנו מקווים שלא נצטרך להגיע לאקט הזה, אבל אם לא תהיה ברירה ידי המשטרה כבולות בתוך מנגנון האכיפה ואנחנו מחויבים יחד עם הציבור להיאבק ולמנוע את התפשטות הנגיף והעלייה בתחלואה".

נוסיף ונציין כי כל התקנות הללו, כפי שלמדנו בימים האחרונים, עדיין אינן סופיות למרות אישורן על ידי הממשלה, ולא מן הנמנע כי לחצים פוליטיים או מגורמים אחרים יובילו לשינוי בתקנות. כפי שנחשף במעריב, למשטרה הוגשו בקשות לקיום הפגנות מיד במוצאי החג בכל רחבי הארץ מצד הציבור החרדי והחסידי, וכפי הנראה עתה הן יאושרו, שכן תקנות הסגר מקלות במקרים של מחאה. ישנם הטוענים כי הבקשות הללו, שהגיעו מקבוצת אוכלוסייה חרדית וחסידית, באו על מנת לאפשר, לכאורה, לאותם גופים לחזור לבתיהם אחרי ש"נמלטו" מהחסידויות שלהם למקומות שאינם מקום המגורים הטבעי שלהם.