שר החינוך יואב קיש ערך היום (שני) מסיבת עיתונאים במשרד החינוך, בהשתתפותם של ראשי הרשויות של העוטף: אלון דוידי ראש עיריית שדרות,  גדי ירקוני ראש המועצה האזורית אשכול, תמיר עידאן ראש המועצה האזורית שדות נגב, יוסי קרן מ"מ ראש המועצה האזורית שער הנגב ואיתמר רביבו ראש המועצה האזורית חוף אשקלון. 

"תתבייש, הדם על היידים שלך": יואב קיש עורר סערה בתל אביב

במהלך מסיבת העיתונאים שר החינוך קיש הציג את עיקרי התכנית הלאומית לשיקום ולבנייה מחדש של מערכת החינוך של כ-30,000 תלמידי שדרות ויישובי עוטף עזה – "חינוך לתקומה" אשר עלותה כמיליארד ש"ח, בהתאם לחלוקה הבאה:

  • 250 מיליון שקלים עבור בינוי מידי של מוסדות חינוך (בשלב הראשון)
  • 150 מיליון שקלים לצורך בינוי נרחב של מוסדות חינוך נוספים (בשלב השני)
  • 600 מיליון שקלים לצורך גיבוש תכנית פדגוגית מותאמת לתלמידי שדרות ועוטף עזה 
    (המשמעות: תוספת גמישה של כ-20 אלף שקלים עבור כל אחד מהתלמידים)

התכנית מתמקדת בשיקום ובניית התשתיות הפיזיות והפדגוגיות כאחד: תוספת של כיתות לימוד, הקטנת מספר התלמידים בכיתה, ובינוי מוסדות חינוך ומרכזי לימוד חדשים: מרכז חדש לתלמידים מחוננים ומצטיינים, מרכז תמיכה אזורי (מתי"א) עבור תלמידים הזכאים לשירותי החינוך המיוחד ומרכז פסג"ה עבור אנשי ההוראה והחינוך. 

עוד מתמקדת התכנית הלאומית בגיבוש תכנית פדגוגית ייחודית, הכוללת מענה רגשי חברתי, לימודי ובלתי פורמאלי, המותאם לתלמידים אלה, שנאלצו להתמודד עם תופת, חורבן ואובדן נוכח המתקפה הרצחנית שארעה בידי ארגון הטרור חמאס ב-7 באוקטובר 2023. 

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "יחד עם שר החינוך והצוותים המקצועיים במשרד החינוך, אנחנו בונים תוכנית מתואמת להחזרת מערכת החינוך העירונית לשגרה במועד שייקבע ויתואם עם הממשלה, מערכת הביטחון וצה"ל כדי שהילדים יחזרו ללמוד בבטחה. אני מודה לשר החינוך יואב קיש על האוזן הקשובה, על ההירתמות למען ילדי העיר והעמידה האיתנה לצידנו בשגרה ובחירום, בהקצאת משאבים, הפניית תקציבים רבים לטובת הגברת שעות הלימודים וכמובן עבודת הקודש המקצועית של כל צוותי ההוראה בעיר, יחד עם המנהלים וצוות אגף החינוך. כל ילד בשדרות הוא עולם ומלואו, ואנו נמשיך ללוות אותם, לדחוף אותם למצוינות ולקדם אותם להצלחה וזאת מתוך ביטחון אישי ודאגה לשלומם".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול: ״החינוך הוא העוגן המרכזי בבניית החוסן והקהילות שלנו בימים אלה. לצד הקמתן מאפס של עשרות מסגרות חינוך במוקדי הפינוי בסיוע משרד החינוך והרשויות הקולטות, התחלנו להערך ולתכנן את השלב הבא, בו הקהילות תוכלנה לחזור לאשכול בכפוף למצב הביטחוני, עם הקמת בית ספר זמני עורפי במועצה. שר החינוך וצוות המשרד, שותף איתנו יד ביד לאורך הדרך ומבינים חשיבות המשך פיתוח המענים החינוכיים במוקדי הפינוי לצד ההערכות לשלב הבא של הקמת בית הספר במועצה״.

יוסי קרן, מ"מ ראש המועצה האזורית שער הנגב: "החינוך הוא עוגן מרכזי והאינדיקציה הראשונה לכך שהאזור מתחיל לחזור לשגרת תפקוד. בלי חינוך איכותי ומצויין, שיכול לקלוט את התלמידים ולהעניק להם מענה הוליסטי ומותאם, לא נצליח להחזיר קהילות לאזור. החינוך הוא המפתח להכל. אני שמח שגם המדינה אימצה את התפיסה החינוכית שלנו ויחד נוכל לבנות פה מערכות חינוך מטובות בעולם. תודה לכל צוותי החינוך של שער הנגב שעושים את עבודתם בצורה מסורה ומקצועית. תודה למשרד החינוך ובעיקר לשר החינוך, חברי השר יואב קיש, על העבודה המשותפת. תודה גם לכל משרדי הממשלה ולמנהלת תקומה על השותפות. צריך להתחיל את עבודת השיקום בראש ובראשונה דרך החינוך. אנחנו בדרך הנכונה".

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן: ''זוהי בשורה חשובה שנובעת מתוך היכרות עם הצורך שלנו כרשות במציאות לא פשוטה אליה נקלענו. התוכנית של משרד החינוך נעשתה בשותפות מלאה עם הרשות ומהווה השראה לניהול מיטבי שקשוב לצורכי השטח עם הדינמיות המתבקשת בתקופה זו. אני רוצה להודות לשר החינוך ולצוותו על הובלת תוכנית 'חינוך לתקומה' ולקוות שבעזרת ה' נחזור לשגרה מלאה לאחר החזרת הביטחון למדינת ישראל'".

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, איתמר רביבו: "הדבר החשוב כעת זה לתת לתלמידים ולהוריהם את הביטחון לחזור לשגרה עד כמה שניתן, לחזק את מערכות החינוך המקומיות ואת צוותי החינוך הפועלים ללא לאות כדי להעניק לתלמידינו שגרת לימודים בחירום. אני מודה לשר החינוך יואב קיש ולמשרד החינוך על הליווי והעבודה המשותפת. לצוותי החינוך הפועלים למען התושבים המפונים, למשרדי הממשלה ולמנהלת תקומה על השותפות והנחישות לסייע. רק יחד ננצח ונחזור לשגרה".

שר החינוך, יואב קיש: "אנחנו כאן בשביל ועבור תושבי העוטף ונציגיהם, ראשי הרשויות. משרד החינוך בראשותי מחויב לתת לילדי ולתלמידי העוטף את החינוך הטוב ביותר במדינת ישראל - וכך יהיה".

בתוך כך, מנכ"ל משרד החינוך, מאיר שמעוני, הודיע הערב כי שר החינוך לשעבר, הרב שי פירון, מונה לתפקיד פרוייקטור לשיקום ופיתוח בתי הספר העל יסודיים ביישובי עוטף עזה - בתי ספר תיכוניים, חטיבות עליונות וחטיבות ביניים. 

במסגרת תפקידו, הרב פירון יהיה אחראי לתכלול כל ההיבטים הארגוניים והפדגוגיים הנדרשים לשיקום ולפיתוח בתי הספר, הן תשתיתית והן ניהולית, לטווח הבינוני ולטווח הארוך. הרב פירון יכהן בתפקיד זה במינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער, לאורך כל תקופת הלחימה.