כפי שפורסם לראשונה בכאן 11, במסגרת שיעור בלימודי חינוך והוראה במכללת דוד ילין בירושלים, השתתפו הסטודנטים ב"משחק אסוציאציות", שם הוצגו להם תמונות ואלה היו צריכים לכתוב מה כל אחת מהמוצגות מעוררת בהם.

בין התמונות המוצגות, הונחה תמונתה של מיה שם שנחטפה לעזה ב-7 באוקטובר על ידי מחבלי חמאס ושוחררה בעסקה - לצדה נכתב על ידי חלק מהסטודנטים "שקרנית". תמונה נוספת הייתה של חייל צה"ל ולידה נכתב בעברית: "הורג ילדים" ובערבית "הורגים אנשים חפים מפשע". לעומת זאת, סביב תמונה של מחבל חמאס - אותם סטודנטים ציירו לבבות וכתבו בערבית "אללה אכבר". גם לצד תמונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נכתב: "המטרה שלו להרוג ילדים".

לבבות סביב תמונה של מחבל חמאס (צילום: פרטי)
לבבות סביב תמונה של מחבל חמאס (צילום: פרטי)

כתבו לצד תמונתה של מיה שם ''שקרנית'' ולאחר מכן מחקו (צילום: פרטי)
כתבו לצד תמונתה של מיה שם ''שקרנית'' ולאחר מכן מחקו (צילום: פרטי)

יום למחרת האירוע, קיבלו הסטודנטים את ההודעה: "הנושא שבו עסקנו טעון מבחינה רגשית ופוליטית, אך הסדנה והמסלול מהווים מצע לדיאלוג דמוקרטי מכבד ומאפשר לכל משתתף, שיוכל להביע את נקודת מבטו ולשתף אותה מתוך אמונה ותקווה להכלה והבנה כאשר מעגל השיח פתוח לכולם תוך שמירה על כבוד הדדי. מקוות להמשך דיונים פוריים ומכבדים גם בנושאים הטעונים, קל וחומר בתקופה זו".

מספר סטודנטים סיפרו למעריב: "אחרי שהתלוננו על המקרה (שאירע ב-18.3), אמרו לנו שזה יטופל בחומרה אבל העניין לא טופל עד היום. מאוחר יותר נטען בפנינו שהדברים נעשו 'במסגרת חופש הביטוי' ונאלצנו לספוג ולשתוק". עוד נטען בשיחה עם מעריב כי ביום השואה, בזמן הצפירה, עמדו אותם סטודנטים, לכאורה, מהצד וצחקו על אלה שעמדו, וכי הם חווים התנכלויות חוזרות ונשנות ותלונותיהם אינן נענות.

המכללה השיבה לסטודנטים כי מדובר ב''דיאלוג דמוקרטי'' (צילום: פרטי)
המכללה השיבה לסטודנטים כי מדובר ב''דיאלוג דמוקרטי'' (צילום: פרטי)

ממכללת דוד ילין נמסר למעריב: "במכללה מתקיימים קורסים של מפגש ודיאלוג משותף בין מגזרים שונים. מסגרת זו הוכיחה את עצמה ככלי חשוב להיכרות הדדית ובמסגרתה אף יצאו משלחות משותפות של יהודים וערבים לפולין. המקרה הספציפי, שהתרחש לפני כחודשיים, טופל במישור הפנימי של המכללה. המכללה מייחלת לימים טובים יותר, לחזרת החטופים והחיילים לשלום, לבריאות הפצועים ולחזרת המפונים לביתם".

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, אלחנן פלהיימר, מסר בתגובה: "מאז ה-7 באוקטובר אנו עדים למקרי הסתה וטרור באקדמיה בישראל, הן מצד מרצים והן מצד סטודנטים. המקרה בדוד ילין הוא אחד מיני רבים. מחד, ראשי האוניברסיטאות קוראים לעצירת האנטישמיות בקמפוסים ברחבי העולם ומאידך, כאשר ההסתה מתרחשת אצלם בקמפוס הם מעיזים לטעון שמדובר בחופש הביטוי. הסתה לטרור היא לא חופש ביטוי ולא ייתכן שנאפשר שהמצב הזה יימשך המדינה שלנו בימים שאחרי ה-7 באוקטובר. נמשיך לפעול נגד ההסתה לטרור ולקדם חקיקה בנושא. האמירה היא ברורה - תומכי טרור לא ילמדו ולא יילמדו באקדמיה בישראל".

ממשרדו של שר החינוך ויו"ר המל"ג, יואב קיש, נמסר למעריב: "המקרה לא מוכר אך מדיניות המועצה להשכלה גבוהה למסיתים הינה אפס סובלנות ודרישה ברורה מהמוסד לטפל בחומרה בכל אירוע הסתה".