בעקבות האמירות המסיתות ממרצים באקדמיה שהתגברו מאז ה-7 באוקטובר, שלעתים מקבלות גיבוי מהמוסדות עצמם, יו״ר הקואליציה אופיר כץ הגיש אתמול (שני) בשיתוף התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית ובצירוף חתימותיהן של נציגים מסיעות הקואליציה והאופוזיציה, את הצעת החוק להוצאת הטרור מהאקדמיה.

כזכור, לאחרונה נשמעה אמירתה של ד"ר ענת מטר מאוניברסיטת תל אביב שאמרה על המחבל ווליד דקה: ״אהוב ומקור השראה", ואף אמרה "ככה נראית מחלה" על דגלי ישראל בקמפוס. בנוסף גם פרופ׳ נדירה שלהוב-קיבורקיאן, מרצה באוניברסיטה העברית, התבטאה באמירה: "זה הזמן לבטל את הציונות".

סטודנטים מפגינים באוניברסיטה העברית ומניפים דגלי אש''ף (צילום: עדן סניור)
סטודנטים מפגינים באוניברסיטה העברית ומניפים דגלי אש''ף (צילום: עדן סניור)

על פי הצעת החוק, מוסד יחויב לפטר מרצה, איש הוראה או חוקר, אם יתבטא או יפעל באופנים הבאים:

- שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.
- ⁠הסתה לטרור.
- ⁠תמיכה בארגון טרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב, של ארגון טרור או של יחידים נגד מדינת ישראל.

מרצה שפוטר בעקבות דברים אלו לא יהיה זכאי לפיצויי פיטורים ותמיכות מהמוסד. בנוסף, מוסד אשר לא יפטר מרצה לפי הוראות חוק זה, ישללו לו תקציבים על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

יו''ר הקואליציה אופיר כץ  (צילום: עו''ד מירי פרנקל-שור וח''כ אופיר כץ)
יו''ר הקואליציה אופיר כץ (צילום: עו''ד מירי פרנקל-שור וח''כ אופיר כץ)

יו״ר הקואליציה אופיר כץ, מסר: "לא נאפשר השתלטות של טרור על האקדמיה של מדינת ישראל במסווה 'חופש הביטוי', לא נאפשר את האמירות תומכות הטרור והרוח הגבית לפעילות נגד ישראל. הגיע הזמן למאבק בטרור באקדמיה ואני מחויב לו״.

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, אלחנן פלהיימר: ״הגיעה העת להוציא את הטרור מהאקדמיה, לא ניתן לתופעה הזאת להימשך. אנחנו קוראים לכל חברי הכנסת מכל קצוות הכנסת להביע תמיכה בהצעת החוק הזאת, חופש ביטוי כן - הסתה לטרור חד משמעית לא״.

מוקדם יותר השבוע, ההתאחדות עלתה בקמפיין שמטרתו קידום חקיקה בכנסת שתמגר את התופעה. במסגרת הקמפיין מוצגות חלק מהאמירות החמורות ביותר שנשמעו על ידי המרצים באקדמיה הישראלית.