בין שישה לשמונה אחוזים מכלל אוכלוסיית הפעוטות והילדים עד גיל 18 סובלים מאלרגיה למזון ומספר זה אינו צפוי לרדת נוכח לידתם של כ-8,000 תינוקות אלרגיים מדי שנה. התינוקות והפעוטות המשולבים במעונות היום אינם בטוחים בסביבה זו שכן כיום אין הנחיות ברורות בנושא להוצאת האלרגנים העלולים לסכן את חייהם ולמתן שעות סייעת רפואית.עמותת יה"ל – העמותה לאלרגיות מזון, יחד עם עשרות הורים לילדים אלרגיים, הגישו באמצעות עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, עתירה לבג"ץ בבקשה למתן צו על תנאי שיורה להקצות כוח אדם נוסף למשך כל שעות היום במעונות בהם לא ניתן להרחיק מזונות העלולים לסכן את חייו של פעוט אלרגי.הפעוטות חשופים לסכנה לחייהם במעונות היוםכיום, מתוך אלפי פעוטות אלרגיים השובים במעונות היום, רק כ-200 מתוכם זכאים לסייעת רפואית בשל אלרגיה מסכנת חיים והם מקבלים אותה רק לשעתיים ביום. המשמעות היא שלאורך כל שעות היום, חשופים הפעוטות האלרגיים לסכנה לחייהם משום שמדובר בעיקר בפעוטות אלרגיים לחלב או בפעוטות מולטי אלרגיים האלרגיים למספר מזונות, כשבשני המקרים אין כל אפשרות להוציא את האלרגנים באופן מוחלט מהמעון.במסגרת העתירה ביקשה העמותה כי בג"ץ יקבע שבכל מקום בו נדרשת סייעת רפואית היא תמומן ע"י המדינה ולא באמצעות הורי הפעוט האלרגי ובנוסף שיקבע כי לא ניתן יהיה להתנות קבלה של פעוט אלרגי בהתניות ייחודיות כלשהן. כמו כן, בעתירה מתבקשים משרדי הרווחה והבריאות להוציא נהלים ברורים לכל מעונות היום המחייבים לפעול בהתאם להמלצות גורמי המקצוע במשרד הבריאות להיערכות מעונות היום: הדרכת הצוותים, התאמת סביבת המעון (הרחקת אלרגנים, שמירה על היגיינה, התאמת תפריטים ושילוט), מתן מענה לתגובה אלרגית וקביעת תוכנית סדורה להיערכות.

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), המלווה את מאבק ההורים, אמרה כי "צר לי שההורים נאלצים לפנות לבג"ץ בעניין זה. התאמת מעונות היום והפעוטונים לשילוב ילדים אלרגיים בתוכם היא צעד הכרחי ובלתי נמנע, בו אנו עוסקים למעלה משנתיים בוועדה לזכויות הילד ובוועדת החינוך. בכל התקופה הזו עבדנו עם המערכות הרלוונטיות כדי שיקחו אחריות ויבצעו את הפעולות הנדרשות לשם השגת המטרה ואף סייענו בבניית המודל בהתאם לצרכי הילדים. פשוט עצוב ומקומם שצריך פסיקה של בית משפט כדי לחייב את המדינה לעשות את מה שיכולנו לעשות כבר מזמן"."משרדי הרווחה והבריאות מתקוטטים על תקציבים על הגב של הילדים האלרגיים"


שלומית רדר, יו"ר עמותת יה"ל, התייחסה לכך ואמרה כי "משרד הרווחה ומשרד הבריאות מתקוטטים על תקציבים על הגב של הילדים האלרגיים ומעמידים אותם בסכנת חיים יום יומית. לא רק שהמצב היום הוא של כמעט הפקרות מוחלטת כי הרי ברור שילד הוא לא אלרגי רק שעתיים ביום, אלא שבמעונות היום אשר חוששים לקחת אחריות מכריחים את ההורים לממן סייעת על חשבונם למשך כל יתר שעות היום, סכום שעלול להגיע לאלפי שקלים מידי חודש, מי יכול לעמוד בזה? יש שמגדילים עוד יותר לעשות ומחתימים את ההורים על מסמך שמסיר כל אחריות מהמעון, כולל טיפול מציל חיים בעת הצורך".בעמותת יה"ל מסבירים כי "המצב היום הוא אבסורדי. לא רק שמשרד הרווחה נותן סייעות לשעתיים בלבד, הרי שיש מערך שלם של נהלים וכללים שיש ליישם במעונות ושהמשרד בכלל לא התחיל בו. סוכם בכל הדיונים ובכל הוועדות כי ייצא נוהל מסודר שינחה את המעונות כיצד להתנהל ביום יום עם פעוט אלרגי למזון במעון, אלא שהנחיות כאלה עד כה לא יצאו. אין הנחיה להוצאת אלרגנים מהתפריטים, אין מערכת תמיכה למעונות ע"י תזונאית וגם הדרכות והכשרות שמבוצעות הן אינן מספקות כך שבפועל שוב, הילדים האלרגיים לא בטוחים במסגרות הללו. ההתנהלות הזאת מובילה מחד לסיכון הפעוטות אשר שוהים במעון ומאידך להדרה של רבים מהם שכן משום שהסביבה אינה בטוחה דיה ברוב המעונות, ההורים נמנעים מלכתחילה מלרשום את ילדיהם למעונות היום".בעמותה מוסיפים: "בכוונת משרד הרווחה שוב לבטל את הסייעות בתום שנת הלימודים הנוכחית. במצב הנוכחי המסר הוא ברור, משרד הרווחה ושר הרווחה עושים כל שלאל ידם כדי להדיר את הילדים האלרגים מהמעונות. אין דרך אחרת להסביר את ההתנהלות שלהם עד כה. כמובן שלא נוכל לאפשר מצב בו ילדים אלרגים מופלים לרעה רק בגלל האלרגיה שלהם. הגיע הזמן שמדינת ישראל תתעורר ותתקדם אל עבר המאה ה-21 ותבין שיש לה אחריות גם על הילדים האלרגים. אנחנו תקווה שבג"ץ יסייע למדינה בהבנת האחריות שלה כלפי הילדים שלנו".כזכור, רק לפני כארבעה חודשים הורים, משרדי החינוך, הבריאות והשלטון המקומי הודיעו כי הסייעות הרפואיות המלוות את ילדי הגנים ואת תלמידי כיתות א' וב', הסובלים מאלרגיה מסכנת חיים ימשיכו לפעול בבתי הספר היסודיים והגנים כפי שפעלו עד היום. החלטה זו הגיעה לאחר שמשרדי החינוך והבריאות הודיעו שיוציאו את הסייעות הרפואיות מהגנים ומבתי הספר והביאו למחאות ההורים שהופתעו מההחלטה וחששו מההשלכות שלה על ילדיהם.


תגובת משרד הבריאות: העתירה טרם נמסרה למשרד הבריאות, והמשרד יתייחס אליה, בבית המשפט, לאחר שתתקבל ותיבחן.