בתום 30 שעות משא ומתן אינטנסיבי ורצוף בין משרד האוצר והסתדרות המורים, הגיעו הצדדים להבנות סביב שאלת נוסחאות חישוב קצבאות הפנסיה וימי המחלה של עובדי ההוראה, כך נמסר היום (שישי) מהצדדים. עוד נמסר כי הושגה הסכמה על הקמת צוות משותף לבחינת השלכות הרפורמה בחינוך המיוחד, וכן הצדדים סיכמו על תקופת שקט תעשייתי ומיצוי תביעות עד הסוף חודש דצמבר השנה.
 
מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, מברך על ההסכמות בין משרד האוצר להסתדרות המורים. צילום: דוברות משרד החינוך
כאמור, בעקבות הסיכום, הוסרו סכסוכי העבודה מסדר היום ושנת הלימודים תפתח כסדרה. על פי ההסכם, יופחת לעובדי ההוראה יום אחד בגין כל יום מחלה ולא כ-1.4, כפי שהיה נהוג עד עתה. בנוסף יינתן סכום חד פעמי לכל גימלאי שפרש החל משנת 1986. הצדדים הסכימו להקים קרן ימי מחלה שתעניק מימון לעובדי הוראה שימי המחלה שלהם הסתיימו. כמו כן הוסכם בנושא חישוב הפנסיה, שתחושב מעתה כנגזרת של השכר האחרון. הסדר זה יחול על עשרות אלפי עובדי הוראה וגימלאים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את "שר האוצר משה כחלון ומזכ״לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, שלאחר משא ומתן אינטנסיבי הגיעו להסכמה שתאפשר את פתיחת שנת הלימודים תש״פ. המורים שלנו הם נכס חשוב לחברה הישראלית ואני מבקש להוקיר את עבודתם. שתהיה שנת לימודים מוצלחת לכולם".
 
שר האוצר משה כחלון אמר: "אני מברך על ההבנות שהושגו היום שהן פרי של עבודה משותפת ודיונים אינטנסיביים של השבועות האחרונים, ועל כך יש לברך את אנשי משרד האוצר והסתדרות המורים. הבטחנו לעשות הכל, יחד עם הסתדרות המורים, כדי ששנת הלימודים תתחיל ב-1 בספטמבר לטובת הילדים, ההורים ועובדי ההוראה - והצלחנו. אני מברך על ההבנות ומאחל שנת לימודים מוצלחת ופוריה לכולם".
 
שר החינוך הרב רפי פרץ כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "שמח שמשרד האוצר והסתדרות המורים גילו אחריות לאומית והגיעו להסכמות. ביום ראשון 2.3 מיליון תלמידים ותלמידות יחזרו לספסל הלימודים בשמחה ובאושר. שבת שלום וחודש טוב".
 
יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים ציינה כי "זוהי בשורה לכלל עובדי ההוראה, שלא היתה קורית ללא ההתלכדות המופלאה של כלל עובדי ההוראה בשיתוף עם משרד האוצר וההירתמות האישית של שר האוצר והממונה על השכר. זהו הישג חסר תקדים עבור אוכלוסיית המורים והמורות בישראל. אני מאחלת לכלל עובדי ההוראה וגם לתלמידים וההורים שנת לימודים מלאה ופוריה. נמשיך להיות מאוחדים ומלוכדים כי רק נוכל להמשיך ולשפר את מעמד עובדי ההוראה ומערכת החינוך בישראל".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב הוסיף: "אני מברך על ההסכמות שמבטיחות את פתיחת  שנת הלימודים. מערכת החינוך ערוכה לקלוט את כל  2.3 מיליון  התלמידים והתלמידות. עבדנו באופן אינטנסיבי וללא לאות כדי ששנת הלימודים תש"ף תפתח כסדרה.  אני מאחל לאנשי החינוך שלנו ולתלמידים שנת לימודים פוריה ומוצלחת".
 
קובי בר-נתן הממונה על השכר והסכמי עבודה "אני שמח שהצלחנו להגיע להסכמות ולחסוך מתלמידי והורי ישראל שיבושים מיותרים. ההסכם מסדיר את סוגיות הפנסיה וימי המחלה של עובדי ההוראה. אני רוצה להודות לעובדי האגף המסורים שעשו לילות כימים על מנת להביא להסכמות ולדאוג כי שנת הלימודים תפתח כסדרה תוך שהכסף הציבורי ינותב למקומות הנכונים. אני גם רוצה לברך את גב' יפה בן דוד על מנהיגותה ואחריותה בהגעה להבנות ופתיחת שנת הלימודים ביום ראשון. אני מאחל שנת לימודים פוריה ומוצלחת לכולם".
 
כזכור, הן הסתדרות המורים, והן ארגון המורים העל יסודיים, הודיעו על רצונם לשבות בתחילת שנת הלימודים - אך משרד האוצר התנגד להשבתה, ואף פנה לבית הדין לעבודה כדי למנוע את השבתת מערכת החינוך, ולאפשר את פתיחת שנת הלימודים תש"ף. בית הדין לעבודה הוציא צו מניעה לאיומי ההשבתה בחינוך העל יסודי, תוך שהוא אומר כי "התנהלות הארגון אינה עולה בקנה אחד עם חובתו של ארגון עובדים לנהוג בתום לב". גם בנוגע לשביתה במערכת החינוך היסודי והגנים היה בית הדין אמור להכריע, אך כאמור - הצדדים ביקשו זמן נוסף למשא ומתן.
 במוצאי השבת יפתחו השר פרץ ומנכ"ל המשרד, שמואל אבואב, את חדר המצב של משרד החינוך. במסגרתו יינתן מענה להורים, לתלמידים ולעובדי ההוראה לגבי תמונת המצב העדכנית של פתיחת שנת הלימודים. 
 השנה, לראשונה, יינתן מענה לפונים באמצעות שפת הסימנים- בשיחת וידיאו בטלפון שמספרו 050-6280232

לשאלות בנושאי פתיחת שנת הלימודים, הציבור מוזמן להתקשר למוקד פניות הציבור: 1800-222-003.