דביר בן ה-22 הוא חובש קרבי מחטיבת הנח"ל, המתגורר עם משפחתו בגוש עציון. אחד מימי הלחימה הראשונים באזור קיבוץ סופה, הוא נפגע מפצמ"ר ברגלו ולמרות הפגיעה, תוך כדי שהוא קושר לעצמו חוסם עורקים, המשיך החובש לסייע לכל מי שמסביבו ואף הצליח להעביר ציוד רפואי לחבריו הפצועים כשהכדורים שורקים מעליהם. עם הגעת הכוחות לשטח, דביר פונה להדסה עין כרם במסוק, ואת הרסיס שפגע לו בראש, הוא בקושי הרגיש בתוך כל הלחימה והדאגה לחבריו מסביב.

מומחה לטראומה מעריך: עשרות אלפים יוגדרו כפוסט טראומטיים לאחר המלחמה
ירידה במספר המתחסנים לשפעת: "הנושא נדחק הצידה בגלל המצב"

לאחר שעבר ניתוח מורכב ברגלו בהדסה עין כרם וטופלה גם פגיעת הרסיס בראשו, דביר החל את השיקום במחלקת השיקום. "כאן אני כבר נלחם כדי לחזור למי שהייתי לפני הפציעה", סיפר, "עברתי ניתוח ברגל והגעתי לכאן על כיסא גלגלים. כל יום, עם הפיזיותרפיה והשימוש במכשירים שעליהם אני מתאמן, אני משיג עוד התקדמות וכבר הולך עם קביים". אחד המכשירים המתקדמים שמשמש את דביר במהלך תרגולי הפיזיותרפיה, הוא מכשיר בשם "אנטי גראביטי" (Anti-Gravity) המיועד לשיקום פצועים אשר לא מסוגלים לדרוך על רגליהם.

פרופ׳ איזבלה שוורץ, מנהלת המחלקה לשיקום בבית החולים הסבירה כי המכשיר, היחיד והראשון מסוגו בירושלים, אשר יובא מארה"ב, מאפשר לצוות אופציות טיפוליות מדהימות. "המכשיר בנוי באופן חכם כך שהוא מאפשר לנו להפחית כמעט לאפס את משקל גופו של המטופל שעליו, הוא מעט דורך ומעט נישא באוויר על ידי אויר שמוזרם מלמטה, וכך מאפשר לו לדרוך על הרגל באופן לא מלא, מדוד ומפוקח - כמעט מיד לאחר ניתוח. כך נהנה דביר וגם חבריו למחלקה שנפגעו ברגליהם - מהתקדמות שיקומית מהירה בהרבה מזו שהכרנו עד כה".

עוד היא הוסיפה כי המכשיר מגן על המטופל מכל צדדיו ומוביל את צעדיו על מסלול הליכה: "עם הזמן, ובקצב ההתקדמות האישית של כל אחד, אנחנו מעלים את המשקל שאנחנו מאפשרים לו לדרוך עליו. ההדרגתיות הזו מאפשרת שיקום יעיל ונכון יותר".

כאמור, המכשיר שפותח בנאס״א נרכש בהדסה הר הצופים בתרומה של הדסה אינטרנשיונל ישראל. "הטכנולוגיה הזו מוכיחה את עצמה בהחלט בשיקום של פגיעות מסוגים שונים, המביאות להגבלה או מניעת הליכה, כמו חולשת שרירים או בעיות בשיווי המשקל. המקרה של דביר, שנותח ברגל בשל פגיעת הפצמ״ר, הוא מקרה קלאסי לשימוש במכשיר כדי לחזור ללכת על הרגל באופן הדרגתי ובליווי הצוות המקצועי בפיזיותרפיה שיודע לעבוד לפי רף ההתקדמות שלו, עד שיגיע להליכה מלאה על הרגל", ציינה.

"הטיפול הזה, ברמה הטכנולוגית הגבוהה ביותר מסייע לפצועים שנפגעה יכולת ההליכה שלהם, כאשר גם פציעות ספורט שונות ניתנות לשיקום בעזרתו, וגם שחקני קבוצת הכדורגל ריאל מדריד, וכן טניסאים מהשורה הראשונה, עושים בו שימוש".

במהלך הטיפול על המכשיר, דביר נראה כ"הולך", ממש כמו לפני הפציעה הקשה ברגל. "כששואלים אותי בפיזיותרפיה על איזה מכשיר אני מעדיף להתאמן, אני בוחר באנטי גראביטי. אני מתאמן על המכשיר ומרגיש כאילו שאני הולך כמו קודם, לפני הפציעה. רק כשאני יורד ממנו אני נזכר שבעצם, אני עוד לא שם - אבל לגמרי בדרך לצעוד עם שתי הרגליים באופן עצמאי. אין אפשרות אחרת מבחינתי", סיפר בהתרגשות.

פרופ' שוורץ סיכמה: "דביר מפגין נחישות ראויה להערכה במאבק לחזור ולעמוד על שתי רגליו״, מסכמת פרופ׳ שוורץ. ״הנחישות הזו והרצון להתקדם מהווה השראה לכולם מסביבו".