אחרי המתנה ארוכה - זריקת ההרזיה וויגובי מגיעה לישראל: גורם במערכת הבריאות מסר כי בישראל נערכים לכך שבחודשים הקרובים מלאי ראשון של הזריקה ינחת כאן ומשרד הבריאות כבר קבע את מחירה. הזריקה נכון להיום היא המתקדמת מכל טיפולי ההרזיה ומביאה לירידה במשקל משמעותית מאוד אצל המטופלים.

לקראת שנה"ל האקדמית: פטריות המרפא שיעזרו לכם להצליח בלימודים
דאגה במערכת בריאות הנפש מהשלכות השבעה באוקטובר: "גודל נפגעים שלא ידענו"

ל"מעריב" נודע כי מחירה של הזריקה יעמוד על כ-1,250 שקלים בחודש, סכום נמוך משמעותי ממחירה בארצות הברית שעומד על יותר מ-900 דולרים לזריקה. על פי ההערכות, הביטוחים המשלימים יוזילו את המחיר עוד יותר, כפי שעשו עם זריקת ההרזיה הראשונה "סקסנדה". משרד הבריאות אישר את התרופה לפני מספר חודשים, והיא כבר במאגר התרופות המותרות לשימוש בישראל, אך שיווקה טרם החל. 

הזריקה וויגובי, שמאושרת לשימוש הן בארה"ב וגם במספר מדינות באירופה, נחשבת למתקדמת מסדרות זריקות ההרזיה שפועלות במנגנון שקרוי אנלוג להורמון GLP1. הזריקות פותחו תחילה כטיפול לחולי סוכרת, אצלם נמצאה תופעת לוואי של ירידה במשקל, שהובילה למחשבה שהזריקות תהיינה יעילות גם להרזיה. מחקרים עוקבים הראו כי הזריקות מביאות לירידה משמעותית במשקל, לצד איזון הסוכרת והפחתת רמות השומנים בדם.

המולקולה GLP1 עליה מבוססת הזריקה, פועלת באופן רב מערכתי: היא מעלה את הפרשתו של ההורמון אינסולין מהלבלב על פי רמת הסוכר גלוקוז בדם. ככל שרמת הסוכר גבוהה יותר, כך גורמת המולקולה ליותר אינסולין להיות מופרש, שבתורו מפחית את רמות הסוכר על ידי החדרתו לתאי הגוף. 

התרופה פועלת במנגנון נוסף בו היא מקטינה את הפרשת הורמון אחר בשם גלוקגון שמגביר את ייצור הגלוקוז ואת שחרורו לדם ממחסני הגלוקוז בכבד. ההורמון פועל בדרך כלל כשרמות הגלוקוז יורדות, והגוף מגן על עצמו כך שהוא גורם לשחרור הגלוקוז מהכבד לדם. 

אבל המולקולה GLP1 פועלת בנתיב נוסף – שהביא לאפקט ההרזיה: היא מאטה את התרוקנות הקיבה ומביאה לדיכוי תיאבון ועליה בתחושת השובע באמצעות השפעה על מרכז הרעב במוח. במנגנון לא ברור, המולקולה גם מפחיתה את הכמיהה למזונות עתירי שומן.

וויגובי. הפחתה במשקל ומניעת שבץ מוחי (צילום: רויטרס)
וויגובי. הפחתה במשקל ומניעת שבץ מוחי (צילום: רויטרס)

השנה דיווחה היצרנית נובונורדיסק על ממצאים מעודדים עוד יותר: הזריקה וויגובי גם מפחיתה ב-20% את הסיכון לשבץ מוחי והתקפי לב בקרב אנשים שסובלים מעודף משקל עם היסטוריה של מחלות לב. 

את התרופות להרזיה מזריקים לאזור הבטן, משם הן נעות למחזור הדם ומתחילות להשפיע בתוך יום עד שלושה ימים מרגע ההזרקה ולמשך שבוע, פרט לזריקה סקסנדה אותה יש להזריק מידי יום. וויגובי, בדומה לאוזמפיק, תדרוש הזרקה אחת לשבוע. הטיפול מתחיל במינון נמוך שאותו מעלים בהדרגה, בשל תופעות לוואי בתחילת הטיפול הכוללות בחילות, אי נוחות בבטן או שלשולים. חלק מהמטופלים מדווחים גם על רתיעה ממזונות מסויימים כמו מוצרים עתירי שומן ומלוחים, וכמיהה למזון מתוק.

חשוב לציין כי זריקות ההרזיה אינן תרופות פלא: ללא אורח חיים בריא שכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית, התרופה לא תשפיע. בנוסף הראו תצפיות מחקריות, שהפסקת התרופה מביאה לעליה עד למשקל המקורי ואף יותר. 

עד להגעת הוויגובי לישראל, משמשות בישראל בינתיים שתי זריקות  אחרות: סקסנדה להתוויה של ירידה במשקל, ואוזמפיק שמיועדת למעשה לחולי סוכרת, אך משרד הבריאות מאשר לשווקה תחת טופס רישום תרופה חריג (29ג') גם להתוויה של משקל יתר. המחקרים הראו שסקסנדה מביאה בתוך שנה לירידה של כ-11% מהמשקל המקורי, ושל וויגובי מביאה לצניחה של עד 20% ממשקל הגוף.  מאחר שאוזמפיק אינו מתווה במקור לירידה במשקל, אין מחקרים מדוייקים על מידת יעילותו, אולם על פי ההערכות הוא מביא לירידה של כ-16% ממשקל הגוף. כדי לרכוש את זריקות ההרזיה, יש צורך במירשם רופא. על פי ההמלצות, נוהגים לשלוח את המטופל גם לבדיקות דם בסיסיות בשל סיכון תיאורטי לבעיות בלבלב ובבלוטת התריס.