זריקות ההרזיה חוללו מהפכה בשנים האחרונות, כשהביאו לא רק לירידה במשקל אלא לשיפורים במדדי בריאות רבים אצל המטופלים - ובהם איזון הסוכר ורמות השומנים בדם. אלא שלאחרונה הגיעו אל מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה־FDA, דיווחים על מספר מקרי אובדנות בקרב המשתמשים, מה שהוביל את המנהל לפתוח בחקירה. כעת מגלה מחקר רחב היקף כי הזריקות בטוחות לשימוש, ואף מפחיתות את סיכון האובדנות אצל המטופלים.

המחלה שמתפשטת בישראל בצעדי ענק: כך תפעלו מול השעלת
מאז השבת השחורה: זינוק בשימוש של ישראלים בתרופות שינה ממכרות | פרסום ראשון

הזריקה אוזמפיק, שמיועדת לטיפול בסוכרת ושמשמשת באופן חריג גם לטיפול בהשמנת יתר, והזריקה וויגובי - מכילות את אותו חומר פעיל: סמגלוטייד. הן פועלות במנגנון משולב של דיכוי תיאבון ושיפור רמות הסוכר והשומנים. חששות מפני דיווחים על מחשבות אובדניות הקשורות לסמגלוטייד הובילו לחקירה של סוכנות התרופות האירופית וה־FDA האמריקאי.

סוכנות הידיעות רויטרס פרסמה בשנה שעברה שה־FDA קיבל 265 דיווחים על מחשבות או התנהגות אובדנית בקרב מטופלים הנוטלים את התרופה סמגלוטייד או תרופות דומות מאז שנת 2010. 36 מהדיווחים האלה מתארים תמותה של המטופלים כתוצאה מהתאבדות או חשד להתאבדות. 

דיווחים על תופעות לוואי כאלה אינם מוכיחים קשר בין התרופה למקרים עצמם, אך הם אותתו לרגולטורים על הצורך בחקירה. ניתוח הרשומות הרפואיות האלקטרוניות של יותר מ־1.8 מיליון מטופלים, שאותו ערכה היצרנית נובו נורדיסק, מצא כי בניגוד לדיווחים, נמצא סיכון נמוך יותר למחשבות אובדניות חדשות וחוזרות אצל המטופלים בזריקות, בהשוואה לאלה המשתמשים בתרופות אחרות לשם ירידה במשקל או לטיפול בסוכרת.

ממצאי המחקר מומנו על ידי מכון הבריאות הלאומי של ארה"ב ופורסמו בכתב העת Narue. במחקר נסקרו נתונים לגבי 240,258 מטופלים אמריקאים, שקיבלו וויגובי או תרופות אחרות לירידה במשקל, וכמעט 1.6 מיליון עם סוכרת מסוג 2, שקיבלו את הזריקה אוזמפיק או טיפולים אחרים. 

החוקרים מצאו שבמהלך ששת החודשים הראשונים של השימוש, הסיכון למחשבות אובדניות היה נמוך ב־73% אצל המטופלים בוויגובי. אף מטופל בקבוצת הוויגובי לא דיווח על נסיון התאבדות, בהשוואה ל־14 משתמשים בתרופות האחרות. בקרב חולים עם היסטוריה של מחשבות אובדניות, הסיכון למחשבות אובדניות חוזרות היה נמוך ב־56% עם וויגובי מאשר עם תרופות אחרות להורדה במשקל.

דפוסים דומים נראו גם אצל המשתמשים באוזמפיק בהשוואה למשתמשים בתרופות אחרות לטיפול בסוכרת. הממצאים נותרו בעינם ללא קשר למין, גיל או מוצא אתני של המטופלים. "הפופולריות העולה של הזריקות להורדה במשקל מחייבת להבין את כל הסיכונים הפוטנציאליים שלהן", אמרה מחברת המחקר ד"ר פמלה דיוויס. "המחקר הראה שבקרב הנבדקים הזריקות לא עוררו מחשבות אובדניות".