בעקבות המלצות ועדה בין-משרדית של משרדי הממשלה הנוגעים בתחום הקנאביס הרפואי, הממשלה אישרה היום ייצוא של הצמח. הוועדה המליצה לממשלה על הייצוא לאחר השלמת ההליך שמקדם משרד הבריאות. עיקרו של המהלך הוא הפיכת הקנאביס הרפואי למוצר רפואי ככל מוצר אחר אותו מקבלים המטופלים לפי התוויות ומינונים ורוכשים אותו בבתי המרקחת, בתנאים הקובעים סטנדרטים מוקפדים בהתאם לדרישות החוק.
שר החקלאות אורי אריאל ברך על המהלך ואמר ב-103FM: "אפשר לברך. קרה היום דבר טוב. הממשלה אישרה את ייצוא הקנאביס הרפואי. אני מדגיש רפואי בלבד. זה שוק שמוערך במאה מיליארד שקלים. ככל שיותר ויותר תרופות עם קנאביס ייכנסו גם תהיה צריכה גדולה. זו הזדמנות לחקלאים הישראלים, לשוק הישראלי, לייצוא הישראלי ולמחקר הישראלי שאנחנו מצטיינים בו ומקדימים את העולם כולו בחמש-שבע שנות מחקר. קנאביס הוא נחשב כסם אך בישראל דווקא את הדברים האסורים חוקרים ויש לנו את תוצאות מצוינות. אנחנו במשרד החקלאות ערוכים לתת את שירות ההדרכה, ההנחיה והאישורים. כבר עכשיו יש מעל לאלף בקשות".

הדגשת שמדובר בקנאביס רפואי. השר גלעד ארדן חשש שזה יזלוג לשוק הסמים. איך אוכפים?
"החשש של זליגה לשוק הפרטי והפנאי הוא החשש של כולנו. אף אחד לא רוצה לראות את הסמים מתגלגלים לרחוב. אני יודע שיש כאלה שחולקים עלי עמדתי אך זו גם עמדת הממשלה. העברנו את הדברים לחוק ואפשרנו למשטרה ולמשרד הבריאות לסגור חוות חשודות בסחר לא חוקי. אנחנו נקפיד לאכוף. המשטרה דרשה וקיבלה תוספת של עשרות שוטרים ומערך מיועד במיוחד לזה".

מדובר על קנאביס ומוצריו. מי ייהנה מזה יותר. היצרנים או המייצאים?
"מדובר בשלושה מעגלים. החקלאים, שמבחינתי הם הכי חשובים. מעגל יצרני התרופות והיצואנים. כל המהלך הזה יוביל לתעסוקה נוספת וגידול חדש. שלא יהיה צל של ספק - אסור לייצא את הצמחים עצמם. רק מוצרים רפואיים סגורים שיש להם אישור של משרד הבריאות".
 
נראה את המוצרים בשוק המקומי וניתן יהיה לקנות אותם ללא מרשם?
"כל התרופות שייצרו אותם בישראל יהיו פתוחות לשוק הפרטי אך עם מרשם בלבד".