סגן שר הבריאות חבר הכנסת יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מינו היום (שני) ועדה מיוחדת לשיפור הטיפול במערך הפנימיות, שצפויה להגיש את מסקנותיה בעוד כחודשיים. במשרד הבריאות ציינו כי "הוועדה הוקמה לאחר שיח מעמיק עם האיגוד הישראלי לרפואה פנימית בראשות פרופסור אבישי אליס ותגיש את מסקנותיה ל-15 לאפריל".

הודעה זו מטעם משרד הבריאות מגיעה על רקע המחאה שצברה תאוצה בשבועות האחרונים, במסגרתה העבירו הצוותים הרפואיים המוחים תמונות לא מחמיאות במיוחד מהמחלקות ואת הספירה הישירה שלהם של מספר המאושפזים במחלקות הפנימיות, ביחס מטריד לתקן המיועד ומספר הרופאים, הקטנים בהרבה.

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן: "אנחנו ערים לאתגרים במערך האשפוז הפנימי, נוכח העומסים הכבדים והסבל לציבור החולים, ואנו פועלים ללא ליאות לשפר את המצב. אנו בטוחים שבשיתוף פעולה בין כלל הגורמים במערכת ניתן יהיה להציע פתרונות אמיתיים בטווח הזמן הנראה לעין. גם הרופאים וגם אנחנו יודעים שמערכת הבריאות צריכה לקבל יותר, ואנחנו נעשה זאת יחד על מנת להביא להישגים".

ליצמן הוסיף: "אנו יודעים שהמגמות הרווחות כיום של הזדקנות האוכלוסייה והעליה בתחלואה הכרונית יתגברו ויתעצמו בשנים הקרובות ולכן על כולנו להתגייס ולעבוד יחד על מנת להבטיח שהמערכת תמשיך לתת טיפול מצוין."

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר: "מערך האשפוז הפנימי הוא לב המערכת האשפוזית ואנו מחויבים להבטיח את התנאים הדרושים לפעילות תקינה שלו. השנים הבאות יאתגרו את המערכת מאוד אך אנחנו נחושים להתמודד עם אתגרים אלה. בחרנו לשלב ידיים עם כלל הגורמים במערכת ומינינו את אנשי המקצוע מהמעלה הראשונה בארץ. אנו מצפים מהוועדה להגיש לנו המלצות קונקרטיות ואופרטיביות".

פרופסור אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית אמר: "אני שמח על הכניסה להליך עבודה משותף עם משרדי הבריאות והאוצר. מקווה להליך מהיר ואפקטיבי ולהתכנסות לתכנית עבודה מעשית במועד שנקבע, ולא מאוחר מזה, נוכח המשבר הגדול במחלקות הפנימיות".

"בנימה אישית אומר", מוסיף פרופ' אליס, "שחבריי ואני יצאנו למאבק הציבורי לאחר שכארבעים שנות הזנחה הביאו את הרופאים וכלל הצוותים במחלקות לאי יכולת להעניק לציבור בארץ את הרפואה לה הוא ראוי, ועל רקע המצוקה היומיומית המתמשכת שלנו, כל ימות השנה. מאבקנו נועד להחזיר את הרפואה הפנימית למעמד הראוי לה, כציר מרכזי של המערכת הציבורית האשפוזית בישראל. אני מאמין שהמציאות מחייבת זאת וזה אפשרי".