עלה ל-25 מניין הנפטרים בישראל כתוצאה לסיבוכי מחלת השפעת, עשרה מהם בשבוע החולף – כך עולה מהדוח האפידמיולוגי המעודכן שפרסם הערב משרד הבריאות בנושא. כפי שעולה, 209  מאושפזים כעת במצב קשה בבתי החולים בשל סיבוכי שפעת, מתוכם 55 ילדים. שלושה מהנפטרים עד כה הם ילדים מתחת לגיל 18.

מוקדם יותר היום פורסם כי גבר בשנות ה- 70 לחייו נפטר בבית החולים סורוקה בבאר שבע – בשל סיבוכי מחלת השפעת. לפי בית החולים, הגבר הגיע עם תסמינים של מחלת השפעת ואושפז. תוך פרק זמן קצר מערכות גופו קרסו באופן פתאומי, למרות הטיפול הרפואי אותו קיבל. בבית החולים הוסיפו כי במרכז הרפואי סורוקה מאושפזים נכון לאתמול (חמישי) מטופלים שמאובחנים בשפעת במצב קשה ביחידות לטיפול נמרץ.

לצורך השוואה, בשלב זה של העונה בחורף אשתקד (השבוע השני של חודש ינואר) אושפזו במצב קשה 80 חולי שפעת קשים - מתוכם 27 נפטרו; ובשנה שלפני (כלומר בשבוע השני של שנת 2018) ובשנה שלפני כן  130 חולים קשים, שמתוכם 60 נפטרו. במשרד הבריאות מסבירם שהשנה שונתה שיטת הדיווח על חולים קשים, דבר שצפוי לעלות שיעור דיווחי מקרי תחלואה קשים. זן השפעת הפעיל שנצפה דומיננטי השנה הוא מסוג N1H1 -  המכונה גם שפעת החזירים (והוא כלול בחיסון). לפי הערכות ארגון הבריאות העולמי, קצב ההדבקה הגבוה יחסית קשור בשינויי האקלים.

לפי הנתונים העדכניים, עד כה חוסנו כנגד השפעת קרוב לשני מיליון איש, מעל 22% מכלל המבוטחים בכל ארבע קופות החולים, זינוק משמעותי לעומת השבוע המקביל אשתקד – שהעמיד את שיעור המחוסנים על 18%, ולפני שנתיים – 18.7%. בקרב ילדים בני חצי שנה עד כשנתיים וחצי (59 חודשים), שיעור המחוסנים עומד על 21.9%, בקרב ולים כרוניים מתחת לגיל 65 – 34.7% ובקרב בני 65 ומעלה על 57.5%. מדובר בשיעורים גבוהים לעומת השבוע המקביל בעונה אשתקד, אבל נמוך מהשיעורים שנרשמו לפני שנתיים.

בשל הבהלה שהתעוררה בשבועות האחרונים להתחסן, נאלצות הקופות להתמודד עם מלאים נמוכים. מאוחדת קיבלה השבוע 17 אלף מנות חיסון נוספות וכעת ברשותה 27 אלף חיסונים, כשבשבוע הבא צפויה הקופה לקבל עוד 9,000 חיסונים, ובהמשך 10,000 נוספים. קופת חולים כללית, שבה המלאי אוזל, צפויה לקבל בתחילת השבוע הבא כ-30 אלף מנות. קופת חולים לאומית צפויה גם היא לשלש את הכמות הנוכחית בשבוע הבא עם ייבוא צפוי של 14 אלף מנות.