ספינת התעונוגות ה'דאימונד פרינסס', הידועה גם כספינת ה'קורונה', נצורה כבר קרוב לשבועיים סמוך לחופי יפן, לאחר שהנגיף הקטלני התגלה אצל 130 מנוסעיה, ביניהם מספר אזרחים ישראליים. מירב ביטון דהן, בתו של שמעון שנמצא על הספינה, התראיינה היום (שלישי) לתכניתה של ענת דוידוב ב-103FM וסיפרה על הייאוש בעקבות חוסר המידע על מה שמתרחש שם ועל אי המענה שמשפחות הנוסעים מקבלים מרשויות המדינה.

מה אתם רוצים? בואי תסבירי לנו
"אנחנו רוצים תשובות, אנחנו ניזונים כרגע מהרבה שמועות, מתקשורת נכונה ולא נכונה. אנחנו רוצים תשובות למספר שאלות שיש לנו כמשפחה רחבה - לדעת מה קורה עם ההורים שלנו ביום השחרור המיוחל ב-19 בפברואר".

שומרים עליהם, מבודדים אותם, הם לא באים במגע. האשה שכנראה היה לה חום, אין לה שום תסמינים של הקורונה, אז ממה אתם פוחדים?
"החשש הראשון הוא שהאונייה היא סוג של מדגרה כי לפני כן היו קרוב ל-130 אנשים שכן הורדו מהספינה. ההורים שלנו הם מבוגרים ולא אנשים צעירים. הדבר השני הוא שנניח ויש קושי להוציא אותם בזמן הקרוב, מה יקרה ב-19 בפברואר, מי יאסוף אותם? מי יעביר אותם? אין טיסות ישירות לארץ. האם הם לא יעצרו בתחנת המשך וגם שם יעצרו אותם לבידוד?"

למה אתם פונים לממשלת יפן ולא לממשלת ישראל?
"אנחנו פונים אך ורק לממשלת ישראל, שעד לרגע זה שום נציג ממשרד החוץ לא חזר לאף אחת מהמשפחות".

פניתם למשרד החוץ ואף אחד לא ענה לכם?
"פניות חוזרות ונשנות בכל האמצעים האפשריים - שום דבר. אנחנו ניזונים מאנשי תקשורת, אנשים שנמצאים בסביבה. היחידי שיש לנו איתו קשר הוא סגן הקונסול ביפן, שדואג אך ורק לעניינים מול היפנים להורים שלנו. אנחנו בארץ לא יודעים שום דבר, ההורים מעדכנים אותנו".

אני חושבת שישראלים יגידו, 'מה פתאום, שייגמרו שם את התקופה הזאת של הדגירה ושיחזרו לפה בריאים ושלמים לארץ, כי למה להכניס לפה 15 אנשים'. רק עכשיו שמענו בחדשות שאין אף חולה בישראל, כמעט המדינה היחידה שמצליחה איכשהו לסנן את המגיפה הזאת.
"אנחנו מוכנים שייכנסו לכאן לבידוד, בתנאים ראויים. אנחנו לא רוצים לסכן, לא את עצמנו, לא את הסביבה ובטח ובטח לא את תושבי ישראל. מדובר פה באזרחים פשוטים שרוצים לחזור לסדר יומם, אין כאן איזושהי בקשה יוצאת מגדר הרגיל. הרצון שלנו הוא שההורים יגיעו כמה שיותר מהר. ספינת התענוגות הפכה להיות ספינת סיוט". 

זה בית מלון צף ברמה מאוד גבוהה, כלומר זה לא איזה בית כלא.
"אנשים עדיין נדבקים שם. אנחנו לא יודעים אם מי שנדבק, באמת נדבק בקורונה או לא. המידע הוא דל, עלוב ואנחנו מצפים לתשובות ולהגעה".

ועדיין אתם לא מקבלים. 
"את זה אנחנו לא מקבלים, אנחנו לא יודעים מה יקרה ב-19 בפברואר. כשההורים יפונו מהספינה, מי יאסוף אותם? מי ייקח אותם? באיזו טיסה הם יילקחו לארץ? האם מדינת המעבר תשים אותם שוב בהסגר?"

משרד החוץ מסר הודעה בתגובה לטענותיהם של קרובי המשפחות של נוסעי הספינה, בה נכתב כי "אנשי השגרירות ביפן, שכפופים למשרד החוץ, נמצאים בקשר רציף עם המשפחות".