אישה כבת 58 מירושלים מאושפזת במצב קשה בבית החולים הדסה הר הצופים, זאת לאחר שהורעלה מפטריה שקטפה ביער ירושלים. כאמור, האישה הגיעה היום (חמישי) לפנות בוקר אל חדר המיון, כשהיא מתלוננת על הקאות, כאבי בטן וחולשה קיצונית. האישה נבדקה במוקד רפואי בשכונתה קודם לכן, שם אובחנה כסובלת מהתייבשות, אך התעקשה להגיע אל חדר המיון.

בתום תשאול ובירור שנערך במקום, נמצא כי כמה ימים לפני כן, יצאו האישה ובעלה לקטוף פטריות ביער ירושלים, מהן הכינה קדרת מרק. "לאור הסיפור של האישה והתסמינים הברורים מהם סבלה, הצוות חשד כי מדובר בהרעלה כתוצאה מאכילת מפטריה רעילה״, סיפרה ד״ר שאדן סלאמה-יוסף, מנהלת המרכז לרפואה דחופה (מיון) בהדסה הר הצופים, ״מצבה כעת קשה, היא סובלת מפגיעה רב מערכתית בכבד, בכליה ואף מפגיעה קשה בלב ומטופלת ביחידה לטיפול נמרץ כשהיא מונשמת ומורדמת".

מבית החולים נמסר עוד כי בעלה מיהר והגיע אף הוא לבדיקות למרות שחש בטוב, הוא לא מדגים תסמיני הרעלה וכעת מלווה את אישתו. יחד איתם אכלו עוד שישה אנשים מהמרק, חלקם לא חשים בטוב. הבעל הסביר כי הם מרבים לצאת לקטוף פטריות ומכירים היטב את המותרות לאכילה ואין לו מושג כיצד קרה שנקטפה גם פטריה רעילה.

צוות בית החולים קיבל לידיו מבני הזוג את תמונות של הפטריות שנקטפו:

הפטריות שקטפו בני הזוג (צילום: פרטי)הפטריות שקטפו בני הזוג (צילום: פרטי)

הפטריות שקטפו בני הזוג (צילום: פרטי)הפטריות שקטפו בני הזוג (צילום: פרטי)


"ייתכן וחל בלבול מצער ומאוד מסוכן בין הפטריות המותרות לאכילה, לבין פטריות מאוד דומות- ככל הנראה מסוג רעיל של אמניטה״, מוסיפה ד״ר סלאמה-יוסף, "אני קוראת לכל המטיילים, גם מי שמנוסים יותר בזיהוי, הזהרו מפטריות שאחרי הגשם. הדמיון בין פטריות מותרות לאכילה לבין אלו המסוכנות יכול להוביל לטעויות מצערות, לקריסת מערכות ולסכנת חיים של ממש".

ד״ר עקיבא נחשון, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ בהדסה סיפר כי "מצבה הלך והתדרדר ומערכות גופה החלו לקרוס. הפגיעה הלבבית הקשה הודגמה באקו לב והייתה אפילו מחשבה על חיבור למכשיר אקמו".

בן זוגה של האישה שיחזר: "אנחנו קוטפים פטריות באופן קבוע כבר המון שנים ואשתי מכינה מהן מרק. אני מכיר היטב את סוגי הפטריות, ויודע לזהות פטריות רעילות ולא ראיתי משהו חריג כשניקיתי אותן לקראת הבישול. כבר באותו היום בשעות הערב, אישתי התחילה להרגיש לא טוב ובהמשך המצב החמיר ככל שעברו השעות. היא הייתה מאוד חלשה ופנינו למיון בהדסה הר הצופים שם זיהו שהיא סובלת מהרעלה בעקבות אכילת פטריה רעילה וכי מצבה הרפואי לא פשוט".

"כשהראו לי את התמונה של הפטריה הרעילה נדהמתי לנוכח העובדה שהיא מאוד דומה לפטריות שאנחנו קוטפים ואוכלים רבות. אני קורא לכולם מכל הלב, תיזהרו. אני עתיר ניסיון ועם המון ידע ובכל זאת נתקלתי לראשונה בחיי בפטריה רעילה שלא זהיתי שכרגע מעמידה את אישתי בסכנת חיים", הוסיף.