מנהלי שבעת בתי החולים הציבוריים בארץ ערכו היום (רביעי) מסיבת עיתונאים ומפגן מחאה מול משרד האוצר בירושלים תחת הסיסמא "עוד מעט לא יהיו בתי חולים להציל", במהלכה הדגישו כי הם עומדים על סף קריסה כלכלית בשל אפליה תקציבית מול בתי החולים הממשלתיים והודיעו כי ביום רביעי הבא יעברו כל בתי החולים הציבוריים בישראל למתכונת חירום בלבד​ ולא יינתנו טיפולים שאינם דחופים. "אני מתבייש להיות מנהל בית חולים היום בישראל, אין לנו כסף לשלם לספקים". 

מחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)מחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)

מחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)מחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)

במסיבת העיתונאים השתתפו מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק פרופ' עופר מרין, מנכ"ל בית החולים הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל לניאדו, נדב חן, מנהל בית החולים האנגלי בנצרת פרופ׳ פהד חכים ומנהל בית החולים המשפחה הקדושה בנצרת ד״ר אברהים חרבג׳י.

מנכ"ל בית החולים הדסה פרופ' זאב רוטשטיין אמר: "הגענו לקו שהוא כבר מזמן לא אדום, חצינו אותו מזמן. איך זה יכול להיות שמדינת ישראל במלחמה, והחיילים בחזית, צוותים, נשלחים לקרב ללא משאבים. אין לנו יכולת לשלם להם שכר בסוף החודש. המצב הזה לא נתפס. זה פשוט חלום רע".  

רוטשטיין הוסיף: "הדסה מוצפת בחולים, נכון להיום בבוקר מטפלת ב-140 חולי קורונה, ואין לי מאיפה לשלם שכר לעובדים שלי. אני לא רוצה להיות מנהל בית חולים שלא יכול לשלם שכר בסוף החודש.  הסאגה הזו חייבת להיפסק. אנחנו לא מחפשים מדליות ולא פרסים, אלא שיתנו לנו את האמצעים לבצע את העבודה שלנו.  אני קורא למשרדי האוצר והבריאות, אל תתנו לנו להיות חדלי פירעון. יש לכם את האמצעים לעשות את זה".

מנכ''ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין במחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)מנכ''ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין במחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)

מנכ"ל לניאדו, נדב חן: "בתי החולים הציבוריים מורעבים ומקופחים במשך שנים רבות. מערכת הבריאות רואה בנו בן חורג של המערכת, סרח עודף שאפשר להרעיב, להשתיק ולטאטא מתחת לשטיח. הצלחנו להתקדם למרות ההרעבה, אבל מגיפת הקורונה טרפה את הקלפים האחרונים שלנו. משרד האוצר פגש אותנו, הבטיח לתת לנו תקצוב שוויוני, אבל לא עמד בהבטחות. אנחנו רוצים תקצוב שוויוני במענקי האיזון, כמו כך בתי החולים".

"התגייסנו למלחמה בקורונה, רכשנו ציוד ותרופות, ובשיאו של גל שלישי אין לנו מאיפה לשלם לספקים שלנו, לשולמנים", הוסיף חן. "מלאי החירום שלנו ירדו מתחת לקו האדום. אם לא יהיה שינוי, ביום רביעי הבא נגיע לקו השחור, לא נוכל לנתח ניתוחים לא דחופים ונתרכז בהצלת חיים בלבד. נעבור לעבוד במתכונת חירום. תושבי ירושלים, נתניה, נצרת ובני ברק זכאים שבתי החולים שלהם יקבלו את אותם תקציבים של תל אביב, חיפה ובאר שבע".

מנכ''ל לניאדו נדב חן במחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)מנכ''ל לניאדו נדב חן במחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)

מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק פרופ' עופר מרין: ״אנחנו יוצאים למאבק במועקה רבה. לא חשבתי אף פעם שאצטרך לדבר על כסף ומשאבים. במקום לטפל בחולים אנחנו צריכים לבוא יום אחרי יום להתחנן למשרד האוצר לתקציבים. פתחנו את 2021 עם הלשון בחוץ. 7 בתי החולים שנמצאים כאן לא יכולים לסיים את החודש. המצב הבלתי נתפס הזה מסתיים. ביום ראשון נתייצב פה למאהל מחאה ולא נזוז עד שנקבל משאבים להעניק טיפול זהה למטופלים שלנו. משרד האוצר אטום לצרכי הצוותים הרפואיים והמטופלים. אם המצב לא ישתנה, נראה מיטות ריקות ביום רביעי הבא. לא נבצע פעילות שאינה דחופה״.

מנכ''ל שערי צדק עופר מרין במחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)מנכ''ל שערי צדק עופר מרין במחאת בתי החולים הציבוריים (צילום: מרק ישראל סלם)

מנהל בית החולים המשפחה הקדושה בנצרת ד״ר אברהים חרבג׳י: "אין לנו יותר הכנסות. קופות החולים חונקות אותנו ומשרד האוצר לא מסייע.  אי אפשר לנהל את המלחמה בלי תחמושת. ראש הממשלה, שרי האוצר והבריאות -תעזרו לנו, אנחנו לא מסוגלים לנשום יותר".

מנהל בית החולים האנגלי בנצרת פרופ׳ פהד חכים: "המילה בושה לא מספיק גדולה כדי להביע את מה שקורה פה. שיתבייש שר האוצר, חנקתם אותנו. אני מתבייש להיות מנהל בית חולים היום בישראל. אין לי איך לשלם לספקי האנטיביוטיקה שלי היום. כולם מודעים למצב, מסכימים איתנו, אבל לא עושים כלום. אנחנו בסך הכל דורשים שוויון".

"שר האוצר ישראל כ"ץ, יש לך הזדמנות היסטורית, להיות חתום על קריסת 7 בתי חולים, או להנשים אותם", קרא חכים. "אדוני שר האוצר תסתכל לנו בעיניים, העובדים שלנו לא יוכלו לתת טיפול בלי הציוד הנדרש".