כך תתגוננו מהצריבות הקשות: בימים האחרונים נפגעו לא מעט ישראלים מצריבת מדוזה. במיון דנה בתל אביב טופלו בתוך שלושה ימים 10 ילדים שנפגעו מצריבות מדוזות, שלושה מהם אף אושפזו. אף שזה נשמע כמו משהו שכיח שקורה בכל קיץ, השנה דיווחו בחדרי המיון על פגיעות מדוזה קשות מהרגיל. "הילדים הגיעו עם צריבות קשות מאוד שהפכו לכוויות כימיות", אמר פרופ' מיגל גלטשטיין, מנהל השירות הטוקסיקולוגי ורופא בכיר במיון ילדים בבית החולים דנה.

שלושה מהילדים שנפגעו ממדוזה אף נזקקו לאשפוז עם חשש לפגיעות פנימיות, לילד נוסף עלה החום בצורה ניכרת בתוך דקות בודדות, מה שהעיד על "הרס פנימי בכל הגוף". "הענקנו להם טיפול נגד חום, ודלקות בגוף ונתנו להם נוזלים ומשחות לכוויות. הם התאוששו ושוחררו לביתם", אמר פרופ' גלטשטיין והוסיף כי הוא ממליץ "לא להיכנס למים בתקופה זו בה הים שורץ מדוזות. זה מסוכן".

מדוזות הן חיות ג'לטיניות חסרות חוליות שחיות במים מלוחים. הן בנויות מפעמון מרכזי וזרועות שמתנתקות בקלות מגוף הפעמון. לאורך הזרועות פזורים נמטוציסטים שמהם מופרש רעל המיועד לציד דגים ורכיכות מהם ניזונות המדוזות, ולפעמים הם באים במגע עם בני אדם. הנמטוציסטים עלולים להמשיך להפריש רעלים גם כאשר המדוזה כבר מתה או שהזרוע התנתקה מהגוף.

מדוזה בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)מדוזה בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

לאחר מגע של הרעל הזה המופרש מזרועות המדוזה עם העור, הוא חודר לתוך הגוף ומגיע לזרם הדם. לכן, התגובה של הגוף עלולה להיות בצורת כוויה עורית מקומית או תגובה מערכתית של הגוף. התגובה לצריבת מדוזה יכולה להשתנות לפי סוג המדוזה, רגישות אינדיבידואלית של האדם הנצרב, זמן החשיפה, שטח העור שנחשף והטיפול שניתן מיד עם החשיפה.

בדרך כלל הצריבה תתבטא באודם על פני העור ונפיחות עורית, אך במקרים נדירים יותר היא תגרום לכאבים חמורים, תגובה מערכתית ואפילו מוות (למרות שהמדוזות באזורינו עדינות יותר, אז אפשר להירגע קצת). הטיפול הטוב ביותר, כמו בכל מחלה, הוא מניעה. פשוט תשתדלו להתאפק עוד קצת עד שהן ימשיכו ליעדן הבא.

יש לציין כי בכל שנה התגובות לצריבות מדוזה מחמירות. זה יכול להיות בגלל עלייה בכמות המדוזות, תגובות אלרגיות חמורות יותר, או שהצריבות באותה חומרה ואנחנו פשוט שומעים עליהן יותר מבעבר.

מדוזה (צילום: אורי לנץ, פלאש 90)מדוזה (צילום: אורי לנץ, פלאש 90)

אז מה צריך לעשות אחרי צריבת מדוזה?

יש להסיר בעזרת מי מלח שאריות של הזרועות מעל העור הצרוב ולשטוף במשך כ-20 דקות את האזור עם מים חמים (חשוב לוודא שהם לא רותחים). חשוב מאוד לשטוף עם מים חמים ולא עם חומץ, קצף גילוח או שתן, כפי שהיו שהמליצו בעבר. אם אין בסביבה מים חמים, יש להניח קרח בתוך שקית יבשה על פני האזור הנגוע.

אם אתם סובלים מתסמינים חמורים יותר ממעט אודם על פני העור יש לפנות לחדר המיון בהקדם לקבלת טיפול רפואי. במקרים החריגים בהם יש תגובה קיצונית שמתבטאת בקוצר נשימה, נפיחות בשפתיים, צרידות, בחילות והקאות, התכווצויות שרירים או צריבה באזור העיניים והפה - יש להזעיק אמבולנס באופן מיידי.

עקיצת מדוזה (צילום: דוברות בית חולים איכילוב)עקיצת מדוזה (צילום: דוברות בית חולים איכילוב)