״כבר היום יש מחסור ברופאים, ובתוך עשר שנים יהיה מחסור נוסף”. כך פתח יו”ר ההסתדרות הרפואית פרופ’ ציון חגי את הנאום שנשא שלשום בכנס של מכינת מדיקל דוקטור בפני קהל של מתעניינים בלימודי רפואה בחו”ל. לדבריו, בתוך עשר שנים תהיה ירידה בכוח האדם הרפואי, שנובעת מכך שרבים מן הרופאים שעלו מברית המועצות לשעבר מגיעים לגיל פרישה.היו כל כך מעט רופאים, והיינו צריכים לעשות המון תורנויות, והם הצילו את מדינת ישראל”, ציין.

עוד אמר חגי: “זה מעיד על כך שמדינת ישראל מתפתחת במזל ולא בתכנון. והנה עכשיו אין רופאים, ואנחנו מתחננים בפניכם שתלכו ללמוד רפואה. אנחנו צריכים לתכנן את מערכת הבריאות לטווח הארוך, ולא להיזכר פתאום שיש מחסור ב־MRI ו־CT. אנחנו חייבים להסתכל על זה גם מבחינת הזדקנות האוכלוסייה".

"היום יש לנו קרוב ל־400 אלף אנשים מעל לגיל 75. האנשים האלה הם צרכני בריאות גדולים יותר, פי שלושה מהממוצע. זה אומר שאנחנו צריכים הרבה יותר רופאים וזמן להקדיש לאוכלוסייה הזאת. וכשמחשבים את זה, באמת יהיה לנו מחסור גדול. המחסור הוא לא רק בארץ, אלא גם עולמי”, הוסיף.

ציון חגי (צילום: אורי שמש)ציון חגי (צילום: אורי שמש)


ח”כ עידית סילמן, יו”ר הקואליציה ויו”ר ועדת הבריאות של הכנסת, הוסיפה: “אנחנו עוד מעט אכן ניכנס לתקופה של מחסור ברופאים, ולמעשה אנחנו כבר נמצאים שם. יש התמחויות שבהן משך הטיפול והמענה הוא ארוך מאוד, ואת זה אנחנו, בתור מחוקקים, צריכים לפתור. אנחנו רוצים להוות עבורכם בית שאליו תוכלו לחזור. אנחנו נייצר לכם תקווה, כי בסוף גם אתם מייצרים לנו תקווה. אנחנו צריכים אתכם בחזרה כאן”.

ד”ר אורלי וויינשטיין, סמנכ”לית וראש חטיבת בתי החולים של שירותי בריאות כללית, אמרה: “מערכת הבריאות בישראל זקוקה יותר מתמיד לרופאים בעלי רמה מקצועית גבוהה. בימים אלה אנו עומלים על מהלך שישפיע רבות על עתיד הרפואה הישראלית ועל הכשרת הסטודנטים הישראלים לרפואה, אשר לומדים בבתי הספר המובילים באירופה. המטרה היא לתת להם כר קליני מהמעלה הראשונה, ולוודא שיחזרו לישראל כרופאים עם סיום הלימודים”.

ד”ר משה כהן, מייסד ומנכ”ל מכינת “מדיקל דוקטור” ללימודי רפואה בחו”ל, סיכם את הדברים ואמר כי הוא מזהה מגמה מסוכנת בתחום הרפואה בישראל. לדבריו, סקרים שנעשו בקרב סטודנטים ישראלים שלומדים בחו”ל הראו כי יש בקרבם רצון להישאר שם ולא לחזור לישראל.

“מדינת ישראל חייבת להשוות את התנאים לסטודנטים הישראלים הלומדים בחו”ל, לסייע להם ולהבטיח את החזרה שלהם לארץ. הסטודנטים שלומדים בחו”ל הם הטובים ביותר בכיתותיהם, ויש להם ביקוש עצום. כיום מרבית הבוגרים החוזרים ארצה נמצאים בחוד החנית של מערכת הרפואה הישראלית”, קבע.