עוד לא הסתיימה הקורונה וכבר עוברים למגפה הבאה? מנכ"ל משרד הבריאות נחמן אש שוחח הבוקר (ראשון) עם גולן יוכפז וענת דוידוב בתכניתם ב-103FM וניתח את הסיטואציה החדשה, בה יש נדבק ראשון באבעבועות הקוף בישראל: "זו מחלה שכל אחד יכול להידבק, מגע הדוק יכול להביא לתחלואה".

למרות זאת הדגיש פרופ' אש כי "זה ממש לא קורונה, צריך להיזהר וזה לא הזמן למגעים הדוקים. זו מחלה לא נעימה אך לא מסוכנת כמו הקורונה. לא נראה את המספרים של החולים הקשים והקלים".

בתחילת דבריו הסביר אש: "אני לא חושב שיש סיבה מיוחדת שזה קרה כעת, מחלות כאלה מתפרצות מדי פעם. אנו עוקבים אחרי הנתונים מהעולם, נערכים בארץ, חשוב לי מאוד להרגיע - זה לא קורונה 2. אלו התפרצויות שהיו גם לפני הקורונה. אבעבועות שחורות - מחלה שהוכחדה מהעולם, אך אבעבועות הקוף היא קרובת משפחה של המחלה, ולכן החיסון נגד השחרות מגן גם נגד אבעבועות הקוף, אך זו לא מחלה שקשה שצריך לחסן את כל האוכלוסייה".

לדבריו, אם יחליטו לחסן חלקים באוכלוסייה, יתחילו בקבוצות בסיכון. "יש לחיסון תופעות לוואי, אנחנו צריכים לשקול את זה היטב. חיסון יכול לעשות מחלה דמוית המחלה עצמה, יכולים להופיע נגעים".

מנכ"ל משרד הבריאות ביקש להרגיע את הציבור וטען: "זו מחלה שקיימת באופן שוטף באפריקה ויש לה שתי צורות. הצורה היותר קלה התפשטה אלינו. הגבר אושפז באיכילוב לאחר שסבל מנגעים עוריים עם שובו ממערב אירופה, אכן נדבק באבעבועות הקוף. חום, פצעים ופריחה, הגדלה של קשרי לימפה, וזה חולף תוך מספר שבועות. במקרים שזה תוקף אנשים עם כשל חיסוני, המחלה יכולה להיות קשה יותר ועד כדי מוות אך זה נדיר".

"מעריך שיהיו עוד מקרים. הדבקה היא בדרך כלל במגע הדוק, או גם כתוצאה מחשיפה נשימתית אך הרבה פחות שכיח. גם דרך יחסי מין, אך לא רק. זה בהחלט מתפשט בגברים שמקיימים יחסי מין עם הרבה שותפים, אך זה לא ייחודי לאוכלוסייה הזו", סיכם.

סייעה בהכנת הכתבה: מיכל קדוש, 103FM