בצל גל האלימות כלפי צוותים רפואיים: מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש כינס היום (רביעי) ישיבה דחופה של וועדת היישום והמעקב אחרי מיגור האלימות כלפי צוותים רפואיים, שעומד בראשה משנה למנכ״ל דר׳ ספי מנדלוביץ ובהשתתפות משטרת ישראל, משרד המשפטים, נציגי בתי החולים והקהילה, המשרד לביטחון פנים, יו״ר ארגון רופאי המדינה נציג הר״י, הסתדרות האחיות וגורמים בכירים במשרד הבריאות.

הוועדה כונסה היום לאור האירוע החריג שהתרחש אתמול במהלכו רופאה עברה תקיפה חמורה במהלך עבודתה במרפאה ועל מנת לקבל רעיונות ליישום  בטווח הזמן הקרוב בכדי לטפל בנגע האלימות בכלל מערכת הבריאות - בבתי החולים ובקהילה. בדיון נדונו צעדים אופרטיביים לאור האירועים האחרונים, בראשם תקיפת הרופאה בקופת חולים בבאר יעקב במוט ברזל.

פרופ׳ אש אמר בתחילת הדיון: "שוחחתי אמש עם הרופאה שעברה אירוע קשה מאוד. במזל האירוע לא נגמר בתוצאה טראגית. תדירות אירועי האלימות מול הצוותים הרפואיים היא יומיומית, בין אם מדובר באלימות מילולית ובין אם פיזית שפוגעת בנפש וברכוש. אירועי האלימות הללו אינם אירועים נקודתיים, הם פוגעים בליבת העשייה שלנו. אם הצוותים יפחדו לתת את השירות הרפואי הדבר עלול לגרום לפגיעה משמעותית בבריאות הציבור ובמערכת הבריאות".

אש סיכם: "הפתרונות לא פשוטים אבל בשביל זה אנחנו כאן, בחשיבה משותפת, כיצד ניתן לתת מענה במניעה, באכיפה ובענישה על מנת לצמצם לאפס את האלימות ולתת בתחושת מוגנות לצוותים״.

הוועדה שהוקמה לפני כחודשיים נועדה לתת פתרונות אופרטיביים ומעקב שוטף אחר התקדמות ויישום ההחלטות למיגור האלימות במערכת הבריאות. מאז הקמתה הובילה הוועדה, בסיוע כלל הגורמים במערכת, שני מהלכים משמעותיים: הצבת שוטרים בכלל בתי החולים בישראל, מהלך שסוכם עליו בהחלטת ממשלה לפני שבועיים, תוך הקצאת משאבים לכך וקידום חקיקה להחמרת ענישה במקרים של תקיפת עובדי מערכת הבריאות בשיתוף משרד המשפטים. במקביל לכך, הוועדה מניחה תשתית לצעדים אופרטיביים רבים ברפואת הקהילה, בתי החולים הכללים ובתי החולים הפסיכיאטרים.

ד"ר ספי מנדלוביץ, המשנה למנכל משרד הבריאות, עדכן את הנוכחים בהתקדמות ויישום ההחלטות הנ"ל ואמר כי "מדובר על נושא מורכב שצריך לתת עליו את הדעת לא רק בהקשר של בתי חולים כללים אלא גם בנושא הרפואה בקהילה ובתי החולים הפסיכיאטרים. אנחנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים בכדי ליישם באופן מהיר ואפקטיבי ובמקביל ליצירת תשתית להתמודדות עם תופעה פסולה זו".