לוחם צה"ל דוד יהודה יצחק ז"ל מבית אל שנהרג אמש מירי במחנה הפליטים בג'נין הובא למנוחות היום (רביעי) ביישוב בו התגורר. הוא נפצע במהלך הפעילות בג'נין במבצע "בית וגן" והובהל לבית החולים, אולם לאחר מכן נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. 

"תהיה אמיץ. עוד מעט אתה לא פה": המשפט הטראגי שדוד ז"ל כתב ביומנו
לוחם צה"ל נפל בג'נין: "היה לו טוהר אינסופי, אי אפשר היה להיות אדיש מולו"

הלווייתו של דוד יהודה יצחק ז''ל (צילום: דוברות בית אל)
הלווייתו של דוד יהודה יצחק ז''ל (צילום: דוברות בית אל)

ארנון עצמון, דודו של יצחק ז"ל שוחח עם "מעריב" וסיפר על הבשורה האיומה שפקדה את המשפחה: "דוד הוא ילד בכור במשפחה שלו. יש לו שישה אחים ואחיות. הוא היה מנהיג, תמיד היה לוקח אחריות. כולם מעריצים אותו. כשאני חושב על דוד, אני ישר מחייך. הוא מצד אחד היה שובב ומצד שני מאוד מופנם. אחרי שהוא נהרג נודה לנו שהוא כותב לעצמו מחברת עם משפטים, בין המשפטים הוא כתב "תהיה טוב, פשוט טוב, בלי רעש וצלצולים".

משה בנימין, אביו של דוד יהודה יצחק ספד לו: "אני שואל את עצמי איך אפשר להכיל את הנשמה הטהורה שלך. תמיד חזרת הביתה עם אורחים שהכרת, אותם הבאת עם החיוך המתוק שלך. רציתי לספר לכולם על החופשות מהצבא שחזרת בלי מדים והסיכות שרכשת בעמל, אבל מיד שמת אותם במגירה כדי שאף אחד לא ירגיש לא נעים. אתה ראית את הצרה של כל אחד כאילו היא הצרה שלך ממש. ילד שכולו נשמה, צללת ללבבות של כולם וחתרת לאמת הפשוטה והנעימה". 
 
"אני רואה את הצוות שלחם איתך שהפכו לאחיך ורוצה לספר לך שהיום גם הפכת לבן משפחה אצל כל בית בישראל. סבא הרב עזריאל אמר שצריך לקבל את הדין באהבה, אז תודה הקב"ה שהשאלת לנו את דוד ל-23 שנים. אמא והילדים אוהבים אותך ותמיד תהיה חי בליבנו. סליחה אם פגענו", הוסיף האב כשהוא נפרד מבנו בפעם האחרונה.

דוד יהודה יצחק ז''ל (צילום: דוברות מועצת בית אל)
דוד יהודה יצחק ז''ל (צילום: דוברות מועצת בית אל)

סא"ל מ', מפקד יחידת אגוז סיפר כי דוד יהודה יצחק היה לוחם חדור מוטיביציה שלקח חלק חשוב בהגנת ישראל. "היית לוחם ומלאך. אדם עם לב זהב, מסור ומלא אמונה שהחזיקה כל הדרך. לאורך כל השירות היית חלק מוביל במשימה, וכעת סיכנת חייך לטובת אזרחי ישראל. לוחם איתן, מקצועי וחד וגם בקרב הזה חתרת להצליח. לכל מקום שאליו הגעת השארת חותם. תמיד חתרת להיות מוסרי על הצד הטוב ביותר כי הערכים שלך מושרשים בך מבית. אתה האגוזיק האידיאלי". סא"ל מ' ציין בשם היחידה כולה כי "החידה איבדה אדם ולוחם מדהים. כלל חיילי אגוז והיחידה מבקשים להשתתף בכאב המשפחה. אנו מרכינים ראש ונהיה לצדכם לתמיד. דוד, בשם כולנו אני מצדיע לך על מי שהיית ולנצח תישאר".

שי אלון, ראש המועצה המקומית בית אל, היישוב בו התגורר דוד יצחק, הזכיר בהספדו את הדברים המרגשים שנמצאו הבוקר בין חפציו, אותם כתב דוד: "אל תתבייש לעשות מה שצריך כדי להשיג את המטרה...בלי פוזות! בלי צלצולים! אל תפסיק לחשוב על התכלית". "דוד, בדיוק כזה היית", קבע אלון. "מענטש של החיים, קורן, חד, חכם, אמיץ ולוחם גדול, אולם התכונה שאפיינה אותך מכל והפכה אותך לאהוב הבריות הן המידות הנעלות".

עוד הוסיף אלון כי: "ביהודה, שומרון ובקעת הירדן חיים טובי בניו ובנותיו של עם ישראל. משפחות חלוציות ושורשיות עם די.אן.איי מיוחד של אהבה לעם ישראל ולמורשתו, שמשלמות את המחיר היקר על מזבח האמונה היצוקה בצדקת הדרך, בזכותנו ההיסטורית התנכ"ית על חבלי ארצנו הקדושה שנקנית בייסורים. בהמשך לדרך החלוצית והאמונית של הוריך, לא נתת לאיש להסיט אותך מהדרך בה צעדת בחייך הקצרים שנגדעו באבחה.

הייתה בך אהבת הארץ, מזוקקת וטהורה שלעולם אינה תלויה בדבר. אירועי הטרור האכזריים שאנו חווים בלמעלה ממאה שנות תקומת עם ישראל בארצו, מבטאת את רצונם של בני בליעל לפגוע בנו ולרשת את ארצנו. אין פניהם לשלום איתנו, אך לצערנו חלק מעמֵנו לא רואה את המציאות לאשורה, מתוך רצונו העז לשלום, ולשקט רגעי ומדומיין, גם אם הדבר מצריך להקריב 90% מחבלי מולדתו של העם היהודי ההיסטורי". 

"דוד, בדיוק כרגע, נפתחו שערי שמיים לקראתך. כל הרוגי מלכות עומדים עכשיו בשורה ומקבלים אותך לקרבם בחיבוק ובהצדעה ואומרים: ברוך הבא דוד יהודה. "מנשרים קלו ומאריות גברו, איך נפלו גיבורים". שתדע שעשית כל מה שכתבת. עשית! עכשיו אתה יכול לנוח".