בקטאר הודיעו הבוקר (חמישי) כי ההכרזה על מועד הפסקת האש תתרחש בשעות הקרובות, לאחר דחייתה מ-10:00 בבוקר. פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, התייחס לדברים בשיחה עם אראל סג"ל ואלוף במיל' יצחק בריק ב-103FM.

"צריכים את העסקה הזאת": כשנתניהו אחז חזק בזרועו של הבכיר האמריקני
"זו כניעה": צביקה יחזקאלי מזהיר - עסקת החטופים רעה | צפו

"אני בהחלט חושב שאנחנו במצב אחר", הבהיר בפתח השיחה. "כשאנחנו מדברים היום על חטופים או שבויים שצריך לפדות או להחזיר אותם, צריך לזכור שמבחינת סינוואר זה לא העניין של מה שהיה עד ה-6 באוקטובר. כאן עניין החטופים הופך להיות קלף מיקוח כמעט יחידי בידיים של סינוואר כדי להיחלץ מעקירת חמאס מכל המאחזים הפוליטיים והצבאיים שלו בעזה, ואולי במזרח התיכון. אנחנו במקבילית כוחות אחרת לחלוטין. כל ההתנהלות כאן תהיה כנראה אחרת, סינוואר ירצה להרוויח עוד זמן ולהביא את הקהילה הבינלאומית ולהכניס אותה לעזה, כי הוא משתעשע ברעיון שישראל תיסוג לאחור". 

תיעוד מפיצוץ המטה המודיעיני של חמאס, דובר צה"ל (צילום :דובר צה"ל)

עוד הוסיף, כי "יש לו סיבות להאמין שהפעם סוף סוף ישראל מתנהלת בצורה שונה לחלוטין מאז 2007, שנת עלייתו של חמאס לעזה. בעיניי יש כאן מחדל של 16 שנים. אני חושב של-7 באוקטובר התנקזו כל המחדלים האפשריים במשך 16 שנה ברצף, והמכה שישראל חטפה הייתה באמת קשה ביותר בהרבה מאוד מובנים. אני מאמין שישראל נעולה על המטרה, אוי לה אם לרגע אחד תחזור בה מהדברים הללו. עם שכן כזה, אין לך עתיד. לפני חמישים שנה, היה את הסיפור של 1973. על דבר אחד לא היה חולק - שהייתה כאן קונספציה, ושמכאן והלאה אתה חייב לשמוע את הדעה האחרת. לא להיכנס לקופסה ולנוון את החשיבה". 

לסיום הדגיש פרופ' רבי, כי "מלחמת יום הכיפורים נכנסה לדיראון עולם לארון הספרים היהודי. כשאומרים לא שוב, מתכוונים גם לזה במובנים אופרטיביים. זה שוב קרה, ולכן אני חושב שהגיע הזמן שישראל תעשה התאמות תרבותיות. להבין מי עומד מולך, מה מקורות ההשראה שלו. ניסו במשך שנים ארוכות לנרמל את חמאס ושהוא שחקן רציונלי. יותר ענווה, יותר צניעות, יותר ידע ומחקר, והרבה דברים שבאים ואומרים שעדיף לשמוע גם את הדעה האחרת. הדבר הכי טוב שישראל יכולה לעשות לעצמה ולאזור הוא להשלים את המשימה. ישראל יכולה לחסל או להמיט שואה על גופים כמו חמאס אם הם באים עם כל מיני מושגים אפוקליפטיים ומנסים לעשות את מה שנעשה כאן ב-7 באוקטובר". 

סייעה בעריכת הכתבה: מיכל קדוש, 103FM