המלחמה בעזה והעימות הצבאי בצפון יצרו בקרב משקים חקלאיים ועסקים קטנים נוספים אתגרים וקשיים כלכליים־תזרימיים. כעת, ארגון השומר החדש וארגון SparkIL יוצאים במיזם חדש שיספק להם אפשרות לקבל הלוואת חירום של עד 100 אלף שקל בפריסה לחמש שנים, ללא ריבית, במטרה להקל עליהם ולאפשר את המשך הפעילות העסקית.

משפחות החטופים במסר לעולם: "כאן לחשוף מה שעלול לקרות לקרוביכם"
סיפורי אהבה חדשים: אלפים הגיעו לכנס רומנטי של סטימצקי

ההלוואות יינתנו באמצעות פלטפורמת אתר SparkIL, המחברת בין החקלאי לבין נותני ההלוואה, שמבקשים לעשות מעשה טוב ולעזור החל מסכום סמלי של 50 שקלים, ומייצרת חשיפה ושקיפות מלאה על השימוש בהלוואה עם שמו ותמונתו של החקלאי, פירוט על המשק שבבעלותו והצורך בהלוואה.

במסגרת הפלטפורמה, החקלאי מעדכן את המלווים שלו באופן שוטף כיצד ההלוואה משמשת אותו לקידום העסק. פלטפורמת SparkIL פועלת ללא מטרת רווח והוקמה על ידי הסוכנות היהודית וקבוצת עוגן, במטרה לתמוך בעסקים קטנים שמתקשים לגייס אשראי במערכת הבנקאית. השומר החדש היא עמותה העוסקת בשמירה בשטחי מרעה פתוחים, סיוע לחקלאים וחינוך לציונות ולחקלאות.

השפעות המלחמה ניכרות היטב על כל המשק ועל ענף החקלאות בפרט, ואין ספק כי הנזקים הכלכליים שלהם חשופים החקלאים בימי המלחמה, משפיעים באופן מיידי על האפשרות להמשיך ולקיים את העסק החיוני לביטחון המזון הישראלי בהווה ובעתיד.

מתוך ההבנה הזאת צמח שיתוף הפעולה בין הארגונים ביוזמה, שעליה אנחנו מדווחים הבוקר לראשונה. במסגרת המיזם, נקבעו תנאים לקבלת הלוואה שתינתן באופן מיידי לחקלאים שנפגעו במלחמה, ובנוסף על כך, ארגון השומר החדש יספק ליווי "מנטורינג" אישי לחקלאים, בהתאם לצורך ולדרישה, בהתנהלות כלכלית נכונה בעסק בעת חירום, ייעוץ שיווקי ועוד.

בסקר מיוחד שערכו לאחרונה בשומר החדש בקרב חקלאים עולה כי 90% מחקלאי ישראל מעידים על פגיעה במשקים בעקבות המלחמה, בנוסף להשפעת עזיבתם של העובדים הזרים. 35% מהמשקים בנגב המערבי עצרו לגמרי את פעילותם.

נעמה אור, מנכלית SparkIL, אמרה ל"מעריב": "בתקופה שבה אנו נמצאים, תוך כדי לחימה, ישנם מאות חקלאים שזקוקים לעזרתנו כדי להשתקם, לבנות ולפתח את המשק שלהם מחדש. יש לנו את הזכות לסייע לחקלאים, בשיתוף השומר החדש, באמצעות הלוואות, וגם לעודד את אזרחי ישראל לתמוך בעסקים שנקלעו לקשיים, בכך שכל אחד יכול לבחור את החקלאי שהוא רוצה לסייע לו על הפלטפורמה שלנו, ולתת הלוואה סמלית החל מ־50 שקלים, שיחזרו אליהם כהלוואה חברתית".

נעמה אור  (צילום: Spark il)
נעמה אור (צילום: Spark il)

יואל זילברמן, מייסד ומנכ"ל השומר החדש, הוסיף: "בימים שבהם חקלאי ישראל אוחזים בקרקע ומייצרים מזון בתקופה של אי־ודאות, הממשלה טרם נתנה פיצויים וסיוע לחקלאים. מטרת היוזמה היא לשמור על החקלאים, לחזק את יכולתם התזרימית כדי להמשיך לעשות חקלאות, ולהאמין שיוכלו לעבור בהצלחה את המשבר הגדול שהם חווים ואף לצאת ממנו מחוזקים. ההלוואות הללו הן רק ההתחלה במהלכי סיוע רחבים יותר שאנו מתכננים, כולל חיבור עם השקעות ופיתוחים טכנולוגיים".