איריס חיים, אימו של יותם חיים, אשר נהרג ביחד עם אלון שמריז וסאמר טאללקה, לאחר שנורו בשוגג על ידי כוחות צה"ל, שוחחה הבוקר (שני) עם ניב רסקין בקשת 12 ושידרה מסר חד וחלק, על פיו חייבים לחגוג את יום העצמאות, להמשיך בחיים ולא לתת את הניצחון התודעתי לחמאס.

כמה אומץ ואצילות: מכתב גלוי לאיריס חיים | גאולה אבן סער

לגבי האם הייתה אצלה דילמה בכל הקשור לחגיגות יום העצמאות, חיים אמרה: "לא הייתה שום דילמה. כמו שלא עצרנו את פסח ולא אמרנו לאנשים לא לעשות ליל סדר, כל אחד לתחושתו, אבל מדינת ישראל חייבת להמשיך. זה סמל לעצמאות שלנו, סמל לחוזק שלנו. אם זה יהיה רק יום זיכרון - אז החמאס ניצח אותנו. יש שיגידו שחמאס בכל מקרה ניצח, אבל אני לא מרגישה ככה".

עוד היא אמרה: "אני חושבת שאנחנו חייבים בדיוק לאותם חיילים שנהרגו, להמשיך להדליק את המשואות ולהראות שאנחנו פה. ברור שאנחנו חייבים לתת להם את הכבוד הזה. אסור לנו לוותר על המסורת שלנו והגאווה שלנו".

כזכור, כך קרה האירוע הטראגי בו נהרגו שלושת החטופים, כמו שתיאר אותו דובר צה"ל דניאל הגרי: "במהלך הלחימה בשג׳עייה, כוח צה״ל זיהה בשוגג שלושה חטופים ישראלים כאיום. כתוצאה מכך הכוח ירה לעברם והם נהרגו. במהלך סריקה ובדיקה של מרחב האירוע עלה חשד לגבי זהות ההרוגים. הגופות נלקחו לבדיקה בשטח ישראל ולאחריה התברר כי מדובר בשלושה חטופים ישראלים". יותם חיים ז״ל, נחטף מכפר עזה על ידי ארגון הטרור חמאס ב-7 באוקטובר. סאמר טאללקה ז״ל, נחטף מניר עם ואלון שמריז ז"ל, נחטף מכפר עזה.