יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה: טקס לזכר החללים הדרוזים התקיים היום (שני) בבית העלמין בעוספיא במעמד ראש העדה הדרוזית, השייח מוואפק טריף ושר הכלכלה, ניר ברקת

עיתונאי חדשות 13: "יש חלק בישראל שכבר מזמן לא אחים שלנו"
אביו של אל"מ אסף חממי ז"ל שנפל בקרב: "הבין שצריך קודם כל להציל אנשים"

השייח מוואפק טריף נאם בטקס: ״ביום הקדוש הזה, הייתי רוצה שנתמקד בחללים שחירפו את נפשם למען המדינה וקיומה, ולהעלות על נס את פועלם של כוחות צה״ל שנלחמים בשעות אלו בצפון ובדרום. בית הקברות בעוספיא מהווה סמל של הברית בין היהודים לדרוזים. מכאן, אני פונה לקברניטי המדינה - די עם הבטחות הסרק. תקדמו ותגשימו את הברית השיוויונית, תעשו מעשה אמיתי למען החיילים והצעירים הדרוזים. מגיע להם שיהיו להם חלקות אדמה - ולא רק חלקות של חללים".

"תעשו שיהיה שיוויון במשק כל יום בשנה - ולא רק ביום הזיכרון. ראשי המדינה, עליכם מוטלת החובה, תפתרו את סוגיית התכנון והבנייה ואת מצוקת הדיור וחיבורי הבתים לחשמל. תבטלו את כל הקנסות נגד כל מי שבנה אדמה פרטית, תדאגו להרחבת היישובים הדרוזיים״, התייחס לחוק קמיניץ ולחוק הלאום.

הפגנת דרוזים נגד חוק הלאום (צילום: ארכיון פלאש 90,תומר נויברג)
הפגנת דרוזים נגד חוק הלאום (צילום: ארכיון פלאש 90,תומר נויברג)

״לבנינו הזכות להגן על המדינה של כולנו, והם עשו זאת בראש מורם - ושילמו גם במחיר היקר מכל. בנינו נדרשים כיום להגן על המדינה ועל הבית שלהם בכרמל ובגליל, כאן נולדו אבותינו ונפלו מיטב בנינו - וכאן נמשיך לגור יחד ולפעול למען מדינה טובה יותר״, התייחס לפשיעה המשתוללת בחברה הדרוזית ואמר, ״ממש צמוד לבית העלמין הצבאי, על הכביש הראשי של עוספיא, נרצח צעיר העדה הדרוזית לפני כ-12 שעות".

"הפשיעה משתוללת, נשלחים רימונים ומטענים בכרמל, וישנם יותר מעשרה נרצחים ביישובים הדרוזים מתחילת השנה אך אפס פענוחים של המשטרה. זו מכת מדינה ועל רשויות המדינה, האכיפה והחוק לפעול ביד קשה ובלתי מתפשרת כנגד עבירות הפשיעה. יום קדוש מגיע כאשר מתחוללת מלחמה שגבתה את חייהם של למעלה מ-1500 חיילים ואזרחים - ואני מחזק את צה״ל וכוחות הביטחון לפעולות הרתעת האויב בהקדם״, סיכם.

שר הכלכלה, ניר ברקת: "אותה שותפות גורל ליוותה את העם הדרוזי והעם היהודי לאורך הדורות, הרבה לפני הקמתה של מדינת ישראל. לחמתי עם לוחמים מהעדה, ובצבא כמו בצבא, הפכנו למשפחה. מאז אני מרגיש מחויבות גדולה כלפי אחיי הלוחמים בני העדה הדרוזית. במלחמה המתמשכת העדה הדרוזית ספגה אבידות כבדות. הוכחתם שוב את ברית האחים ההיסטורית בינינו".

ברקת הוסיף ואמר: "ימי הזיכרון הם ימים של חשבון נפש. ממשלת ישראל נושאת באחריות מלאה על כל המתרחש במדינה, לטוב ולרע. לממשלה ולקבינט יש אחריות מלאה. כחבר הממשלה, אני לוקח אחריות, ובשוך הקרבות אעשה הכל למען מיצוי התחקירים והמסקנות הנדרשות".