הכרזת מלחמה: שני תושבי ג'לג'וליה, האחד בן 47 והשני בן 23 נעצרו הבוקר (שישי) בחשד למעורבות בשני אירועי ירי, האחד הלילה והשני ביום רביעי האחרון, לעבר מתקני שב"ס. במקביל לכך מתנהל מרדף אחרי חשודים בירי שבוצע הלילה. כאמור, במהלך הלילה בוצע ירי לעבר מגדל שמירה בכלא איילון, ואף זוהו פגיעות במבנה ובמבנה המפקדה של מתחם בתי הסוהר גבעון בו נמצא כלא איילון.


זירת הירי בכלא איילון. קרדיט: שב"ס

אירוע זה מצטרף לאירוע דומה שקרה ביום רביעי האחרון, אז נפתחה אש לעבר בית המעצר הדרים. כפי שפורסם לראשונה במעריב, שעות ספורות אחרי מקרה הירי ברביעי, צוות משולב של שירות בתי הסוהר והמשטרה הצליח לגלות מי עומד מאחורי האירועים, כאשר מידע מודיעיני וממצאים בשטח מצביעים על ארגון פשע גדול מצפון השרון כאחראי לירי. בשב"ס מעריכים כי הירי האחרון נועד לפגוע בסוהר בתגובה לפעולות שמבוצעות נגד ארגון הפשיעה בעקבות ניסיונותיו להכתיב לסוהרים נהלי התנהלות. בין השאר, ובתגובה להתנהגות אסירי הארגון, הופרדו חבריו, חלקם נשלחו לבידוד, ובשב"ס הבהירו כי אירועים מסוג אלה לא מלחיצים את שב"ס והמשטרה, והם יגיעו למעורבים באירועי הירי.

הירי לעבר כלא איילון. קרדיט: שב"ס

נבהיר כי במהלך חקירה ראשונית שנפתחה בשילוב המשטרה ושב"ס לאחר הירי לעבר בית המעצר הדרים הגיעו גורמי החקירה וההערכה לפיה ארגון פשיעה מאזור צפון השרון עומד מאחורי הירי ושרשרת אירועים אלימה כנגד שירות בתי הסוהר וגורמים בכירים בשירות. המניע למהלך הוא מאבקו של השב"ס מול ארגון הפשיעה בעקבות אכיפת נהלי משמעת ומניעת התחוללות פשיעה בתוך הכלא ומחוצה לו על ידי חברים באותו ארגון. 

כאמור, לפנות בוקר של יום רביעי האחרון נורו יריות מרכב חולף לעבר בית מעצר הדרים שבשרון, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הירי זוהה על ידי צוות ביטחון של סייר במקום והיורים נמלטו מהמקום. בזירה נמצאו קליעי תת-מקלע רבים ומשטרת ישראל הוזמנה למקום, ויחד עם מודיעין שב"ס החלה בחקירת המקרה.
 
"ההערכה שלנו היא שמדובר בארגוני פשיעה שאנחנו פועלים נגדם לאור העובדה שאיבדו את הרסן והם מרשים לעצמם מעת לעת לבצע מעשים חמורים לרבות ירי לעבר חומות הכלא וכן איומים מילוליים ואחרים המופנים לעבר קצינים וסוהרים בשב"ס תוך כוונה לאחוז בשליטה ולהלך אימים על מנגנוני השירות", אמרו גורמים בכירים בשב"ס. 
 
לפני כחודש הושלך רימון הלם לעבר חומת כלא איילון ברמלה. מחוץ לכלא נמצאו המנוף ושברי הרימון. שבוע קודם לכן, פוצץ רכב של קצינה בכלא רימונים, הנמצא באותו מתחם של בית מעצר הדרים. הרכב, השייך למפקדת אגף בכלא, חנה באותה עת בשדרות בן אבי בנתניה. בעת שאירע הפיצוץ, שעות הלילה המאוחרות, שהתה הקצינה בביתה. מהשב"ס נמסר כי היא לא הוגדרה כמאוימת.