שבועיים לאחר ששר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, התפטר מתפקידו בעקבות מה שהגדיר כ"כניעה לטרור" של הממשלה וקרא להקדמת הבחירות, התארח השר לשעבר בתוכנית "הקבינט" עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור ב-103FM, שם סיפר על החיים לאחר הבחירה לוותר על תפקידו. בהמשך התייחס ליברמן לבחירות הקרובות, מינויו של בנימין נתניהו כשר הביטחון, הקטטות הפוליטיות עם שר החינוך נפתלי בנט, וגם חשף מה דעתו על התנהלותה הפוליטית של שרת התרבות והספורט מירי רגב.


איך החיים חוץ למשרד הביטחון? חסר לך האקשן והמסוקים?

"לא משנה באיזו פוזיציה הייתי, תמיד היה סביבי אקשן. תמיד מצאתי את עצמי באמצע מערבולת".

אתה ישן בשקט כששר הביטחון הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו?

"זו לא תופעה חדשה, היו לה הרבה תקדימים. יש מערכת ביטחון ענפה ולא מדובר באיש אחד. אי אפשר לעשות פרסונאליזציה בכל מערכת הביטחון במדינת ישראל ולכן אני מעדיף להתמקד בגופם של נושאים ולא בגופם של האנשים. יש המון גופים טובים במערכת הביטחון כולל השב"כ והמוסד".

לא פספסת את ההזדמנות לדבר לגופו של אדם כשהתייחסת לנפתלי בנט שרצה להיות שר הביטחון. האם הוא ראוי להיות שר הביטחון?

"לא תפקידי למנות שר כזה או אחר ולכן אין לי עניין לקיים דיון פרסונאלי. לא קמתי ועזבתי את תפקידי יום אחד בקריזה. מה שראינו לפני שבועיים זו הייתה כניעה לטרור. הקבינט הישראלי אישר העברת 15 מיליון דולר במזומן לארגון טרור שהלך ל-230 משפחות של המחבלים שנהרגו בעימותים עם חיילי צה"ל בגדר וכתוצאה מכך קיבלנו מטח רקטות בדרום ובמקום להגיב הגענו להפסקת אש. כל אלו הובילו אותי למסקנה שככה אני לא יכול להמשיך, כשאתה פוליטיקאי תמיד יהיו החלטות שאתה לא לגמרי שלם איתן, אך פוליטיקאי שאין לו קווים אדומים הוא איש מסוכן.

אני הייתי בממשלת שרון לאחר שהכריז כי דין ניצנים הוא כדין תל אביב. כשהוא פנה להתנתקות לא הייתה לי בעיה לעבור לאופוזיציה ולהצביע כנגדה בניגוד לכל צמרת הליכוד. גם בנושא עסקת שליט, הייתה לי שיחה קשה עם הוריו והבהרתי שלא אתמוך בשחרור גלעד בתמורה לשחרור אלפי מחבלים. היום אנחנו יודעים כמה ההחלטה הזאת הייתה שגויה. כנ"ל לגבי ההתנצלות כלפי טורקיה. חשבתי שזה היה טירוף הדעת ואנחנו יודעים היום שזו הייתה טעות".


נתניהו בסיסמת הבחירות שלו אומר שהוא חזק מול חמאס אך בפועל מקיים מדיניות פייסנית. מה דעתך בנושא?

"אני מצפה לממשלת ימין של מעשים ולא של דיבורים. עברתי בעיון רב על איך התקבלו ההחלטות שלנו בנוגע לרצועת עזה בעולם. מי שרוצה להבין את עוצמת המכה שחטפנו, שיבדוק את הסיקור של הנושא בעולם הערבי. הראו כמה אנחנו יצאנו אפסים וסמרטוטים לטענתם. אפשר לראות את התמונה הכוללת ולאן היא מובילה. יש תהליך השתלטות מהיר של חמאס על כל אגודות הסטודנטים באיו"ש ויש הידוק יחסים בין חיזבאללה וחמאס. אחרי כל הפארסה בעזה הדבר הזה קיבל תאוצה".

מערכת הביטחון תומכה בעמדה זו ואתה שיבחת אותה ברגע זה. אולי זו העמדה המבוססת יותר?

"האחריות היא על הדרג המדיני. אין לי טענות למערכת הביטחונית אלא לדרג המדיני. לא תמיד מערכת הביטחון קיבלה את החלטות הנכונות ולא תמיד קיבלתי את עמדתה. בסופו של דבר מערכת הביטחון צריכה להציג את מה שהיא מאמינה בו. מבחינת תפיסת העולם שלי ההחלטות האחרונות היו לא נכונות".


מה חשבת על דברי יאיר גולן שתקף בחריפות את הדרג המדיני?

"דרג מדיני אסור שישתלח בלובשי המדים שאין להם זכות לענות".

ידידתך מירי רגב תוקפת כל שני וחמישי.

"כל התופעה של מירי רגב, שבאותה התלהבות מדבררת את ההתנתקות וגירוש יהודים מאדמתם, גם את חוק הנאמנות בתרבות וגם תוקפת את מפקדה לשעבר בני גנץ - לא מוסיפה כבוד לפוליטיקה הישראלית ולחברה הישראלית. שילוב המילים 'מירי רגב' ו'תרבות' צורם באוזן".

אמרת זאת לרה"מ נתניהו את עמדת בנושא?

"כמובן. אני לא יכול לבוא אליו בטענות, זו התוצאה של הפריימריז. לצערי זה לא מוסיף לנו כבוד או חוכמה".

מתקיים שיח לגבי תהליך מינוי הרמטכ"ל. ספר לנו מה היה מאחורי הקלעים?

"עמדתי על כך שיהיה תהליך שקוף וסדור ואכן כך היה. יש רגעים בהם אסור לתת לגורמים מסוימים להתערב, כולל ראש הממשלה. תפקידו של רה"מ הוא להביא את המינוי לישיבת ממשלה ולקבל או לא לקבל את המינוי. היה לי חשוב שיהיה לנו רמטכ"ל מצוין ללא תהליך מזוהם".

לא הצלחת להשלים את המינוי כי ראש הממשלה מינה את סגן הרמטכ"ל.

"אני לא מושלם".

השיקולים למינוי היו ענייניים?

"אני חושב שהקצין הנבחר הוא מעולה. כל ארבעת המועמדים היו קצינים מעולים וג'נטלמנים. כולם פרגנו אחד לשני ולא ניסו לפגוע במינוי של אחד מחברם".


רה"מ ניסה להפעיל קצינים בצבא שלא בתיאום איתך? הוא ניהל מערכת קשרים שלא דרך משרד הביטחון?

"לא שאני יודע. תמיד הקפדתי לשמור שהתהליך יהיה נכון מול לשכת משרד הביטחון. לפחות במערכת אחת היה לנו סדר ונחת. בניגוד לאחרים, לא פעם הייתי בכל מיני כורסאות אך מעולם לא נדבקתי לכיסא. פוליטיקה היא דבר חשוב אך היא רק האמצעי. חשוב יותר לעשות את מה שאתה מאמין בו".


מתי יהיו בחירות להערכתך?

"זו פונקציה של בג"ץ בנושא חוק הגיוס. גם פה ראינו כניעה של הממשלה לחרדים. הבאתי הצעת חוק שהיא הטובה ביותר וגם אפשרית, שתעשה טוב לחברה הישראלית. אני מעריך שבין סוף מרץ לסוף מאי".

לסיום, ראית את תוכנית המקור שעסקה בכך?

"לא. ראיתי משחק של ליברפול ונהניתי מאוד. יש יתרונות בלא להיות שר הביטחון".