המוסד לביטוח הלאומי פרסם הבוקר (שני) את הדוח השנתי הרשמי על מימדי העוני והפערים החברתיים בישראל לשנת 2017, על פי הכנסת "קו העוני" בישראל.  על פי הדוח, ב-2017 חיו מתחת ל"קו העוני" 814,800 ילדים החיים בלמעלה ממחצית המשפחות העניות בישראל. פרח בר-זוהר, אם חד-הורית, התארחה בתוכניתה של ענת דוידוב ב-103FM וסיפרה על החיים בצמוד לקו העוני. בהמשך, התייחס לדבריה הקשים מנכ"ל המוסד מאיר שפיגלר.


פרח בר זוהר (אמא לשלוש בנות): "לא רק שאני לא מרגישה את השיפור שצוין בדוח אלא להיפך, מצהירים שעושים הכל כדי לעודד ולעזור לאימהות החד הוריות לעבוד אך המצב הפוך לחלוטין. ממשלת ישראל מכניסה את ידה לכיס של האימהות החד הוריות פעם אחר פעם. חד הורית שמקבלת מזונות אך יוצאת לעבוד מתקזזת. על כל שקל שאני מרוויחה הביטוח הלאומי מחסיר לי 60% מהמזונות עד שמאבדים את המזונות לגמרי.

אני לדוגמא זכאית למזונות בשווי של 3,200 שקלים בחודש  אך אני נדרשת להיות קומבינאטורית כדי להרוויח את כספי. אני חיה על הקצה כל חודש כי אין לי ברירה אחרת. למה אנחנו צריכות להיות עסוקות בהישרדות כל הזמן?".

"אני נאלצת לקנות רק מוצרי חובה בסופר", שיתפה, "לא יכולה להרשות לבנות שלי לרכוש דגנים כמו שאר הילדים, אין חטיפים בבית, אין לי כסף לשיעורי עזר או חוגים. אם הבנות רוצות לצאת לסרט עם חברות אין לי דרך לממן את זה. כמובן שאני מונעת גם מעצמי המון דברים במקביל. אני מנסה לעשות הכל למען הילדים שלי וכואב לי שאני לא יכולה להעניק להן את מה שבני גילן מקבלים בדרך כלל. אני נאלצת לעמוד מולם ולומר להם שאין לי כסף.

ילדים במשפחות חד הוריות לומדים להבין את המילה 'אין'. כיום בני זוג מתקשים לגמור את החודש, מה תגיד אם חד הורית שמקצצים לה בדמי המזונות ונדרשת להתבסס על קצבאות ביטוח הלאומי? השנה גם לקחו לנו את מענקי העבודה. המזונות לא צריכים להיות תלויים בהכנסה שלנו. במקום להפעיל עלינו סנקציות צריך להפעיל אותן על מי שיש לו כדי שייקח אחריות על הילדים", סיכמה.

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר: "שמעתי את דבריה של פרח וכואב לי שבמדינה בה אני נמצא יש מצבים כאלה. הביטוח הלאומי לא מתנער מהנתונים של דוח העוני, ההיפך הוא הנכון. אנחנו חדורי מוטיבציה כדי שהנתונים יהיו טובים. נתאמץ יותר כדי שהחלשים בחברה יוכלו לחיות בכבוד. פרח קיבלה אישור מבית המשפט לפיו מגיעים לה מזונות. בעלה לשעבר לא עומד בהוראות בית המשפט והביטוח הלאומי הוא מתווך. בחלק לא מבוטל מהמקרים אנחנו מתקשים לגבות את הכסף שהבעל מחויב. החקיקה מחייבת את הביטוח הלאומי לבצע מבחן הכנסה.

אנחנו רוצים לשנות זאת כי לדעתנו מדובר בדרך לא סוציאלית אך זה עדיין תפקיד המחוקק. אנחנו לא עומדים מנגד, הביטוח הלאומי פועל כל הזמן לשנות את החקיקה שלדעתנו נמצאת מפלה ולא טובה. ממש לפני מספר דקות הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית הוראת שעה לשנתיים נוספות שנותנת מענה למשפחות חד הוריות עובדות כשהגריעה מרף הכנסה מסוים תהיה רמת הכנסה נמוכה יותר", אמר.

"אמנם רמת החיים של כלל הציבור בישראל עלתה עקב עליית שכר המינימום ומספר האנשים המועסקים", הסביר שפיגלר, "אך הקצבאות לא צמודות לעלייה ברמת החיים ומי שמקבל קצבה בעצם נסוג לאחור ושוקע עמוק יותר מתחת לקו העוני. לאזרחים ותיקים לדוגמא אין את האפשרות לקבל הכנסה נוספת ולכן במקרה שלהם המצב חמור שבעתיים. גם בנושא הזה הביטוח הלאומי פועל עם המחוקק כדי שהמצב הזה לא יחזור על עצמו בעתיד". על סיטואציה בה שני בני זוג צעירים לא מצליחים לגמור את החודש טען: "למרות הטענה הזאת, בנתוני דוח העוני נמצא בצורה מובהקת ששני בני הזוג עובדים - משפרים בצורה משמעותית את מצבם הכלכלי שלהם ושל ילדיהם".