אסון השיטפון בנחל צפית, בו נהרגו עשרה בני נוער ממכינת "בני ציון" במהלך טיול, עורר שאלות קשות הנוגעות למידת הפיקוח של משרד החינוך על המכינות הקדם-צבאיות, לאחר שחקירת האסון במשטרה הצביעה על מחדלים חמורים מצד ראשי המכינה. במהלך השנה שעברה מאז האסון, הורי ההרוגים דרשו מספר פעמים להקים ועדת חקירה בנושא במטרה להפיק לקחים, אולם עד כה לא ברור האם אכן תוקם כזו. דורית ברהום, אמה של מעיין ברהום ז"ל שנספתה באסון השיטפון בנחל צפית בשנה שעברה, שוחחה הבוקר (רביעי) עם יואב לימור ב-103FM, תקפה את השר בנט והתייחסה לעצרת הזיכרון שתיערך היום בכיכר הבימה בשעה 18:00.

איך שרדתם את השנה הזו?
"שורדים זו המילה המדויקת, כי לא. השנה הייתה איומה, כל יום הקושי הולך ומתגבר, הבור השחור הולך וגדל. זה פשוט בלתי נסבל. אנחנו כן מנסים לעשות דברים בשביל קצת לנשום ולהרים את הראש, אבל הישרדות זו מילה מזוקקת". 

הערב אתם בכיכר הבימה, מה אתם תובעים?
"בשביל לזכור ולהזכיר כדי שזה לא יישכח. בסופו של דבר, המטרה שלנו היא שלא יקרה עוד אסון כזה. האסון הזה קרה לא סתם, הוא תוצאה של כשלים, במיוחד של מכינת בני ציון, אבל ככל שחקרו את זה יותר מסתבר שיש לא מעט לקונות בהרבה מאוד מכינות".

"בנט אמר שהוא נגד עודף משפטיזציה, אמרנו לרה"מ שאנחנו דורשים ועדת חקירה". נתניהו ובנט. צילום: רויטרס

 
לדבריה, "מה שיותר קשה לנו זה ששלחנו את מעיין למכינה קדם צבאית, לא שלחנו אותה לבית ספר. שלחנו אותה למוסד שהוא תחת פיקוח על פי חוק המכינות משרד החינוך ומשרד הביטחון. חוק המכינות יצא ב-2008, ב-2018 קרה האסון הזה, ומאז הם פשוט מנסים להתנער מאחריות". 
"פנינו למשרד הביטחון, מבקר המדינה, פגשנו את שר החינוך נפתלי בנט", אמרה. "אני אגיד את זה בצורה מאוד עדינה, מר בנט עשה עלינו סיבוב. הוא הקשיב, דרשנו ועדת חקירה, הוא אמר שהוא נגד עודף משפטיזציה וזה לא יקרה. אז תודה לאל הוא כבר לא שמה, ואנחנו דורשים לפקח על המפעל הזה. אמרנו גם לראש הממשלה, אנחנו רוצים ועדת חקירה חיצונית שתחקור את עומק המחדלים שקרו כאן. אנחנו עדיין מחכים. אני מאמינה שאם הוא יכריז שתהיה ועדת חקירה אז אכן תהיה כזו. נדרוש שיקיים את הבטחתו". 
יש לכם קשר עם אנשי המכינה שעומדים לדין?
"עם ראש המכינה יובל כאהן? מה פתאום. הוא אפילו לא התקשר להתנצל ולא כתב מכתב. הוא טוען שהוא שלח לכל משפחה מכתב, אלינו לא הגיע כלום, וגם לא הגיע לשבעה. מה שיותר הזוי הוא שמי שהקימה את מכינת בני ציון, יפה שי חדד, טענה שהיא באה לכל המשפחות וחיבקה אותן במהלך השבעה. זה שקר. אלינו היא לא הגיעה".