מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פרסם אתמול את הדוח על ההתנהלות סביב טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. בדוח נמתחה ביקורת חריפה על התנהלות הוועדה הציבורית שבחרה את מדליקי המשואות, כמו גם על חלוקת הכרטיסים לאירוע והתנפחות התקציב שיועד לו. 

מנכ"ל משרד התרבות, יוסי שרעבי, הגיב הבוקר (שני) לדוח ובשיחה עם אילה חסון ב-103FM, אמר: "אנחנו מקבלים את הדוח ומתקנים אל הליקויים, חלקם כבר תוקנו. חשוב להבהיר, במשך 70 שנה מדינת ישראל חילקה כרטיסים באותו אופן. לכן הודיעה השרה שתקים ועדה ציבורית לא רק לגבי טקס הדלקת המשואות, אלא לגבי כל הטקסים הממלכתיים".

אז מה שעשתה השרה רגב נעשה על ידי כל שרי התרבות?
"אכן, אך בהבדל אחד. השרה לראשונה פתחה את הטקס לציבור הרחב. הטקס הזה מאז ומתמיד היה סגור לארגונים שונים. אמרנו זאת למבקר המדינה והוא שיבח אותה בדוח על העובדה שפתחה בפעם הראשונה את הטקס לציבור הרחב".

הוא שיבח אותה בצורה דיסקרטית?
"הוא אומר בדוח במפורש שהוא משבח את השרה שפתחה את הטקס לציבור הרחב. בדרך כלל הטקס מאפשר כניסה של עד 5000 אנשים בטקס. אנחנו הוספנו חזרה גנרלית נוספת והגדלנו את כמות המושבים וההזמנות פי 3".

היו מי שבאו רק לחזרות הגנרליות? והדוח מדבר גם עליהן?
"בוודאי. דוח המבקר מדבר על כל האירועים כולם. שתי החזרות הגנרליות והטקס עצמו. בדרך כלל לטקס יש חזרה גנרלית אחת. זה אותו מופע לכל דבר ועניין".

"הדבר היחידי שהייתי מחלקת למוזמנים זה שמיכות צמר ותנורים מחממים. תמיד נדמה לי שאנשים קופאים מקור באירוע הזה.
"הדוח הזה נולד מתוך הצלחה. הוא נולד כתוצאה מהביקוש הגדול, אנשים רצו להיות חלק מהטקס ומי שלא הצליחו להגיע התלוננו על כך ולכן השרה הקימה ועדה ציבורית".

בינינו, סידרתם וחילקתם כרטיסים לליכוד.
"החלוקה שמרכז ההסברה ביצע מתבצעת כל שנה ולא היה שום שינוי. כשמסתכלים על התמונה הכוללת רואים איזה טקס מרגש ואיכותי היה".

השנה היא כבר לא תהיה שרת התרבות בזמן הטקס. אני מניחה שזה מפח נפש לא קטן.
"השרה והמשרד עסוקים בטקס הזה. אתמול נפגשנו עם כל מדליקי המשואות. הטקס הזה באחריותנו".

גם אם לא תהיו בתפקיד תהיו בטקס מבחינת ניהולו.
"בוודאי".

זה נכון שרגב רוצה שהטקסים שיישארו תחת אחריותה בכל תפקיד שהיא תהיה בו?
"הטקסים הממלכתיים חשובים מאוד ותורמים לגאווה הלאומית והשרה מרגישה קרובה מאוד לתחום הזה. גם בצבא היא עסקה בנושא ונראה סביר מאוד שתבקש זאת".