לפני יומיים ביקשה חברת הכנסת הטרייה מיקי חיימוביץ' מ"כחול לבן" מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי עד תום פגרת הקיץ יוחלף הריפוד של הכיסא שלה במליאה: "ריפוד הכיסאות במליאה עשוי מעור פרה. הנני טבעונית צמחונית, ומטעמים מוסריים ומצפוניים אינני עושה שימוש בעור", טענה. מנכ"ל הכנסת סירב לבקשתה. טל גלבוע, פעילה טבעונית, שיבחה את חיימוביץ' בתוכניתם של ענת דוידוב ויינון מגל ב-103FM, וסיפרה על תחושותיה לקראת יום העצמאות הקרב, לנוכח משאיות מלאות בבעלי החיים שהיא רואה בכבישי ישראל."אני מכירה את ח"כ מיקי חיימוביץ' כבר כמה שנים ומאוד שמחה על התהליך שהיא עוברת בתוך הטבעונות. אני שמחה שהיא הולכת בכיוון הזה. בדת אפשר להתווכח על אמונה, יש מי שמאמין ויש מי שלא. מה שקורה לבעלי החיים זו עובדה קיימת. הם עוברים התעללות קשה, אנחנו אחראים על הדבר הזה ועלינו לתקן אותו".היא בכל זאת אדם חדש שהגיע לכנסת. תכבדי. זה לא כיסא שנוצר במיוחד בשבילה.


"יאיר נתניהו תמך וקרא להחליף את כל 120 הכיסאות. גם הוא עובר תהליך. לפני חמש שנים, שעה לפני שנכנסתי ל'אח הגדול', יורם זק בכבודו ובעצמו נכנס לחדר המלון בו שהינו ואמר לי שיש בעיה כי בכל הלימוזינות שאנחנו מגיעים איתן לשטיח האדום יש מושבי עור. הם הכירו אותי וחתמו על חוזה שמעולם לא נאלצו להתמודד איתו ואני העדפתי ללכת ברגל. הייתי הראשונה שהלכה ברגל".לא ידעתי שכל הטבעונים ככה.


"היום יצואנית העור הגדולה ביותר בעולם היא הודו. מכיוון שאסור לשחוט שם פרות, לוקחים אותן במסעות אימה ושוחטים אותן מעבר לגבולות. מה שבעלי החיים עוברים כדי שאנחנו ננעל נעליים, נסתובב עם ארנקים ותיקים הוא איום ונורא. ככה מעלים מודעות. ההתעקשות של מיקי חיימוביץ' היא חשובה מאוד".

יש גם דתיים טבעוניים נכון?


"אכן. יש כיום גל ענק של טבעוניים דתיים מטעמי כשרות".מה יעשו בעניין הקורבנות כשיהיה בית מקדש?


"בוא נקים את בית המקדש ואז נתמודד. גם שם כתוב שמותר לשחוט חיות רק בבית המקדש. בכשרויות יש צער בעלי חיים נורא. הכרתי את יאיר נתניהו כשהוא השתתף בקמפיין אחרי תחקיר בית המטבחיים בחיפה. בכשרויות הכי מהודרות בישראל רבנים אומרים שהשחיטה לא כשרה ועדיין לא נשללה מהם התעודה ליום אחד. מי שרוצה לשמור כשרות באמת חייב להיות טבעוני". אתמול קרא נתניהו  לחברי הכנסת מהאופוזיציה לשתף פעולה עם הקואליציה בנושא זכויות בעלי החיים.מה גודל הסחף וההצטרפות של הציבור לדבר הזה?
"זה כלום. הטבעונים הם אלו שלא מוכנים לשלם על שחיטת תינוק עבור שוקולד. אני רואה את הילדות אוכלות טילון ליד הבנות שלי שאוכלות טילון טבעוני ואומרת לעצמי שזה המחיר. אני ראיתי איך לוקחים לפרה את העגל שלה. ישראל היא המדינה הכי טבעונית בעולם וזה קרה תוך חמש שנים. אנחנו כבר 5% מהאוכלוסייה. צה"ל הוא הצבא הכי טבעוני בעולם, יש יותר טבעונים בצבא. רב אלוף כוכבי הוא עצמו כמעט וטבעוני לגמרי. מה שקורה בצבא הוא דוגמה למה שצריך לקרות בכל במדינת ישראל. יש שיתוף פעולה מדהים. אפילו בחנוכה מי שאחראי על המזון בצה"ל דאג שיהיו סופגניות טבעוניות. אכפתיות מדהימה".

לסיום, מעט רכילות. את בזוגיות?

"יש לי בן זוג טבעוני ומייסד קירות שקופים".

לא היית יכולה להיות עם מישהו שהוא אינו טבעוני?
"לא. לכל אחד יש את מה שהוא מחפש בזוגיות. מכיוון שאני כבר כמעט עשר שנים במאבק הזה, אני רוצה שהחיים הפרטיים שלי יהיו מוגנים ולא אצטרך להסביר דבר לאף אחד".

מה את עונה לאנשים שאומרים לך שאת הזויה?
"היום כבר לא אומרים לי את זה. הגעתי לבית הנשיא כאחת משלושים האקטיביסטיות המשפיעות במדינה. אני מדורגת במקום ה-7 בעולם ברשימת הטבעונים המשפיעים. עשו עליי סרט דוקו למרות שאני רק בת 41. בשורה התחתונה, עם סיפורי הצלחה אי אפשר להתווכח. אני יודעת מה אני עושה ועושה זאת מתוך תחושת שליחות מלאה כשאני מתעדת משקים כבר שמונה שנים".

יום העצמאות ומנגלים זה יום קשה מבחינתך?

"זה יום מהמם כי אנחנו חוגגים כל הטבעונים במנגל טבעוני יחדיו. מי שנוסע עכשיו בכביש 6 רואה את כל המשאיות של הכבשים והעגלים שמגיעים בגלל יום העצמאות וחג החירות. כשאני נוסעת על כביש 6 בא לי לבכות".

מגל: אני אוהב בשר, זה בריא.

"איזה בריא? נו באמת. ארגון הבריאות העולמי הצביע על כך שחלב, בשר וביצים מעלים בעשרות אחוזים את הסיכויים לסרטן, סכרת ומחלות לב".