מדינת ניו יורק שבארה"ב יוצאת בצעד חריג לטובת תושבים שהיו נפגעי תקיפה מינית בילדותם. החל מ־14 באוגוסט תיתן המדינה חלון הזדמנויות של שנה אחת, שבו לא יחול חוק ההתיישנות וניתן יהיה להגיש תביעה אזרחית נגד התוקף. לפי ההערכות אלפי תביעות כאלה צפויות להיות מוגשות. ארה"ב עוברת בשנים האחרונות טלטלה בכל הקשור במודעות לפגיעות מיניות ובהתמודדות עם התחום. הגל שהחל עם פיצוץ פרשת מפיק העל ההוליוודי הארווי ויינסטין, והגיע לשיא חדש עם מעצרו בשנית של המיליארדר ג’פרי אפשטיין, הביא לא רק לחשיפת הפרשות הכאובות, אלא גם לשינוי בפועל של החקיקה ושל ההתמודדות עם התופעה. 


אחד מההיבטים הידועים והבעייתיים של התופעה, הוא הקושי של נפגעי תקיפת מינית בגיל צעיר להתלונן על תוקפיהם. הקושי הנפשי, לצד חוסר הבשלות וגם העובדה שבמקרים רבים מדובר בקרוב משפחה או אדם בעל סמכות, משאירים הרבה פעמים את המקרים באפלה. כעת, מנסה מדינת ניו יורק להתמודד עם הבעיה הזאת באופן יצירתי. בינואר השנה עבר בניו יורק חוק ילדים קורבנות עבירה, שהעלה את גיל המקסימום לתביעת פיצויים עבור מי שנפל קורבן לתקיפה מינית בילדות מגיל 23 ל־55. בנוסף, קבע החוק את חלון הזמן שבו לא תחול התיישנות, וגם מי שנפגעו לפני כמה עשורים יוכלו להגיש תביעה נגד תוקפיהם. החלון הזה ייסגר ב־13 באוגוסט 2020.
 
"מדובר בצעד ביניים, כי למעשה לא מבטלים את ההתיישנות, אבל נותנים לנפגעים תרופה גם שנים רבות לאחר הפגיעה", מציינת עורכת הדין ד"ר דנה פוגץ', מהקריה האקדמית אונו, מומחית לזכויות נפגעי עבירה. "בשנים האחרונות עשו את הצעד הזה בכמה מדינות בארצות הברית ובאמת נפגעים הגישו תביעות נזיקיות אפילו על מקרים שנעשו בשנות ה־60 וה־70 של המאה הקודמת, בעיקר נגד כמרים קתוליים שפגעו בילדים. באורוגון, אדם תבע את תנועת הצופים לאחר שמדריך פגע בו מינית בילדותו. בית המשפט פסק לו 18 מיליון דולר כפיצויים".
 

ומה לגבי מדינת ישראל? "גם בארץ, תחום ההתיישנות עבר תהפוכות בשנים האחרונות וההתיישנות בעבירות מין הוארכה. לגבי אורך ההתיישנות - כל מקרה לגופו. להערכתי, הסיכוי שגם בישראל המחוקק יפתח חלון הזדמנויות כזה אינו גבוה", אומרת פוגץ'.